Isaac Asimov se opět vrací do světa Nadace (ukázka)
Trilogie Nadace patří ke klasickým dílům science fiction dvacátého století. V osmdesátých letech ji velmistr žánru Isaac Asimov nejprve rozšířil na pentalogii a poté se k ní vrátil ještě ve dvojici románů z dob jejího zakladatele Hariho Seldona a samotného úsvitu legendární galaktické instituce. Ve spolupráci Arga a Tritonu jsme se už dočkali prvních pěti románů a v dohledné době se dle sledu původních vydání i my vrátíme k příběhu Hariho Seldona, to vše samozřejmě v tradičním vázané a výpravné podobě edice Fantastika. Předehra k Nadaci vyjde v novém překladu Daniely Orlando a do budoucna se můžeme těšit i na její volné pokračování, které celou sedmidílnou sérii uzavře.
Isaac Asimov: Předehra k Nadaci
překlad Daniela Orlando, obálka Alex Mit, 400 stran, vydávají Argo a Triton
Odvážné líčení budoucnosti lidstva uvozující jedno z největších mistrovských děl vědeckofantastické literatury, jímž je cyklus románů o Nadaci z pera Isaaka Asimova. Jde o dílo dosud nepřekonané co do jedinečného skloubení nepřetržité akce, smělých myšlenek i propracovanosti, které mapuje boj statečné skupiny lidí o záchranu civilizace před nezadržitelným přílivem temnoty a násilí – a to vše začíná příběhem jednoho mimořádného muže.
Píše se rok 12 020 E. G. a císař Kleon I. neklidně poposedává na říšském trůnu v Trantoru. Zde ve slovutném, mnoha kupolemi zaklenutém hlavním městě galaktické Říše vytvořilo čtyřicet miliard lidí civilizaci oplývající nepředstavitelnou technickou i kulturní složitostí. Kleon však ví, že někteří lidé usilují o jeho pád – ti, které by dal zničit, kdyby uměl předvídat budoucnost.
Hari Seldon přijel na Trantor zveřejnit pojednání o psychohistorii, své pozoruhodné predikční teorii. Mladý mimosvětský matematik však ještě netuší, že už zpečetil osud svůj i celého lidstva. Hari je totiž obdařen prorockými schopnostmi, které z něj činí nejhledanějšího muže Říše… muže disponujícího klíčem k budoucnosti – apokalyptickou mocností, která bude už navždy známa pod názvem Nadace.