Ocenění

Rodinné zápisky tří – Jak vycvičit draka 3

Autor | Aktuality | Pondělí 25 března 2019 9.00

Potřetí a naposledy vtrhli do našich kinosálů různě velicí, barevní, roztomilí i oškliví draci se sympatickými hrdiny v sedlech a naše trio dlouho váhalo, zda završení příběhu navštívit. Předchozí dva snímky byly sice zárukou, že se bude na co dívat, upoutávky slibovaly nejen skvělou vizuální podívanou, ale i nezbytný humor a zajímavý příběh, přesto tu bylo několik drobností, které naše nadšení držely zpátky. O popularitu roztomilého a jen zdánlivě bezzubého černého dráčka nelze opřít celý snímek, také důvěrně známí hrdinové již odhalili snad veškerá tajemství a hledat charismatičtějšího a temnějšího padoucha, než jakým byl Drago, může být skutečným oříškem nejen pro scenáristy. Možností, jak uspokojit či nadchnout diváka, se nabízelo opravdu hodně, stejně tak ale mohli tvůrci Dreamworks Animations doposud velmi úspěšnou sérii náležitě pokazit…

Jak vycvičit draka 3 poster

Když se objevil v roce 2010 Bezzubka na stříbrných plátnech poprvé, řada dospělých neochotně přiznávala, že je příběh z drsného severu, kde Vikingové bojují o přežití nejen s draky, opravdu bavil víc než jen obyčejný animák pro děti. Dreamworks Animations a režisérský tandem Chris Sanders a Dean DeBlois vytvořil svět, kde není nouze o souboje na život a na smrt, rozmanitost draků je takřka bezmezná a do příběhu se vstupuje ve chvíli, kdy se zdánlivý outsider a vynálezce zlepšováků Škyťák rozhodne ušetřit dračí život. Cestu, kterou společně s Bezzubkou ujdou, asi není nutné připomínat. Stanou se z nich nejen spolubojovníci za lepší svět, ale především nerozluční přátelé. Navíc jeden bez druhého nedokáže létat. A zatímco v prvním snímku jsme hrdiny spíše poznávali a společně s nimi překonávali jejich první potíže a handicapy, druhý díl z roku 2014 přinesl rodinný příběh i charismatického padoucha. A to vše v precizním vizuálním hávu.

U takto slušně rozjeté série byl tedy závěrečný díl opravdu velikou výzvou. Diváci charaktery dobře znali, těšili se na další úchvatné záběry a animace, ale spolu se slovními přestřelkami a vtipy také hrozilo opakování téhož. Tvůrci se ovšem rozhodli učinit krok, který by se dal označit za odvážný. Jak vycvičit draka 3 sice drží stejné schéma boje za lepší svět pro lidi i draky, hlavní náplní už však zdaleka nejsou akční scény nebo další vzájemné poznávání. Stejně jako Škyťák, i vyprávění zvolnilo a do popředí vyneslo jiná témata. Uprostřed vikinsky divokého života, přeplněného ostrova, starostí o draky a vymýšlení dalších a dalších zlepšováků hrdinové dospívají a o slovo se začíná hlásit obyčejná potřeba se usadit. Věc naprosto přirozená, která by odvyprávěna banální formou skutečně dokázala snímek kvalitně potopit, naštěstí nepůsobí nijak rušivě. Naopak trilogii nenásilně a klidně vede k nevyhnutelnému konci, kdy draci i lidé najdou pro sebe ten správný nový domov. Avšak dříve než k tomu dojde, je zapotřebí, vedle obvykle akčního zdolání povedeného padoucha, ujít cestu ve vlastním srdci. A ačkoliv si tvůrci vytyčili opravdu těžký úkol, daří se jim příběh odvyprávět bez rušivých momentů tak, aby promlouval jak k dětem, tak k dospělým. Za zmínku určitě stojí skutečně výjimečné vizuální zpracování i český dabing, který „zaskřípe“ jen málokdy a celkově nijak neruší.

Jak vycvičit draka 3 poster

Petra Kubátová jr. aka Jedinec A – prvorozená z náctiletých dvojčat, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má i klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona a klasické sci-fi.

Vikingové si poklidně žijí na ostrově Blpu, ale neustálý přísun nových a nových zachráněných draků začíná způsobovat problémy. Navíc se blíží další lovci, a tak se Škyťák rozhodne hledat nový domov. Ačkoliv je náčelníkem, cítí se často bezmocný a odmítá uvěřit sám v sebe, zatímco Bezzubka zůstává stále stejný a jako vždy rozjasní svými na hlavu postavenými kousky vážné a temné podtóny příběhu. Je mi hodně líto, že nebyla více rozvedena Bezzubkova nová schopnost, kterou objeví při létání s novým běsem. Vadil mi také trochu český dabing, který nezněl v některých momentech dobře, ale pokud se člověk naladí na příběh, dokáže se přes to přenést. Film byl sice určen pro děti, ale já bych ho doporučila i dospělým. Rozhodně to není hloupý příběh.

Jedinec B – druhorozená z dívek dvojčat zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Škyťák je náčelníkem Blpu a pomáhá drakům i lidem ustát všechny nástrahy vzájemného soužití i nebezpečí, která číhají mimo vesnici. Čím dál tím víc touží najít legendární skrytý svět, odkud vlastně draci pocházejí. Tentokrát je mu protivníkem padouch Kruťas, lovec se specializací na Noční běsy. Démonická povaha, chladný intelekt i potěšení ze zabíjení draků z něj dělá někoho, koho Škyťák dosud nepotkal. Musí se měřit nejen s ním, ale také dokázat dát Bezzubkovi dar svobody, pochopit, že si některé tvory ochočit prostě nemůže, a najít sám sebe i bez něj. Přiznávám, že dabing není nic pro mne, ale tenhle se celkem podařil a nerušil. I přes hutnost témat je snímek vhodný i pro menší děti (okolo 7 let) a hezky ukončuje celou trilogii.

Trilogie Jak vycvičit draka mapuje nejen část Škyťákova života, ale i jeho vztah ke stvořením, jež všichni před ním měli za nepřátelská. Od chvíle, kdy ušetřil život Bezzubky a kdy společně vybojovali první bitvu, ovšem uplynulo hodně času, a tak už závěr trilogie vlastně nemá čím překvapit. Noční běs je prostě nejsilnějším drakem – Alfou, Škyťák umí vynalézt úplně vše, jezdci nosí nehořlavou zbroj a na světě jsou lidé, kteří draky chtějí zabíjet nebo zotročit. Pozoruhodný úkrok stranou od obvyklého tématu ale otevřel tvůrcům zajímavý prostor. Jak zazní na začátku příběhu, přes všechno výše uvedené nelze vyhrát každou bitvu. Na miskách vah se nyní nachází přátelství a touha po skutečném domově. Divák si tak společně se Škyťákem silně prožije chvíli, kdy Bezzubka nachází svou vlastní cestu. Navzdory skvěle charismatickému padouchovi převažuje rovina vyprávění, která se nese v klidném duchu draků hledajících svobodu a domov, a rozumí jí opravdu všichni. Tedy jak děti, tak dospělí.

Jak vycvičit draka 3

USA, 2019, 104 min

režie Dean DeBlois

scénář Dean DeBlois

hrají Jay Baruchel, America Ferreraová,

F. Murray Abraham, Cate Blanchettová aj.

Universal-logo

2 862 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.