Ocenění

Tři muži. Jedna bitva. Žádný hrdina.

Autor | Aktuality | Úterý 20 září 2011 7.00

Joe Abercrombie vlétnul na pole moderní fantasy ve velkém stylu rovnou trilogií. Jeho série První zákon, skládající se ze svazků Sama čepel, Až budou viset a Poslední argument králů, možná není kdovíjak mistrovským dílem, ale přinesla čtenářům přesně to, po čem touží – hrdiny pronásledované krutou realitou; hrdiny, co mají hodně daleko k těm bez bázně a hany; hrdiny, které můžete milovat i nenávidět zároveň. A k tomu spoustu krve, zlomených kostí, akce a zlovolné magie, to vše okořeněné dnes už neodmyslitelným autorským humorem, jehož čerň je temnější než brány pekla. Abercrombie zabodoval a koho zajímá, že následující román Nejlépe chutná za studena toho moc nového nepřinesl a nic převratného se vlastně nečeká ani od Hrdinů?

Zrodila se hvězda, která má na to nahradit v srdcích čtenářů zesnulého Davida Gemmella. I jeho romány byly ve své podstatě jedním stále se opakujícím příběhem, ale četly se skvěle, tak proč měnit osvědčené postupy, když se řady spokojených čtenářů neustále rozšiřují? Ale kdoví, třeba nás Joe Abercrombie přece jen převeze a přijde s něčím, co bychom od něj vůbec nečekali…

Abercrombie, Joe: Hrdinové

brožovaná,  překlad Olga Machačová, obálka Laura Brettová, 552 str., cena 379 Kč, vydá Polaris dne 26.9.2011

O Černém Dowovi se říká, že zabil víc mužů, než zima, a na trůn Severu se vyšplhal po hoře lebek. Král Spojeného království nemíní s úsměvem přihlížet, jak leze ještě výš. Rozkazy byly vydány a vojska se plahočí severským blátem. Tisíce mužů se blíží k zapomenutému kamennému kruhu, bezcennému pahorku v naprosto nedůležitém údolí, a nesou si s sebou spoustu ostrého železa.
Šermířský mistr Bremer dan Gorst přísahal, že na tomto bojišti znovu získá svou ukradenou čest. Je tou představou tak posedlý a tak navyklý na zabíjení, že se nestará, kolik krve při tom prolije. I kdyby měla být jeho vlastní.
Prince Caldera čest nezajímá a už vůbec nemá v úmyslu se nechat zabít. Jediné, po čem touží, je moc a řekne jakoukoliv lež, použije každý trik a podrazí třeba všechny své přátele, aby jí získal víc. Alespoň dokud o ni nebude muset bojovat sám.
Curnden Dávič je poslední čestný muž na Severu a život válečníka mu nepřinesl nic než opuchlé klouby a pocuchané nervy. Už mu sotva záleží na tom, kdo zvítězí, chce jen dělat správné věci. Ale jak poznat, které to jsou, když svět kolem něj zmírá v plamenech?
Ve třech krvavých dnech bitvy rozhodnou o osudu Severu. Ale jelikož jsou obě strany prolezlé intrikami, hloupostí, řevnivostí a malichernou žárlivostí, je velmi nepravděpodobné, že o něm bude rozhodovat čistota srdce nebo i síla paží…

983 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.