Ocenění

Burroughsův John Carter opět dobývá Mars

Autor | Aktuality | Pondělí 30 května 2011 8.00

Jméno amerického spisovatele Edgara Rice Burroughse většině z vás určitě není neznámé. Značnou část tvorby autora slavného opičího muže, Tarzana, tvoří literatura science fiction a právě do tohoto žánru spadají i příhody Johna Cartera, podle nichž  hollywoodští filmaři připravují akční snímek.

Ke carterovské sérii se Burroughs vracel prakticky po celý svůj život, přičemž poslední díl – v českém vydání John Carter na Marsu, obsahující dvě dříve časopisecky vydané povídky – vyšel až po jeho smrti a jeho název donedávna nesla i výše zmiňovaná adaptace (název byl poté zkrácen pouze na jméno hlavního hrdiny). Prvních pět dílů knižního cyklu u nás dokonce vyšlo už v letech 1927-1929. Nakladatelství Paseka posléze v období od roku 1995 do roku 2003 vydalo cyklus znovu a to od první do poslední, jedenácté, části, donedávna se tedy dal sehnat jako komplet.

Film vychází z úvodního Johnova dobrodružství, nazvaného Princezna z Marsu. U nás ho pamětníci dobře znají i z komiksového zpracování, které vycházelo v časopisu ABC. Carter, veterán americké občanské války, je pronásledován skupinou Apačů, ukryje se v jeskyni a je nucen na místě setrvat přes noc. Probudí se ale úplně jinde – na planetě Mars, domorodým obyvatelstvem pojmenované Barsoom, ovšem v nezáviděníhodné době války o životně důležité zdroje a dostane se tak okamžitě do zajetí čtyřrukých zelených ufonů. Naštěstí díky menší gravitaci, než na Zemi, disponuje oproti ostatním neskutečnou silou, dokáže utéct a navíc s sebou vzít princeznu Dejah Thori, která ho požádá o pomoc. Životu v Barsoomu  totiž hrozí zánik, kvůli poruše generátoru atmosféry. No, a když už bude v ráži, proč nevybojovat ještě jednu válku, nevzít si princeznu za ženu a nestát se králem rudé planety?

Asi bychom neměli počítat s kdoví čím, ale poctivá akční podívaná kombinující science fiction a fantasy je i přesto poměrně lákavá vyhlídka. Režíruje Andrew Stanton (Hledá se Nemo, VALL-I), v hlavních a vedlejších rolích se představí Taylor Kitsch, Lynn Collins, Willem Dafoe, James Purefoy, Mark Strong, Samantha Morton a další. Premiéra je stanovena na 8. března 2012. O filmu budeme v budoucnu informovat.

1 784 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Pipin — 30.5.2011 @ 11.17

    Jsem na to zvědav, John Carter mě vlastně přivedl k SF, takže jt to taková moje nostalgická srdcovka…

  2. Komentáře by Erunamo — 30.5.2011 @ 11.25

    Na to jsem taky zvědav. Popravdě jsem to nikdy nečetl, možná bych to měl dohnat.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.