Ocenění

Komiksová kniha galaktických rozměrů! (preview)

Autor | Aktuality | Pondělí 24 listopadu 2014 8.30

Alejandro Jodorowsky snil v sedmdesátých letech o úžasném projektu – pracoval na filmové verzi Duny. Měl to být dvanáctihodinový velkofilm, do kterého byli obsazeni Orson Welles, Mick Jagger, Salvador Dalí a hudbu měla skládat skupina Pink Floyd. Vizuální podobu měl na starosti tehdy ještě neznámý H. R. Giger a s ním komiksový kreslíř Jean Giraud alias Moebius. Na projektu se několik let čile pracovalo, ovšem producenti se nakonec tak velkého a tak evropského projektu zalekli a raději počkali na vypršení práv a poté Dunu svěřili normálnějšímu Davidu Lynchovi. Filmoví diváci možná prodělali, příznivci komiksu na tom ale jen získali. Jodorowsky své nápady a vize převtělil do své série Incal a především pak do Kasty metabaronů.

Jde o rozmáchle epický příběh, který je inspirovaný stejně tak Dunou jako japonskou kulturou, rytířskými legendami, space operami a mystikou. Mistr pera Alejandro Jodorowsky stvořil sci-fi komiks s příměsí mýtů a bájí. Rozmáchlý a více než sto let trvající epos s hrdiny většími než vesmír, s příběhy tragických lásek, velkých obětí, gigantických dobrodružství a monumentálních vesmírných soubojů. O kompletním českém vydání se uvažovalo hodně dlouho, ale nebylo to tak úplně snadné. Petr Litoš z nakladatelství Crew k tomu říká: Kasta metabaronů je rozhodně ten největší komiks, který jsme kdy dělali… a to už toho za sebou máme hodně. On je to i jeden z největších barevných komiksů, které u nás kdy vyšly – má přes 550 stránek! Ale Metabarony jsme vydat chtěli a byli jsme rozhodnutí, že je nebudeme půlit ani vydávat na pokračování, že je vydáme komplet v jedné knize. Což s sebou ale přineslo nové problémy: Crew se vždycky snažila držet ceny komiksů co nejníž, aby byly naše tituly dostupné každému. Což byl u takhle objemného barevného komiksu problém. Rozhodně jsme nechtěli, aby byla Kasta metabaronů nějaká rarita určená pouze sběratelům. Ale jelikož má řada Mistrovská díla evropského komiksu čím dál větší úspěch, mohli jsme si dovolit risknout, vsadit na větší prodeje a stlačit brožovanou verzi tohohle obřího špalku pod tisícovku. Samozřejmě, jako obvykle děláme i vázanou verzi a v tomhle případě i speciální limitovanou edici, takže si čtenáři budou mít z čeho vybírat.

Metabaroni zobrazují historii výjimečného rodu vesmírných bojovníků. Epopej dynastie Castaků představuje životní osudy pěti metabaronů v rozmezí stovek let. Celá sága čítající osm alb vycházela v letech 1992 až 2003 ve francouzském nakladatelství Humanoïdes Associés a okamžitě se stala obrovským hitem. Roku 2001 získala série Eagle Award, v listopadu roku 2003 se objevilo první velké souborné vydání La Caste des Méta-Barons – l’integrale, za kterým následovalo americké vydání, které bylo roku 2005 nominováno na Harvey Award. Někteří přirovnávají Kastu Metabaronů k řecké tragédii a přou se, zda to vůbec je space opera. Je pravda, že Jodorowského příběh víc připomíná staré mýty, kde hrdinové zvedají na ramenou planety a kde nepatrné omyly vedou k tragickým koncům. Ostatně i forma vyprávění, kdy máme celou ságu zprostředkovanou barvitým líčením jednoho robota druhému, k legendě dokonale sedí. Stejně jako Jodorowského hrátky s jazykem a zběsilé nápady.

Komiks by se nestal takovou legendou bez naprosto úchvatné kresby Juana Giméneze, která dokáže precizně a detailně zhmotnit i ty nejšílenější světy, i ty nejgigantičtější kosmické lodě. Díky jeho nádherné malbě získává Jodorowského příběh na realističnosti a uvěřitelnosti. Už jen ta kresba by stačila na to, aby se z knihy stala legenda. Kasta metabaronů by v řadě Mistrovská díla evropského komiksu prostě nemohla chybět. Vesmírný epos ve stylu kultovní Duny u nás navíc vychází v opravdu epické úpravě. Jinou si tenhle komiks ani nezaslouží.

Alejandro Jodorowsky & Juan Giménez: Kasta metabaronů

vázaná/brožovaná, překlad Richard Podaný, obálka Juan Giménez, 552 stran, 1599/999 Kč

1 798 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 6 »

 1. Komentáře by Kim — 24.11.2014 @ 9.27

  paráda ale ta cena už ne

 2. Komentáře by Martin Sust — 24.11.2014 @ 9.29

  Cena je naopak naprosto luxusní vzhledem k počtu stran barevného komiksu.

 3. Komentáře by Ronkar — 24.11.2014 @ 10.02

  Pro kvalitní komix hold člověk musí hrábnout hluboko do kapsy. Ale většinou to stojí za to 🙂

 4. Komentáře by op_1 — 24.11.2014 @ 10.10

  Super,  teď ještě přesvědčit manželku, že děti nepotřebují tolik dárků na Vánoce. 

 5. Komentáře by Hovadko — 24.11.2014 @ 15.16

  Nechystá Crew nějaké souborné (vázané :-)) vydání Gaimanova Sandmana?

 6. Komentáře by Martin Sust — 24.11.2014 @ 16.09

  Prozatím jsem nic takového nezaznamenal. Ona je tu možnost vydal Absolute edici či Komentovanou edici. Omnibusy se v zahraničí objevily v roce 2013. Uvidíme, snad jde jen o otázku času…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.