Ocenění

Katalog podomního prodejce střeleckých potřeb (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 6 března 2013 8.10

To, co nám Larry Correia nabízí ve své prvotině Lovci monster s.r.o., můžeme vidět v mnoha podobách na zahraničním i našem malém fantastickém trhu. Owen Pitt pracuje jako účetní, a přestože jej jeho fyziologická konstituce a záliba ve zbraních i boji beze zbraně předurčily k jinému životu, chce si užívat klidu. To jde ale jen do chvíle, kdy svého nadřízeného, v onu chvíli proměněného ve vlkodlaka, vyhodí z okna. Sice na prahu smrti, ale i tak je pro něj tato životní lekce vstupenkou do společnosti elitních zabijáků zvaných Lovci monster, s.r.o., kteří po celém světě stopují a likvidují různé nadpřirozené bytosti a účtují si za tuto práci od vlády mnohaciferné odměny. Owen prochází výcvikem jen proto, aby se mohl tváří v tvář postavit zlu, které se pomalu probouzí z letargie a střet přichází téměř osudově, i díky Owenovým snům, které alespoň v začátcích můžou čtenáře poněkud mást.

Correia čtenáři předkládá poctivý, i když možná až příliš rozsáhlý slasher nabitý až k prasknutí akčními scénami a promítá do postavy hlavního hrdiny sám sebe (jistě i s tužbami a tajnými sny). Jeho záliba ve střelných zbraních přerůstající až v lásku či posedlost je cítit z každé stránky románu. Kniha občas opravdu připomíná průvodce muničního skladu, jelikož se Correia doslova vyžívá v popisech a katalogizaci armádního vybavení a ani v nejmenším nezapře, jak velký fanda do zbraní ve skutečnosti je. Veškerou akci, kterou je příběh napěchován, tak prokládá popisy arzenálu všech hrdinů včetně poznámek o konkrétních modelech, ráži, dostřelu a dokonce i výrobci konkrétních pistolek, což může celou řadu čtenářů odradit, i když je to jediné a největší negativum knihy.

Osobnosti hrdinů jsou tak vlastně tvořeny tím, kdo jaké zbraně a jaké vybavení používá. Autor jde však výrazně do hloubky (má k tomu také dostatek prostoru) a všechny postavy jsou tak prokreslené do posledního detailu, s každou má čtenář možnost se sžít a pro každou z nich i brečet či nadšeně výskat. Tím Correia získal prostor jak pro romantickou linku, umně vpletenou do příběhu, tak i pro peprné hlášky a černý humor, jaké si román daného žánru zaslouží. Correiův debut příliš nevybočuje z žánru, ale i přesto se jedná o skvělé oddechové čtení pro každého milovníka akce, zvláště pokud usíná s Glockem pod hlavou.

Larry Correia: Lovci monster, s. r. o.

brožovaná, překlad Michal Farník, obálka Petr Willert, 400 stran, první díl série

611 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.