Ocenění

Kazatel kráčí ve šlépějích Legie

Autor | Aktuality | Středa 8 června 2011 8.00

Scott Charles Stewart už jednou dokázal, že ze zajímavého námětu umí vykouzlit prvotřídní odpad, ale z nějakého záhadného důvodu se nám to snaží znovu připomenout, tentokrát prostřednictvím svého nejnovějšího režijního počinu – Kazatele (2011). Vcelku schopný herec, Paul Bettany, opět ztvárňuje hlavní roli a poměrně neschopný režisér se opět snaží ze všech sil, abychom si z jeho filmu odnesli výhradně silně negativní dojmy. Snad proto, že mu to s posledním počinem nevyšlo, rozhodl se vykrást to nejlepší ze svých nejoblíbenějších filmů, a přitom, k vlastnímu překvapení, zase šlápl vedle.

Hned ze začátku můžeme prozradit krutou, ale ne neočekávanou, pravdu – Kazatel není dobrý film. A není ani zábavně špatný jako béčko Drive Angry s Nickem Cagem, je špatný ve smyslu bídný, ubohý a mizerný. Stačí lehký nástin příběhu – kdysi na Zemi zuřila válka mezi lidmi a upíry (s vizáží pinky démona z filmového Doomu, akorát s chatrnější stavbou těla a bez elegantního kolečkového křesla), proto všemocná církev vymyslela novou zbraň, kněží (s vizáží obyčejného člověka a schopnostmi Spider-mana zkříženého s vesmírným mariňákem z Warhammeru 40 000). Ti samozřejmě upíry hravě vyřídili, lidé se přestěhovali do bezpečí za zdi velkých měst (ve stylu Mega-City One ze Soudce Dredda mírně okořeněného steampunkem) a pro krvesaje byly zbudovány rezervace (taky tomu nerozumíme). I méně prozřetelný člověk si domyslí, co se asi stane dál. Ano, upíři záhadně utečou, dají se do likvidace pouštních vesniček (které církev považuje za Satanovo sémě hříchu) a nakonec pod vedením hlavního upírského záporáka, jemuž v zájmu zachování dnešního trendu nedělá problém opalovat se na přímém slunci, a to prosím i bez ochranného krému, naskočí do vlaku směrem k městu plnému kráčejících krevních konzerv. A titulní Kazatel tomu musí zabránit. Vlastně ne, on chce jen najít svou neteř (Lily Collins), kterou drží v zajetí právě výše zmíněný vampýrský lídr, a tak neváhá svévolně opustit město, což jeho nadřízení berou jako zradu a pošlou za ním partu dalších kněží, aby ho přivedli zpět – živého či mrtvého. A když už je v tom… Však víte. Navíc musí ještě odhalit pár „šíleně překvapivých“ věcí! Zdá se to být komplikované, ale nebojte, při sledování nedostanete šanci se ztratit.

Problém je, že přes zajímavé pozadí se děj točí prakticky jen kolem cesty Kazatele a jeho věrného druha, mladého šerifa (Cam Gigandet), tajného přítele dívky (brzy se k nim přidá ještě Maggie Q. v roli extrémně nesympatické a především úplně zbytečné postavy), což ve Stewardově podání znamená látku asi na čtyřicet minut snímku, neboť výprava do rezervace a následně do bývalého upířího doupěte a městečka jménem Jericho rozhodně není materiálem dostačujícím k utažení byť ani ne hodinu a půl dlouhého filmu. Ale díky bohu za takovouhle délku! Střihač si totiž servítky rozhodně nebral a párkrát proto budete svědky opravdu monstrózního přeskoku od jedné situace k úplně jiné. Ale neberte to jako mínus, protože jinak byste u Kazatele mohli trpět klidně i přes dvě hodiny, nedostatkem provařených nápadů tvůrci určitě netrpěli.

Co na filmu lze pochválit je akce. Není jí tolik, kolik by mohlo a raději se dlouze a nelogicky hovoří o nezáživných tématech, ale odměnou vám pak bude vcelku efektní přesdržka, takže pokud vydržíte zůstat sedět, možná si i pár momentů užijete (ale zrovna dvakrát se nevsázejte). Kazatel je nadčlověk, nedělají mu problém takřka hulkovské skoky, levitační polety a už vůbec ne totálně nereálná akrobatická komba. Ale aspoň vás na chvíli konečně zabaví. Nebo rozesměje. Nejlepší částí je rozhodně animovaná sekvence v úvodu, posléze se k ní připojí výstup Karla Urbana v Jerichu. No a provedení mutantských upírů, ve vší své děsuplnosti, je technologicky na vysoké úrovni, nebylo by od věci, kdyby zastávali výraznější roli.

Veskrze vzato, Kazatele opravdu doporučit nemůžeme. Jistě, nejsou v něm anděly posedlí démoničtí lidé a latexový archanděl Gabriel s rotující palicí a azbestovými křídly, ovšem i tak je to záruka lepšího zážitku, než jakým se chlubí Legie. I akce je tentokrát o poznání víc (i když stále méně než ve většině akčních filmů). Scott Stewart má smysl pro oku lahodící stylizaci prostředí, vždyť je odborníkem na vizuální efekty, ale režisér je to příšerný. Přání, aby nedostal další šanci to znovu předvést, se nám podle všeho bohužel nesplní.

Kazatel (Priest), USA, 2011, 87 minut

Režie: Scott Charles Stewart, hrají: Paul Bettany, Cam Gigandet, Maggie Q. a další.

747 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.