Ocenění

Když Klytora zastíní Fanouše aneb ufouni útočí (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 13 června 2013 7.35

K velké radosti všech fanoušků domácího komiksu se v knihkupectvích nedávno objevil další sešit z vypečené komiksové řady Fanouš, kterou píše a kreslí tuzemský komiksový odborník na zombie a paranormální šmejd všeho druhu Dan Černý. Kniha Tři úkoly pro Klytoru naprosto zastiňuje doposavad úřadujícího hlavního reka všech třeskutých eskapád a veškerá dobrodružství a svízele zcela nepokrytě hází na bedra jeho potrhlé hipisácké kamarádky. Volnomyšlenkářská Klytora je tak vystavena třem ultra drsným úkolům, v nichž musí zachránit jak kůži svou, tak i svého jedenáctiletého hypergeniálního a všeho schopného kamaráda. Čeká nás další akcí našlapaná a dech beroucí jízda!

Příběh tentokrát začíná na čundru. Znáte to, ne? Oheň, kotlíky, kajtra, buřty, zalomený palce, podivný přezdívky, liščí ohony, armádní maskáče, les, vůně borovic a tak dále. Jenže u ohně sedí jen Klytora, která dle vzoru slavných osadních strunodrnkačů vyje na měsíc, a Fanouš. Co si budeme nalhávat, malého čiperu tahle romantika poněkud nudí a je zpruzený jako bobří prdel. Z apatie ho vytáhne jen jeden místní duch, přesně řečeno druh, který se nazývá Mnicholeb hradní. Konečně nastane pro Fanouše alespoň nějaké rozptýlení a vyrazí na nudného parazita čtvrté kategorie. Jenže zatímco si pohrává se strachem roztřeseným duchem, Klytoru přepadnou a unesou ufouni. Fanouš po vzoru neohrožených akčních hrdinů vyběhne na hradní věž a tygřím skokem dopadne na létající talíř, který se už už chystá zmizet v dáli. Po rutinní likvidaci ufounské posádky, které předchází nezbytná intergalaktická přestřelka, spadne dvojice našich hrdinů na neznámou planetu. Na té se jich zmocní místní královna, která se rozhodne pojmout Fanouše za chotě. Aby tomu Klytora mohla zabránit, musí splnit tři výše zmíněné a na první pohled nesplnitelné úkoly.

Od té chvíle přebírá obrýlená hipisanda otěže příběhu a veškerá pozornost je upřena k její předem k nezdaru odsouzené misi. Tři úkoly pro Klytoru vznikly chronologicky ještě před předcházející Továrnou zkázy, ovšem nakladatelství Novela Bohemica zvolilo z důvodu „profláklosti“ hlavního hrdiny opačný (vydavatelský) postup. Ve finále na tom asi ani nesejde, protože oba příběhy se v relativně krátkém čase dostaly k fanoušofilní čtenářské obci. V této knize Dan Černý opět předvádí, že je mistrem svého řemesla a že ve zdejších vodách nemá v mnoha ohledech konkurenci. Jeho prioritním posláním je čtenáře především pobavit a to se mu také setsakramentsky daří. To, že k tomu používá ingredience jako zombie, duchy, akční přestřelky, nespoutaný sexuální harašment, ufouny, černý (jaký taky jiný, když je věrný svému příjmení) humor, paranormální jevy a spousty dalších béčkových přísad, můžeme jen s povděkem kvitovat. Přece jen, humorný vědeckofantastický komiks pro děti bez rozdílu věku zde ještě není zrovna zakořeněn. Někteří autoři se berou příliš vážně a jiní zase i přes veškerou snahu působí spíše trapně a jejich náboje jsou už dávno vystřílené. Naopak duchovní otec Fanouše si umí dělat srandu i sám ze sebe, o čemž svědčí i narážky typu speciální Landauerova skla O-26. Zkušenější borci jistě tuto narážku pochopí, těm ostatním pro osvětlení doporučuji přečíst si rozhovor s autorem, který nedávno vyšel na našich stránkách.

Samostatnou kapitolou jsou pak hlášky, které si v komiksu přečtete. Dan Černý se zatím jeví jako jejich nepřeberná studnice a co je ještě mnohem důležitější – nenudí a neopakuje se! Samozřejmě, jsou hlášky, které míří k zlidovění, ale na ty Fanoušovi čtenáři spíše čekají, než aby jimi byli přesyceni. Díky tomu a všem ostatním zmíněným ingrediencím si pravděpodobně každý čtenář najde v komiksu to svoje a bude se náramně bavit. A dalším pozitivem je, že tady máme originálního tuzemského hrdinu, který si umí získat fanoušky a neztratil se v neznámu po pár příbězích. Pardon, hrdiny máme vlastně dva, protože opomenout Klytoru by byl smrtelný hřích! Tohle všechno staví Dana Černého na výsluní aktuální tuzemské komiksové tvorby. Je mi jasné, že komiksoví intelektuálové nebudou zrovna plesat blahem, ale nejsem si jistý, jestli o ně či jejich názor nějak extra jde. Osobně mám za to, že tady máme jeden z nejpodařenějších tuzemských originálních komiksů mnoha posledních let, jenž by měl pořádně zaútočit na žebříčky čtenářské oblíbenosti. Jedinou nevýhodou se může jevit cena, která je těsně pod dvoustovku a přiznejme si, za stostránkový černobílý komiks formátu 135 x 195 mm to není zrovna láce. Ale nechme mudrování koňovi, ten má větší hlavu…

844 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.