Ocenění

Kniha krve: Barkerovy krvavé vize ožívají

Autor | Aktuality | Pondělí 25 července 2011 7.00

Vezměme to pěkně od začátku. Knihy krve jsou sbírky hororových povídek spisovatele Cliva Barkera, které ho doslova katapultovaly mezi žánrovou elitu. V letech 1984-1985 mu vyšlo hned šest těchto útlých sborníků a jejich okázalá syrovost a explicitnost v zobrazení násilí a zla udala směr nově vznikající odnoži hororu – splatterpunku. V následujících dvou letech Barker korunoval tento úspěch rovněž napsáním a zfilmováním novely Hellraiser, čímž se tlustým krvavým písmem zapsal i do dějin filmové hrůzny, ale to už předbíháme… Každý čtenář Knih krve si jistě pamatuje úvodní povídku první knihy „Mrtví mají své dálnice“ a zapomenout jistě nelze ani na závěrečnou práci celé série sborníků „Na Jerusalem Street“. Obě se staly předlohou k filmu, jenž k nám nedávno doputoval na DVD.

Spíše nechvalně proslulý režisér John Harrison se tentokrát celkem vytáhl a servíruje nám poměrně komorní, ale vcelku atmosférický zážitek, který možná nevyděsí, ale rozhodně ani neurazí. Hlavní příběhová linie připomíná jinou knižní adaptaci. A to Kingovu trilogii Dům v růžích. I zde máme strašidelný dům, v němž se událo pár nehezkých příhod, lidský katalyzátor působící na jeho temné síly jako dolarová bankovka na strýčka Skrblíka a samozřejmé parapsycholožku posedlou nevyvratitelným důkazem o existenci paranormálních fenoménů. A samozřejmě se i tentokrát něco zvrtne a někdo z toho nevyjde zrovna šťastně. Zajímavá je ovšem i vedlejší linie. V obou dojde na práci s lidskou kůží… ale v každé z nich samozřejmě jiným způsobem.

Nízký rozpočet je na snímku znát a obsazení primárně televizních herců tomu jenom nahrává. Nedá se ale říct, že by se představitelé hlavních rolí nesnažili, pokárat můžeme snad jen Jonase Armstronga, jenž působí jako Daniel Radcliffe s hereckým umem Benicia Del Tora a psíma očima Nicolase Cage. Triky jsou celkem pěkné a pár záběrů na dnešní dobu docela odvážných. Co by však Knize krve určitě prospělo je mírné zkrácení délky. I když mírné… kdyby měla místo sta minut osmdesát, hned by děj odbíhal svižněji a zmizely by některé nudné pasáže.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=1jQjvTkfaWY

Pěkné je sledovat, že tvůrci očividně mají zhlédnutého minimálně Barkerova legendárního Hellraisera (1987), kterého si Clive sám zrežíroval podle vlastního scénáře. Pomalejší tempo s důrazem na atmosféru spolu s účastí Douga Bradleye (v Hellraiserovi ztvárnil postavu legendárního Pinheada) přímo odkazují na kultovní horor, byť mu Kniha krve i přes všechnu snahu stěží sahá alespoň po kotníky. Z tohohle filmu kult sice nikdy nebude, přesto je škoda, že mezi záplavou soudobých rádoby hororů naprosto zapadla. Přitom nabízí i něco té proslulé brutality, díky které Barker v osmdesátých letech tolik proslul.

Kniha krve šla do kin už před třemi lety, ale až letos v dubnu u nás vyšla na DVD, takže pokud jste ji dosud neviděli, nebojte se investovat. Jistě, nejedná se o nic extra, ale účel příjemného hororu na sobotní večer za pár korun splní.

Kniha krve (Book of Blood), VB, 100 min

Režie: John Harrison, hrají: Jonas Armstrong, Sophie Ward, Paul Blair a další.

938 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.