Ocenění

Konečně nastal čas Knihy posledního soudu

Autor | Aktuality | Pondělí 5 března 2012 7.30

Ačkoli se český trh v poslední době dramaticky mění a nakladatelé to mají stále těžší, zvláště pokud nechtějí publikovat pouze komerčně zaměřenou literaturu, stále ještě vycházejí knihy, které dokáží oslovit i náročnějšího čtenáře. Jednou z nich je dlouho a toužebně očekávaná Kniha posledního soudu u nás stále ještě nespravedlivě přehlížené Connie Willisové. Román vynesl autorce ceny Hugo, Nebula a Locus a poté, co se vydal do světa, přidal ještě nejvyšší žánrová ocenění například z Německa, Španělska či Itálie. To už je pořádná porce, která svádí k přehnaně vysokým očekáváním, a tak jsem zvědav, jak se s tím poperou naši recenzenti. V poslední době se mi zdá, že jakákoli kvalitnější kniha dostane pořádně za uši, zatímco na ty čistě zábavné se pohlíží se smířlivou blahosklonností…

Connie Willisová: Kniha posledního soudu

vázaná s přebalem, překlad Lenka Adamcová, 552 stran, 349 Kč, vydá nakladatelství Triton 26. 3.

Román patří bez přehánění mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Studentka historie je na své cestě do minulosti omylem poslána do doby morových ran roku 1384. Zatímco se dívka snaží přežít, aniž by se sama mohla vrátit do budoucnosti, profesor Dunworthy musí bojovat s rychle se šířící smrtelnou epidemií chřipky i s tupou byrokracií, aby měl vůbec šanci svou žákyni zachránit. Obě časové linie i přes propast času prozrazují, jak je lidská povaha navzdory civilizačnímu pokroku v podstatě stále stejná. Kromě řady domácích cen v USA se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie.

O autorce:

Americká autorka science fiction, celým jménem Constance Elaine Trimmer Willisová, se narodila 31. prosince 1945 v coloradském Denveru a ve stejném státu prožila většinu svého života.

V roce 2008 byla uvedena do Síně slávy žánru science fiction, o dva roky později obdržela Cenu Roberta A. Heinleina za vědecko-fantastickou tvorbu a v roce 2012 se dočkala nejvyššího žánrového uznání, titulu Velmistra žánru, jenž uděluje spisovatelská organizace SFWA. Během své kariéry obdržela obdivuhodných jedenáct cen Hugo, sedm cen Nebula, jedenáct cen Locus a mnoho dalších ocenění.

Autorčin teprve druhý samostatný román Kniha posledního soudu patří mezi nejvýznamnější žánrové práce dvacátého století. Autorka v něm čerpá ze svého porozumění univerzální povaze lidské přirozenosti a podniká sondu do nadčasových témat zla, utrpení a nezdolné vůle lidského ducha. Vedle přehlídky domácích cen se knize dostalo rovněž národních ocenění pro nejlepší žánrový román Německa, Španělska a Itálie.

Nakladatelství Triton připravuje dále k vydání román O psu nemluvě,  který v roce 1999 získal cenu Hugo a v tomtéž roce byl nominován na cenu Nebula, a také sborník nazvaný Vnitřní záležitosti. Ten obsahuje jedenáct povídek vybraných z dosud šesti vydaných sborníků v průběhu let 1984–2007.

 

798 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Lamahe — 5.3.2012 @ 10.26

  Halleluja! Najopomínanejší veľmajster žánru prichádza, teším sa!

 2. Komentáře by Hooper — 6.3.2012 @ 10.20

   Nyní z hlavy si nepamatuji, jak se jmenoval minulý román, podle mě jediný, jenž byl v Čechách vydán, zřejmě  Půjdu šerou roklí, ale pamatuji si, že to byl velmi silný čtenářský zážitek. Po přečtení jsem si zařadil autorku do kategorie :  knihu od ní musím mít. Radím všem neváhejte a kupujte,  kvalitní autory jest nutno podporovat.

 3. Komentáře by PMarek — 6.3.2012 @ 15.37

  Ten jediný dosud v Čechách vydaný román se jmenuje „I když půjdu roklí šeré smrti“ a je skutečně skvělý. Na knihu posledního soudu i na další knihy Willisové se strááášně těším. KOnečně jsme se dočkali.

 4. Komentáře by filtr — 9.3.2012 @ 11.29

  už se těším jako blázen! velký + u mě má triton i za obálku!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.