Ocenění

Kotleta se nerozpakoval napsat Fakt hustej nářez

Autor | Aktuality | Středa 20 června 2012 7.30

František Kotleta začínal jako autor aprílového žertu, který však vzbudil natolik velkou odezvu, že se nakonec stal skutečností. Výsledkem byl úspěšný román, který se co nevidět dočká druhého dílu a vzhledem k mediální podpoře nejmenovaného konkurenčního časopisu lze znovu očekávat bouřlivý úspěch. A po zásluze, protože Kotleta je splněným snem každého čtenáře božského Kulhánka, čtenáře, který by velmi rád četl plnokrevnou intelektuálskou řezničinu víckrát než jednou za pět let. Těšit se tak opět můžeme na mimozemskou invazi upírů, jejíž zdecimované zbytky stále ještě nepochopily, že nejlepší strategií by byl bezhlavý útěk, a tak si znovu koledují o přesdržku. A té se jim, věřte nebo ne, opět dostane. Tentokrát snad dají navždy pokoj. Anebo ne?

František Kotleta: Fakt hustej nářez

brožovaná, obálka Piotr Cieśliński, 288 stran, 259 kč, vydá nakladatelství Epocha dne 29. června 2012

Dlouho očekávané pokračování akčního sci-fi bestselleru z pera nejtajemnějšího autora české fantastiky.

V první knize to mimozemšťanům ještě prošlo, teď se ale zbytky zdecimovaného upírstva vydaly do posledního boje. A že tenhle boj začíná ve čtvrti plné bojechtivých transvestitů, není nakonec na škodu.

Jenže žlutí okupanti mají dost síly vzdorovat, a jestli po něčem touží, tak je to odkázat upíry jednou provždy do mýtů a legend. Ve hře je ale ještě jeden hráč – někdo podivný, kdo za sebou zanechává radioaktivní stopu…

Pokud má být lidstvo znovu svobodné, je potřeba odpálit pár bomb a najít spojence, kteří mohou být mnohem nebezpečnější než ti nejhorší nepřátelé.

František Kotleta se vrací a je ještě hustější, akčnější a zábavnější.

František Kotleta (*1981)

Rodák z Bruntálu, spisovatel, trestanec, podnikatel, jesenický Mauglí a řezník. Pochází z umělecké rodiny, jeho matka byla tanečnice, gymnastka a špionka, již pro neohrožené občanské a politické postoje perzekuovali natolik, že byla nucena před StB uprchnout do zahraničí. O Kotletově otci se nic neví. Podle některých indicií je jím Michail Gorbačov, kterého Kotletova matka svedla během tajné návštěvy Bruntálu.

Dva roky strávil ve věznici Heřmanice, za což ale mohlo pouhé nedorozumění. Vzhledem k datu jeho narození si policie spletla nevinnou párty s ilegální oslavou narozenin Adolfa Hitlera. Při pokusu o rozehnání večírku zbil Kotleta sedm policistů do bezvědomí a jejich veliteli usekl několik prstů na ruce řeznickým sekáčkem. K literatuře se dostal až ve výkonu trestu, kde se seznámil s dílem velikána české akční sci-fi, Jiřího Kulhánka. Po několika neúspěšných pokusech rozvíjet Mistrovo dílo (kterýžto nápad mu posléze ukradl Martin Moudrý) se rozhodl vstoupit na trnitou cestu originální tvorby a hned jeho prvotina byl jednoznačný zásah do černého.

Hustej nářez (2010), úvodní díl cyklu Bratrstvo krve, je dílo plnokrevné, sofistikované, avšak zároveň neoddiskutovatelně zábavné, a okamžitě se v české literatuře stalo kultem, který nemá obdoby. Drsný, ale emotivní příběh několikasetletého upíra Jana Bezzemka, který je nucen společně s dalšími krvesaji bránit Zemi před invazí zlovolných mimozemšťanů, obsahuje všechny potřebné ingredience, aby překonal úzké mantinely žánrové tvorby a stal se plnohodnotným uměleckým dílem, takzvanou vysokou literaturou vhodnou pro intelektuály i pro normální slušné čtenáře.

Jiří Popiolek

838 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Jana Dvořáčková — 20.6.2012 @ 20.35

    Autor, který se jmenuje „Kotleta“ a píše řezničinu :). Někteří lidé se do svého osudu prostě narodí, akorát ti ostatní, kteří mě napadají, jsou sexuo (a jiní) logové… tak nevím :), no.

    Nevím ani jestli mě láká zrovna další upířina… To aby se děvče týden v měsíci drželo doma… Ale když má tedy příběh prvky SF a i humoru, tak na tom asi není co zkazit a můžu si to i přečíst.
    Hodně zdaru přeji :).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.