Ocenění

Kronika Královraha Patricka Rothfusse se opět otevírá…

Autor | Aktuality | Pátek 21 září 2012 8.20

Román Strach moudrého muže, druhý díl veleúspěšné Kroniky Královraha, byl ve světě jednou z nejočekávanějších knih posledních několika let a v tomto směru se mu mohl rovnat pouze Martinův Tanec s draky (však si také Martin pochvaloval, že se na Rothfusse přelila část tlaku ze strany čtenářů). Nedlouho po svém vydání se Strach dle očekávání vyšplhal na samou špičku žebříčků bestsellerů a potvrdil tak své postavení jedné z nejlépe přijímaných moderních fantasy. Koncem září se pokračování konečně dočkají i čeští čtenáři. Spolu s Kvothem tak zažijeme četná dobrodružství nejprve opět na půdě Univerzity a posléze i na cestách. Ve službách mocného šlechtice se utká s nebezpečnou bandou lupičů, nechá se vlákat do osidel překrásné Felurian, podstoupí tvrdý výcvik ademských žoldnéřů…

Nakladatelství Argo a Triton se na jejich četné žádosti rozhodlo vydat druhý díl v jednom mohutném svazku. Aby se to nepletlo, vyjde v jednom svazku znovu i předchozí Jméno větru. Obě knihy pak zdobí nové obálky od Laury Brettové, ale majitelé předchozího vydání nemusí zoufat, dočkáme se i obálky Donata Giancoly. Ten ji navíc vytvořil přímo pro české vydání a pouze pro české čtenáře. Strach moudrého muže tak vyjde v jedné tisícistránkové knize hned se dvěma přebaly a doufejme, že ke spokojenosti všech čtenářů žánru.

„Je to vzácné a vítané potěšení objevit autora píšícího nejen se smyslem pro přesné vyjádření toho, co chce sdělit, což mi připadá jako absolutně nezbytná vlastnost pro psaní fantasy, ale také se skutečnou hudbou nesoucí se v pozadí jeho slov.“

Ursula K. Le Guinová, autorka románů Čaroděj Zeměmoří a Levá ruka tmy

„Knihu jsem zhltnul za jediný den a už teď se třesu na nášup. Rothfuss je zatraceně dobrej!“

George R. R. Martin, autor Hry o trůny

Patrick Rothfuss: Strach moudrého muže

vázaná, obálka Laura Brett/Donato Giancola, překlad Jana Rečková, 1000 stran, vychází 27. září

Pokračování úspěšného románu Jméno větru je v rámci žánru fantasy jednou z nejočekávanějších knih posledních několika let. Ve druhém svazku série stupňující soupeření s vlivným členem šlechty donutí Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na královské cestě.

Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil… Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé povaze magie.

Ve Strachu moudrého muže dělá Kvothe první kroky na hrdinské cestě a poznává, jak složitý může být život, když se člověk stane legendou.

Patrick Rothfuss (*1973) žije v rodném Wisconsinu, kde vyučuje na univerzitě. Psal poezii, satirické sloupky pro noviny a humorné scénáře do rádia. Dva měsíce před zakončením studií dokončil projekt, na němž strávil dlouhých sedm let tvrdé práce, rozsáhlý příběh o životě muže jménem Kvothe. Kroniku Královraha rozdělil do tří svazků s názvy Jméno větru, Strach moudrého muže a Dveře z kamene. Dlouho čelil dopisům odmítajícím Kvothův příběh, až se mu díky šťastné náhodě podařilo sehnat vydavatele. Následoval celosvětový čtenářský úspěch doprovázený několika cenami a záplavou nominací na další ocenění. Už dnes lze tento cyklus označit za jednu z nejlepších fantasy posledních několika let.

10 219 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 7 »

 1. Komentáře by Pepa62 — 22.9.2012 @ 12.47

  „Knihu jsem zhltnul za jediný den“ tvrdí Martin. To by mě docela zajímalo, jak to vypadá,když se hltá tisícistránkový text.
  Nicméně obě obálky vypadají skvěle a skvělý doufám bude i obsah!Ví někdo,kdy by se mohl objevit poslední díl?Nečetl jsem ještě ani Jméno větru, ale nerad bych se pouštěl do čtení takhle rozsáhlého cyklu a pak čekal několik let na dokončení.
   

 2. Komentáře by Martin Sust — 24.9.2012 @ 17.18

  Ten Martinův citát je převzat z jeho blogu, kde Strach prohlašuje za nejlepší fantasy roku (ačkoli se pochvalně zmiňuje i o Abrahamovi, Grossmanovi a Abercrombiem). Rothfusse dle jeho slov dočítal až do rána druhého dne. Osobně bych to asi nezvládl, tisíc stran v jednom kuse je přece jen pořádná nálož.
  Pokud jde o třetí svazek série, tak tam je to ve hvězdách. On totiž Rothfuss má dle mých informací celý cyklus dopsaný, ovšem v touze o co nejlepší výsledek to přepisuje dle nově nabytých zkušenosti a patrně i dle připomínek redaktorů. Termín vydání závěrečného dílu série tak není znám a i kdyby byl, byl by pouze orientační…
  Na druhou stranu, celá série je psána formou životopisu, takže se dá vcelku bez větších obtíží číst i po částech…

 3. Komentáře by Dilvermoon — 28.9.2012 @ 8.31

  Ten Martinův výrok o rychlopřečtení přece nemůžete nikdo brát vážně. Takových podpůrných výkřiků směrem ke kolegům se vždy vyskytovalo dost a vydavatelé je s oblibou citovali na obálkách, stajně jako podobné výroky novinářů. Berme to jako reklamu na prací prášek a je po problému 🙂
   

 4. Komentáře by Martin Sust — 28.9.2012 @ 12.41

  Samozřejmě, podobná prohlášení na obálkách jsou na západě vcelku obvyklé. Ovšem tento výrok je součást Martinova článku, v němž vybírá knihy vhodné pro nominaci na Huga za nejlepší román roku. A z fantasy vybral právě Strach moudrého muže…

 5. Komentáře by Dilvermoon — 2.10.2012 @ 20.39

  Tak to je jiná. V tom případě je na místě se GRRM omluvit a vyslovit naději, že to teda asi myslel vážně.

 6. Komentáře by Martin Sust — 2.10.2012 @ 21.00

  Já si tedy myslím, že GRRM je už v takové pozici, že nemá jakkoli zapotřebí někoho na svém blogu chválit bez toho, aby to myslel vážně. Navíc i výběr dalších věcí (Abercrombie či Abraham) je opravdu na výši.

 7. Komentáře by kacenka4268 — 13.5.2014 @ 16.21

  Pepa62 – Pokud Vás kniha chytne, tak není problém ji za den přečíst. Já začala dopoledne a v půl třetí ráno měla dočteno…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.