Ocenění

Kronika superpuberťáků

Autor | Aktuality | Středa 14 prosince 2011 8.45

Superhrdinských filmů už bylo dost, tak proč to pro jednou nevzít z druhé strany? Jistě, je trochu klišé obdařit nadlidskými schopnostmi bandu lidí, kteří „se o ně nikoho neprosili a vlastně jimi strašně trpí“, ale, no, když se vynechá text v uvozovkách, jak to ostatně Kronika (2012) dělá, dost možná se dozvíme, jak by stokrát ohraný příběh dopadl, kdyby hlavní hrdina, potažmo hrdinové, neměli smysl pro to, co je správné a dobrý úsudek. Čili, jak by se asi zachovala většina lidí, kdyby je zčistajasna něco obdařilo například schopností telekineze. Samozřejmě! Vzali by kameru a šli na Youtube nahrávat veselá videa, ve kterých by si stříleli z obyčejných občanů. Jenže ona taková moc jednomu dřív nebo později na mozek vlézt prostě musí…

A přesně to se jednomu z trojice obdařených ústředních postav také stane. Ono vystavět celý film na několikavteřinových vtipech by asi nebylo úplně fajn. Každopádně, protože kámošovi hráblo a zřejmě začal devastovat všechno kolem sebe, zbude na zbylých dvou herojích, aby ho zastavili, přičemž už trailer napovídá, že nepůjde o nic jednoduchého, ale nejzajímavější stejně nejspíš bude neakční část filmu. Vedle sci-fi, thrilleru a hororu, asi aby toho nebylo málo, mu totiž přísluší především označení drama a proměna hodného chlapce Andrewa v živoucí atomovou bombu snad bude dostatečně poutavá, protože potenciál se v ní skrývá převeliký. Co je myšleno oním hororem, těžko říct.

Trailer vypadá moc dobře a na filmovém poli debutující režisér Josh Trank (většina epizod seriálu Vražedný souboj) vzbuzuje naděje. Navíc je pěkné vidět, že poněkud jinak pojaté žánrovky jsou teď v kurzu (viz. Černá hodina, nebo Grim Night). Jen aby se jich v případě úspěchu nevyrojilo přespříliš a ty kvalitní klasicky nezapadly.

1 058 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Julianne — 14.12.2011 @ 14.38

  Při čtení článku jsem si vzpomněla na Misfits, kde tvůrci i vymysleli spoustu na první pohled zcela neužitečných schopností… Ale ona se taková laktokineze může ukázat jako použitelná.
  Od doby, co mají hrdinové užitečnější schopnosti, už to není tak zajímavé a originální, ale pořád jde o velmi dobrý seriál.

 2. Komentáře by Martin Sust — 14.12.2011 @ 18.33

  Ja ti nevím, osobně mám názor naprosto opačný, před tím měli nesmrtelnost nebo neviditelnost, teď umí měnit pohlaví nebo mají znalosti jadernýho fyzika. Ta první várka superschopností mi naopak připadala mnohem praktičtější 🙂

 3. Komentáře by Julianne — 14.12.2011 @ 20.06

  Vypíchnul jsi zrovna ty jediné dvě dobré z první várky ;). Čtení myšlenek se moc neosvědčilo (i když by se jistě dalo využít lépe, než to dělala Kelly) a Alishina schopnost přimět každého, koho se dotkne, toužit s ní mít sex, byla spíš nebezpečná pro svou nositelku. Curtis měl lepší schopnost, než má teď (ať už se bavíme o změně pohlaví, nebo té nejnovější :)), ale nedokázal ji moc kontrolovat, stejně jako Simon u neviditelnosti; prostě se to stalo. A nesmrtelnost užitečná stoprocentně je, ale o té se až do konce první série nevědělo, že tam bude, i když jsem předpokládala, že to konečně bude něco skutečně užitečného – zrovna u Nathana :).
  Ale Kelly se „rocket scientist“ hodí možná i víc než čtení myšlenek (respektive ani jedno moc dobře nevyužije), Alisha teď má něco skutečně praktického, Simon celkem taky, i když neviditelnost byla o něco lepší, Rudyho schopnost je poměrně užitečná a na Curtise holt zbyla změna pohlaví, aby tam bylo aspoň něco „při zemi“, ale i ta mu párkrát docela pomohla. (A v posledním díle měl klasickou superschopnost, ovšem s trochu nevítanými následky, což bylo pěkné. :))

 4. Komentáře by Martin Sust — 14.12.2011 @ 20.30

  No, to je asi názor od názoru, já teď vlastně musím vždy dost dlouho přemýšlet, abych si vzpomněl, kdo co má, protože každý má schopnost vcelku naprd 🙂 To mi u té první a druhé série nepřišlo…

  Tak jo, neviděl jsem poslední díl… a teď se to minimálně vyrovnalo 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.