Ocenění

Kroniky druida, který nesnáší čarodějnice (recenze)

Autor | Aktuality | Pondělí 23 července 2012 7.30

Když vám je jednadvacet, myslíte si, že vám svět leží u nohou. A když je vám jednadvacet století, tak vám u nohou doopravdy leží. Stejně jako ryšavému mladíkovi s potetovanou pravačkou, který je ve skutečnosti pravým a navíc posledním žijícím druidem. Siodhachan Ó Súilleabháin, který dnes používá jméno Atticus O’Sullivan, se už od doby železné protlouká světem a úspěšně odolává vražedným pokusům, jež proti němu podniká starý keltský bůh lásky Aenghus Óg. Atticus totiž vlastní mocný meč Fragarach, který dokáže proniknout jakoukoliv zbrojí a po němž Aenghus prahne. V současné Arizoně, kde si neustálým utíkáním unavený druid otevřel obchod s okultními potřebami a rozhodl se na chvíli zklidnit svůj život, se však pomalu začíná schylovat k finálnímu konfliktu. Jelikož Aenghus využívá pomoci démonů i čarodějnic, aby se k meči dostal, Atticovi nezbývá, než se mu pro klid duše konečně postavit.

Kevin Hearne nás ve svém debutu Prohnaný zavádí v duchu městské fantasy do světa, v němž se mísí jak různé nadpřirozené bytosti, tak i roztodivné mytologie, což může místy působit poněkud divoce. Přestože si za hlavní postavu zvolil druida, což není příliš obvyklé, jeho vykreslení je sympatické a Atticus se tak stává velmi milým společníkem (i když patrně nejvěrnější zobrazení druida se povedlo Henrymu Kuttnerovi v charakteru Dalana z příběhů Elaka z Atlantidy). Krom keltských a severských prvků, jež logicky převládají, se setkáme i s indickou, křesťanskou nebo řeckou mytologií, s vlkodlaky, upíry, čarodějnicemi i vílami (fae), ovšem vše je podáno s jistým nadhledem. Spolu s akcí jde v Prohnaném ruku v ruce humor, který je lehký a inteligentní, ale například úrovně Pratchetta nedosahuje (i když se v jedné komické scéně setkáme i se Smrtěm), dokud se z řetězu neutrhne Attikův irský vlkodav Oberon, jednoznačně nejhumornější postava knihy. Jeho touha být jako Čingischán a láska k černým francouzským pudlicím jsou doslova k popukání, stejně jako jeho soustavné ironické poznámky.

Hearneho Prohnaný je naprosto úžasná kniha, která si právem vydobyla chválu kritiky i zájem čtenářů. Příjemně se čte, je rychlá a svižná, ihned v úvodu čtenáře pohltí a do poslední strany, na které očima spočine až příliš brzy, nepustí. Vedle mnoha fantastických motivů, z nichž si jistě vybere každý, se setkáme s celou řadou popkulturních odkazů, od Star Wars přes Battlestar Galactiku až po South Park, které vedle mytických postav a humoru čtení rozvíjí a oživují.

Prohnaný mi naprosto učaroval a věřím, že každý fanoušek urban fantasy si Attikovy příhody vychutná až do dna. Nakladatelství Laser-books plánuje letos a v příštím roce vydat kompletní trilogii Kronik železného druida a nezbývá, než se těšit, že to bude co nejdříve, jelikož Kevin Hearne po obrovském úspěchu sérii rozšířil na celých šest dílů. První kapitola Proklatého v závěru knihy je totiž na uhašení žízně žalostně málo.

Vladimír Žatecký

Kevin Hearne: Prohnaný, Laser-books 2012

brožovaná, překlad Roman Tilcer, obálka Gene Molicca, 272 stran, 259 Kč

1 403 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by choze — 7.10.2012 @ 10.03

    moc dobre vykreslene postavy a ctivy pribeh

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.