Ocenění

Rustemagićovo zoufalé volání o pomoc (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 4 srpna 2016 17.15

Joe Kubert (1926-2012) je komiksová legenda českému čtenáři takřka neznámá. Jeho kariéra je spojena především s nakladatelstvím DC Comics, pro které pracoval už od čtyřicátých let 20. století, přičemž se významně podílel především na sériích se seržantem Rockem a superhrdinským Hawkmanem a sám vytvořil řadu dalších postav. U nás byl dosud znám jen jako spolutvůrce série Před strážci a klasikou, kterou už dnes bezesporu je Tarzan právě v éře Joa Kuberta. Ovšem ještě zajímavější než dlouho běžící komiksové série jsou jeho grafické romány, zvláště pak ty, jež jsou spojeny přímo s jeho životem. Např. v komiksu Yossel: 19. dubna 1943 (2003) zobrazil své alternativní životní osudy za předpokladu, kdyby se jeho rodině nepodařilo uprchnout z Polska do Spojených států a on tak musel jako žid Yossel vyrůstat v nacisty okupovaném Polsku…

Fax_ze_Sarajeva_obalka

Jeho zřejmě nejvýznamnější, cenami Eisner a Harvey ověnčený grafický román Fax ze Sarajeva: Příběh o přežití (1996) vyšel letos v nakladatelství Crew, pro něž jde o krajně neobvyklý počin, což si však lze vysvětlit osobními vazbami s hlavní postavou příběhu – podnikatelem a uměleckým agentem Ervinem Rustemagićem, jenž spolu se svou rodinou uvízl ve válkou sevřeném Sarajevu roku 1992. A právě jeho reálné prožitky, zoufalou snahu vysvobodit sebe i své blízké z válečného pekla a řízené genocidy, zde zobrazil Joe Kubert jako autor scénáře i kresby, přičemž Rustemagićův příběh doplnil přepisy faxů, jež Ervin rozesílal s prosbami o pomoc nejen jemu osobně, ale i mnoha dalším. Tyto výkřiky z chaosu válečných událostí, jež celý svět s hrůzou a nemohoucností pozoroval formou televizních zpráv, aniž by nějak výrazněji zareagoval na probíhající zvěrstva a masakrování civilního obyvatelstva, dodávají Rustemagićovu příběhu na neobvyklé hloubce a prožitku.

Podobnou větu si pravděpodobně přečtete i v dalších recenzích, tentokrát to však není dokola omílaná fráze z anotace či propagačních materiálů, ale prostý fakt. Osudy Rustemagićovy rodiny, jež sledujeme den za dnem, možná zprvu mohou působit repetitivně, ovšem jak se s postavami začnete ztotožňovat, začnou se vám vrývat hlouběji pod kůži. Moderní prosluněné město se vinou lidské tuposti a politické nenažranosti začne čím dál rychleji propadat do válečného bahna a marasmu, kdy vám scény zabíjení a vražd začnou připadat zoufale všední a naděje na vysvobození se začíná čím dám tím víc vzdalovat, jakoby boji zdevastované ulice měly být vše, co na tomto světě Rustemagićovi ještě poznají.

Fax ze Sarajeva je dalece nejpůsobivější letos česky vydaný zahraniční komiks. Znepokojivý osobní příběh o zmírající a přesto neustále živoucí naději na přežití, jenž je vyprávěn civilní formou prostřednictvím nikterak efektní, ale přesto danému tématu naprosto odpovídající kresby. Příběh o skutečných lidech, s nimiž se sblížíte a budete jejich ponuré osudy prožívat spolu s nimi. Příběh, jenž sice postrádá fantastické prvky, které byste v rámci recenze na našem webu mohli očekávat, ale o to silněji na vás zapůsobí. Není od věci se občas ze vzdušných zámků snést na naši Zemi a prožít něco tak bezvýhradně, depresivně skutečného. Pokud snad po něčem takovém právě toužíte, Kubertův komiks vám to poskytne měrou vrchovatou…

Fax ze Sarajeva: Příběh o přežití

scénář a kresba: Joe Kubert

vázaná, obálka Joe Kubert, 208 stran, 499 Kč

crew-logo

1 027 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.