Ocenění

Legenda o bájném městě Brokenu ožívá… (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 12 prosince 2013 8.55

Legendy o ztracených městech se povětšinou odehrávají v dalekých krajích uprostřed rozsáhlých afrických či amazonských džunglí, ovšem americký autor Caleb Carr na to šel ve svém posledním románu Legenda o Brokenu zcela jinak a umístil své bájné skryté město přímo do srdce dnešního Německa. Ano, kdesi uprostřed Davonského lesa se na jedné hoře rozkládá bohaté opevněné město Broken a my se spolu s autorem můžeme vydat za jeho hradby, abychom poznali zdejší obyvatele i mocenský boj, jenž mezi nimi panuje, a vydáme se i do jeho okolí, kde přežívá kmen vyděděných lesních sběračů snících o dobytí metropole a pomstě za svůj nespravedlivý osud…

Caleb Carr: Legenda o Brokenu

vázaná, překlad Jaroslava Kočová, 608 stran, cena 499 Kč, vydalo nakladatelství BB/art

Před dvěma staletími získal britský historik Edward Gibbon překlad starého rukopisu, jenž líčil osudy dávného království, které se počátkem středověku údajně rozkládalo v srdci dnešního Německa. Hodlal jej zveřejnit, jenže přítel ho od jeho záměru odradil – zaštítit svým jménem dobrodružnou smyšlenku plnou magie a dvojsmyslných narážek by prý zničilo Gibbonovu pověst seriózního vědce. Britský historik proto svůj nápad zavrhl a po rukopisu se slehla zem… až donedávna, kdy ho v neoznačené krabici v jednom archivu objevil americký spisovatel Caleb Carr. Brokenský rukopis jej uchvátil natolik, že se rozhodl uskutečnit to, k čemu neměl jeho předchůdce odvahu.

A tak se i my můžeme seznámit s osudy bohatého opevněného města Broken ležícího na hoře uprostřed Davonského lesa. Tajné brokenské kliky snují intriky, aby království ovládly, zatímco za žulovými hradbami přežívá kmen vyděděných lesních sběračů – Banové. Ti se vydávají na dobrodružnou pouť, aby za pomoci věhlasného učence a kouzelníka pokořili vznešené hradby, pomstili se za svůj nespravedlivý osud a napomohli konečnému vítězství vědy nad pověrou.

Dlouho očekávaná kniha Caleba Carra, která bere dech a je neodolatelně čtivá, je napěchovaná akcí a přináší plejádu postav, jejichž příběh se odvíjí na pozadí předstředověkého střetu kultur – při kterém staří bohové bojují s novými, věda popírá všechny předpoklady a ctnost získává mnoho podob. Legenda Brokenu, plná dobrodružství a vypravěčské invence, je nevšední a dokonale podmanivé mistrovské dílo.

Ukázka z knihy:

614 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.