Ocenění

Kroniky Západního pobřeží konečně česky… (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 22 března 2017 14.35

Ursula K. Le Guinová je dnes literární legendou nejen v rámci fantastického žánru, kde proslula science fiction příběhy z Hainského cyklu či fantasy sérií ze zeměmořského archipelagu. Její vynikající tvorba poutá pozornost žánrových čtenářů po více než padesát let a mezi její významná pozdní díla patří v minulém roce česky vydaný román Vyprávění (2000) či neméně poutavá trilogie Kroniky Západního pobřeží, jež se skládá z románů Dary (2004), Hlasy (2006) a Síly (2007), z nichž se prozatím mohli těšit pouze slovenští čtenáři (česky vyšel pouze první díl). Nakladatelství Triton se rozhodlo tento pro nás neutěšený stav napravit objemným vázaným omnibusem zahrnujícím kompletní románovou trilogii…

LeGuin_Kroniky

Ursula Le Guinová: Kroniky Západního pobřeží

vázaná, překlad Petr Kotrle a Jakub Němeček, obálka Larry Rostant, 560 stran, 499 Kč

Kroniky Západního pobřeží, tvořené trojicí volně propojených románů, představují stěžejní dílo Ursuly K. Le Guinové.

V Darech přivádí autorka čtenáře do Vysočiny, odlehlého horského kraje, jehož obyvatelé jsou obdařeni dědičnými dary – mimořádnými schopnostmi, ale často děsivými. Co se stane, když Orrec a jeho kamarádka odmítnou tyto dary, klíčové pro přežití svých rodů, používat? Děj románu Hlasy se odehrává v Ansulu, městě kdysi vyhlášeném svou vzdělaností, nyní okupovaném pouštním národem, který považuje knihy za démony. Dokáže Memer, vyrůstající ve zbytcích staré univerzity, uchránit tajemství svého domu i během bouřlivých událostí, jež rozpoutá příchod věhlasného básníka? Román Síly, za nějž autorka získala cenu Nebula, sleduje osudy mladého otroka s dokonalou pamětí a schopností nahlížet do budoucnosti. Může pohodlí jeho domu vynahradit mladíkovi svobodu, po níž touží? A co si se svobodou počne, když ji nakonec získá?

Romány spojuje řada společných témat – věk hlavních hrdinů a jejich dospívání v často nepřátelském prostředí, boj proti společenským konvencím, a především láska ke svobodě, literatuře a vzdělání.

Ukázka z knihy:

TRITON-logo

1 348 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by Roman Tilcer — 23.3.2017 @ 7.48

  Už se ví, kdy to půjde do prodeje?

 2. Komentáře by Martin Sust — 23.3.2017 @ 8.08

  Jaro 2017, bližší termín zatím známý není.

 3. Komentáře by Roman Tilcer — 23.3.2017 @ 8.53

  Díky!

 4. Komentáře by yerry — 26.3.2017 @ 10.22

  Pozerám, že Le Guinová je opäť v kurze a že snáď príde rad aj na jej ostatné nepreložené veci. Zaslúži si to. Hainský cyklus ešte nie je kompletný, chýba tuším jeden román a niekoľko poviedkových zbierok. Inak tieto Kroniky sú veľmi dobré, len treba mať na ne čas a náladu.

 5. Komentáře by Martin Sust — 27.3.2017 @ 10.08

  Ona je to spíše souhra, že tu UKLG vychází krátce po Vyprávění opět. Pokud vím, Kroniky měl Triton nějaký čas v šuplíku…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.