Ocenění

Navštivte temný a fascinující Les mytág (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 29 července 2015 11.50

Anglické lesy jsou zvláštní místa. Provádějí s prostorem a časem podivné věci. I ten nejmenší les jako by si pamatoval dobu, kdy byl celý ostrov jedním obrovským hvozdem a měl ten hvozd v sobě, tak jako každý zlomek rozbitého hologramu obsahuje celý obraz, ale rozmazanější a méně detailní. Rob Holdstock vyslovil teorii (a jakmile to udělal, všichni jsme to věděli, jako bychom to věděli vždycky), že některé staré lesy – ty, které si pamatují, které mají původ v úsvitu časů – v sobě mají mytága, mytická imaga: osoby a věci, které existovaly, protože je potřebovala lidová představivost, protože v ně dostatečný počet nás věřil, a že tato mytága mohou získat sílu a existenci z mysli žijícího člověka.

(Neil Gaiman v předmluvě k Lesu mytág)

Les-Mytag-PREBAL

Robert Holdstock: Les mytág

vázaná, překlad Petr Kotrle, obálka Geoff Taylor, 256 stran, 278 Kč

Vstupte do lesa, jenž dokáže zhmotnit postavy z vašich snů, ale i z drsné, dávno zapomenuté minulosti. Do lesa, který je tím větší, čím hlouběji se do něho ponoříte, a z něhož nemusí být návratu…

Když se Steven Huxley po válce vrátí do rodného domu na okraji zdánlivě nevelkého lesa uprostřed anglického venkova, zjišťuje, že už nic nebude jako dřív. Otec, který se snažil neprostupný hvozd zkoumat a často do něj odcházel na několikatýdenní výpravy, za podivných okolností zemřel. A bratr Christian, druh z dětských her, jako by jeho posedlost zdědil.

Kdo jsou tajemné postavy, které z lesa vystupují, a jsou vůbec z masa a kostí, nebo spíše z hlíny a větví? Čím víc se les brání Stevena pustit dovnitř, tím víc ho svými tajemstvími přitahuje. Osudově.

Jeden z nejpodmanivějších, nejoriginálnějších románů britské fantastické literatury se po více než dvaceti letech vrací v revidovaném, nově ilustrovaném vydání doplněn předmluvou Neila Gaimana.

„Jedna z nejzvláštnějších, nejpůvabnějších,

nejsugestivnějších fantasy, jaké jsem kdy četl.“

– Keith Roberts

„Příběh, který můžete číst opakovaně

a vždy se stejným potěšením.“

– Michael Moorcock

„Nesmírně poutavý a chytrý román.“

– Brian W. Aldiss

Ukázka z knihy:

argo-logo

3 026 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 6 »

 1. Komentáře by standa.e — 29.7.2015 @ 12.23

  Netušíte někdo, zda jde od Arga o výstřel do tmy, nebo mají v plánu převydat celý Ryhop… Nebo snad i s přidruženými díly?

 2. Komentáře by Martin Sust — 29.7.2015 @ 12.28

  Na podzim vyjde Lavondyss. Ostatní už je na čtenářích a jako obvykle na podobné dotazy nejde odpovědět jinak… Osobně se však nebojím, že by se zrovna Les mytág neprodával, prozatím se s dalšími svazky počítá.

 3. Komentáře by Toolshed — 29.7.2015 @ 13.17

  Oh, God, yes!

 4. Komentáře by standa.e — 29.7.2015 @ 14.32

  Díky (a nejen za odpověď ;-)). Mně šlo právě o počáteční postoj vydavatele. Ano, pak už je to na nás. Polaris hlásí kromě Hloubení a Lavondyss „definitivně vyprodáno“, tak uvidíme… (Zrovna tuhle řadu jsem ochotný mít ve vydání Polarisu i ve vydání Arga (ale jen kvůli tomu, že je vázané)… Už teď mám některé díly dvakrát, kdybych knihu půjčil někomu, od koho by se mi nevrátila ;-D)
  Ptát se, zda „Brána ze slonoviny“ bude v „české“ (autorsko-překladatelské) či „mezinárodní“ (vydavatelské)verzi je asi hodně předčasné, co? ;-D

 5. Komentáře by standa.e — 29.7.2015 @ 14.36

  Mimochodem, i když je Ryhop lepší, Merlinův kodex nabízí vydavatelství Argo netušené možnosti (vzhledem k úloze Arga v samotných románech ;-D)

 6. Komentáře by Martin Sust — 29.7.2015 @ 17.51

  V Lavondyssu můžu už teď slíbit předmluvu spisovatelky Lisy Tuttle a myslím, že to nebude jediný doplněk. Jiří Dřevíkovský už má v hlavě představu dalších ilustrací a co nevidět se dá do práce.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.