Ocenění

Mistři animované fantastiky 20 – Šódži Kawamori

Autor | Aktuality | Pátek 19 prosince 2014 14.00

Při představování početné společnosti japonských tvůrců animované fantastiky jsme už několikrát narazili na subžánr, který je v domovině mang a anime nesmírně populární. Díky muži, kterému věnujeme dnešní článek, se subžánr mecha nejen rozšířil, ale stal se i nedílnou součástí mnoha sci-fi anime. I když není u nás jméno Šódži Kawamoriho tolik známé, byl to právě on, kdo obřím bojovým robotům otevřel dveře na televizní obrazovky i filmová plátna a kdo je zapsán takřka u všech legend a fenoménů mecha žánru. Připomeňme si jeho známější počiny, ty, na kterých spolupracoval jako designér robotů, i ty, o kterých jsme už psali a které také nesou jeho jméno. Tentokráte ovšem zabrousíme nejen do audiovizuální fantastiky, ale i do světa videoher, kam tento subžánr rychle pronikl.

Šódži Kawamori svůj život s obřími bojovými roboty spojil velmi brzy. Už jako student univerzity pracoval jako designér pro první příběhy světa Macross, který z něj vlastně učinil průkopníka mecha designu. Práce ho natolik pohltila, že se jí rozhodl věnovat i po studiích. U designu ovšem neskončil a už ve dvaceti čtyřech letech natočil snímek Super Dimension Fortress Macross – Do you remember love? (Chôjikû Yôsai Macross: Ai Oboeteimasuka, 1984), který ho takřka přes noc vynesl mezi elitu tvůrců anime a díky němuž se zároveň stal skutečnou kapacitou tohoto subžánru. Pokud bychom tedy měli zmínit všechny snímky a anime, ve kterých je Šódži Kawamori uveden, byl by to seznam opravdu obsáhlý. Jako tvůrce, který dokáže zastat práci designéra, scenáristy i režiséra, je podepsán pod řadou oceňovaných projektů a takřka u všeho, co se dotýká právě mecha. Stopu jeho tvorby ovšem nalezneme i u designu hraček či postav videoher, spolupracoval i na projektu Transformers a mimo virtuální svět například designoval pro SONY známého robotického mazlíčka Aibo. Záběr Šódži Kawamoriho, s jakým uvádí svět robotů a mecha do našich fantazií i do skutečné reality, je tedy nesmírně široký. Bližší pohled ovšem věnujme jeho režijní práci i anime, které proslulostí překročily hranice japonských ostrovů.

Ačkoliv je Šódži Kawamori spojován především s obřími bojovými roboty, i v jeho filmografii můžeme najít kratší televizní film, který uchvacuje poetikou i zpracováním. V letech, kdy už měl za sebou počiny ze světa Macross a pracoval na neméně známém Escaflowne, vytvořil společně se Stuartem J. Levym pro japonskou televizi příběh inspirovaný životem slavného básníka Kendži Mijazawy. Možná právě tento snímek potvrdil jeho talent i pro anime, kde se mecha nevyskytují, a tak se v dalších letech odvážil i do jiných projektů. Poté, co spojil své jméno se studiem Satelight, uvedl na televizní obrazovky další zajímavé počiny.

V podobném duchu – tedy více fantasy a poetiky, se nese i první anime seriál Earth Maiden Arjuna (Chikyû shôjo Arjuna, 2001), který pod vedením Šódži Kawamoriho vyprodukovalo studio Satelight. Příběh smrtelně zraněné dívky, která se stává vyšší bytostí a ochránkyní planety, je inspirován hinduistickými příběhy a nese v sobě nejen výrazné ekologické poselství. Ovšem subžánr mecha ve filmografii Šódži Kawamoriho přece jen převažuje. I když se jako červená nit proplétají jeho kariérou příběhy ze světa Macross, pod záštitou studia Satevhlight stvořil další z mecha příběhů.

Genesis of Aquarion (Sôsei no Aquarion, 2005) je ve skutečnosti poctou příběhům Super Robota, které byly populární v Japonsku sedmdesátých a osmdesátých let. Jak je u anime Šódži Kawamoriho zvykem, Aquarion v sobě nese mnoho z indiánské mytologie či ostatních subžánrů fantastiky. V daleké budoucnosti je lidstvo v područí technologicky vyspělejších a mocnějších okřídlených bytostí, kterým se říká Andělé stínu. Poté, co se jeden z nich zamiluje do smrtelnice a přidá se k lidem, svitne nová naděje. Díky obřímu mecha Aquarion se lidstvo znovu vzchopí k odporu. Stejně jako Macross i svět Aquarion si našel velkou řadu příznivců za hranicemi Japonska a vysloužil si tak další pokračování, které uvedli tvůrci v čele s Šódži Kawamorim v červnu 2012. Aquarion Evol navazuje na první seriál a stejně jako v dřívějších epizodách akcentuje témata lásky, ekologie a vzájemného porozumění.

Zatím posledním počinem Šódži Kawamoriho je seriál opět v žánru mecha AKB0048. Zarytým fanouškům anime se jistě nebude líbit, že jeho hrdinkami jsou členky skutečné dívčí pěvecké skupiny AKB48, ovšem pomineme-li tento marketingový tah a odmyslíme-li si japonské reálie, zbyde opět skvělá mecha a postapo podívaná v řemeslně velmi vydařeném provedení. Ať už jste tedy fanoušci Macrossu či vášniví hráči série her Armored Core, zcela jistě se těšíte na další počiny z tvorby Šódži Kawamoriho, jehož podpis nalezneme takřka všude, kde se objeví roboti z budoucnosti.

1 972 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 19.12.2014 @ 17.35

    Zdá se, že nám nějaký šotek užral konec článku. Omlouváme se. Vše je doplněno.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.