Ocenění

Mark Hodder provolává slávu páře! (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 12 února 2014 9.25

Nakladatelství Triton dosud zásobovalo příznivce steampunku romány z cyklu Mechanické století od Cherie Priestové. Nyní se k této oblíbené četbě všech milovníků páry přidává pod stejnou nakladatelskou hlavičkou neméně zajímavá série Burton & Swinburne s netradiční hrdinskou dvojicí v hlavní roli. Jejího autora Marka Hoddera jsme už měli nedávno možnost poznat v povídce z antologie Plnou parou, ovšem to byla oproti obsáhlému a po celém světě vřele přijímanému románu pouhá jednohubka. Tenhle britský autor žijící ve španělské Valencii a těšící se z nedávného narození dvojčat má jistě veškeré předpoklady uspět i na nepředvídatelném českém trhu s fantastikou…

Mark Hodder: Podivná záležitost se Skákajícím Jackem

brožovaná, překlad Marek Drda, obálka Jon Sullivan, 392 stran, 299 Kč

Sir Richard Francis Burton – cestovatel, jazykovědec, učenec a šermíř s nepříliš dobrou pověstí a kariérou v troskách. Algernon Charles Swinburne – neúspěšný básník a stoupenec markýze de Sade, pro něhož je bolest rozkoší a brandy jeho zkázou! Oba stojí na životní křižovatce, polapeni v epicentru svářících se sil, jež hrozí rozervat impérium.

Inženýři přetvářejí krajinu stále většími, rychlejšími, hlučnějšími a špinavějšími zázraky techniky, eugenikové šlechtí specializovaná zvířata, která by poskytla levnou pracovní sílu, libertini se bouří proti represivním zákonům a požadují společnost založenou na kráse a tvořivosti, zatímco zpustlíci posouvají hranice omezující lidské chování prostřednictvím magie, drog i anarchie. Když lord Palmerston Burtona pověří, aby vyšetřil útoky na mladé ženy, jež spáchalo podivné zjevení známé jako Skákající Jack, a zjistil, proč londýnský East End terorizují vlkodlaci, pohrouží se oba naši přátelé do hrozivých hlubin tohoto morálního a etického vakua. Pátrání je zavede k jedné z nejdůležitějších událostí jejich doby a k děsivé možnosti, že svět, ve kterém žijí, by neměl vůbec existovat! Sláva páře! Hodderovi se podařilo krásně vystihnout podstatu steampunkového Londýna jako ošklivého a zachmuřeného města, plného špatných pokusů, špíny, konspirací a samozřejmě páry. Kniha má atmosféru tak hutnou, že by se dala krájet.

Ukázka z románu:

1 435 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 8 »

 1. Komentáře by Kim — 12.2.2014 @ 9.31

  asi by se mě to víc líbilo jako komix

 2. Komentáře by Pipin — 12.2.2014 @ 12.47

  Všechny Hodderovy „Burton a Swinburne“ knihy jsem četl a jsou výborné, jsou hodně propracované a „věrohodné“, podle mě jsou podstatně lepší, než Priestová (respektive, než její první díl, další jsem nečetl).
  Jen čtenářům doporučuji přečíst si třeba na anglické wikipedii Burtonovo heslo (a nejlépe i Swinburnovo a pokud neznáte Isambarda K. Brunela, tak i jeho:) – viz třeba zmínka o atmosférické dráze na konci ukázky ) – Hodderův Burton je propracovaná postava a v textu se odkazuje i na jeho minulost – skutečnou i fiktivní.

 3. Komentáře by Martin Sust — 12.2.2014 @ 13.02

  Však oni čtenáři fantastiky Sira Burtona už dobře znají jako hrdinu klasického a Hugem oceněného románu Řeka zmrtvýchvstání od P. J. Farmera.

 4. Komentáře by Pipin — 12.2.2014 @ 13.27

  Martin: To jo, ale to jsem četl když to tu vyšlo poprvé a prakticky si to nepamatuju a vlastně mi nedošlo, že je to jakoby tatáž postava…takže mohu-li mluvit za sebe, tak ač jsem oboje četl, netrklo mě to a „dobře znají“ v mém případě opravdu neplatilo:)

 5. Komentáře by Aleri — 12.2.2014 @ 13.31

  Pěkná první věta:)

 6. Komentáře by memnon666 — 12.2.2014 @ 14.16

  Mhm tak to máme další ukázku co nalákala, btw planuje se pokračovat s Priestovou?

 7. Komentáře by Julianne — 12.2.2014 @ 14.37

  Na tohle se hodně těším!

 8. Komentáře by Aleri — 12.2.2014 @ 22.44

  Julianne: Mě to hodně zaujalo, ale netěším se, protože mám značné pochybnosti o tom, že se k tomu kdy dostanu… 🙂
  už dávno jsem si chtěla začít psát seznam všech knih, co si chci přečíst, ale jsem ráda, že jsem nezačala. Protože kromě těch nových mám strašné mezery i ve starších – a to ani nemluvím o tom, že bych se chtěla dostat i k nějaké klasice, která mě na školách minula, protože jsem kašlala na povinnou četbu a četla si radši béčkovou fantasy 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.