Ocenění

Martinova Hra o trůny nebyla nikdy tak dramatická

Autor | Aktuality | Středa 16 března 2011 9.00

Kolem Hry o trůny, úvodního svazku veleúspěšné fantasy série Píseň ledu a ohně, to v poslední době nebývale vře, což je veřejně známá a žánrovými médii vděčně sledovaná věc. Už tento pátek by se měla Hra o trůny objevit v novém českém vydání, tentokrát v jednom mohutném svazku. Můžeme spekulovat o tom, že jde o vydání snažící se využít předpokládaného zvýšení popularity série s blížícím se televizním seriálem, ovšem doba podobným projektům přeje a hledání nových čtenářů je v tomto případě logickým krokem. Lze tedy věřit v úspěch vázaného vydání a ve vznik dalších vázaných svazků. Ale to samozřejmě není vše, seriál klepe na dveře, byl ohlášen snad už konečný termín vydání dlouho a toužebně očekávaného pátého dílu, spisovatel Daniel Abraham přepracuje úvodní svazek do komiksové podoby a všechno nasvědčuje tomu, že se G. R. R. Martin hodlá znovu pevně chopit žezla vládce moderní fantasy (nedávno se dokonce oženil, a tak tu místo osamělého panovníka máme rovnou královský pár).

George R. R. Martin: Hra o trůny (vázaná, překlad Hana Březáková, obálka Martina Pilcerová, 848 stran, 499 Kč)

Jako strážce severu považuje lord Stark za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!

Zatímco první díl knižního cyklu vychází ve světě poprvé se seriálovou obálkou, pozornost všech čtenářů se upírá k 12. červenci, kdy má konečně vyjít pátý díl série Tanec s draky. Nutno dodat, že autor stále ještě neoznámil dokončení románu, poslední zpráva z 12. března pouze tvrdí, že rukopis je o 30 stran delší než rukopis prvního dílu, což znamená že se můžeme těšit na dílo zvící téměř 1000 stran. Pokud by snad oznámený termín znovu nevyšel, je tu naděje, že v letošním roce se přesto dočkáme…

Skici Jona a Tyriona ohlašují vznik komiksové podoby Hry o trůny. Scénáře se ujal spisovatel Daniel Abraham, jenž s Georgem R. R. Martinem spolupracoval hned na několika různých projektech a u nás je znám skvělou fantasy sérií započatou románem Stíny v létě. Kresbu má na starosti Tommy Patterson. Komiks by měl začít vycházet koncem jara a těšit se můžeme na 24 sešitů vycházejících každý měsíc, uvidíme zda se u nás časem objeví plánovaná knižní podoba komiksu.

Televizní seriál Hra o trůny se na stanici HBO poprvé objeví 17. dubna 2011 a vysílán by měl být pravděpodobně v týdenních intervalech. Obsazení i výprava dává tušit, že půjde o jeden z nejdražších projektů v historii televizních seriálů. Všechno nasvědčuje tomu, že se fantasy ve své TV podobě konečně zbaví směšně vyhlížejících papundeklových kulis a vykročí do nového tisíciletí.

1 539 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.