Ocenění

Zaposlouchejte se do zvuků metra… (audioukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 30 května 2016 19.40

Arťom žije v labyrintu moskevského metra, kam se lidstvo uchýlilo po jaderné válce. V šachtách a tunelech živoří chabě propojená lidská společenství – co stanice, to specifická komunita. Mladík však jednou porušil jedno ze základních přikázání podzemní existence. Aby odčinil svou vinu, musí projít celým metrem až do poslední stanice, kde snad najde možnost, jak zachránit zbytky přeživší civilizace před zkázou…  První díl mezinárodně úspěšné dystopické série ruského spisovatele a novináře Dmitryho Glukhovského nazvaný Metro 2033 vychází jako audiokniha v podání herce Filipa Čapky. Novinku během knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2016 pokřtil sám autor…

Dmitry_Glukhovsky_Metro_2033_audio_OneHotBook_3D

„Od té doby, co jsem knihu četl pro sebe i ve studiu na mikrofon, si při každodenní existenci uvědomuju, jak je skvělé, že máme slunce, stromy, brouky a ptáky… Možná to může znít pateticky, ale tenhle účinek na mě Metro má. Ta knížka je vůči člověku sice neskutečně krutá, ale zaplaťpámbu za ni, že si můžeme uvědomit, co všechno můžeme ztratit,“ prohlásil její interpret Filip Čapka. Vzhledem k tomu, že se příběh odehrává v moskevském metru, musel narátor zvládnout množství názvů stanic a jiného místopisu v ruštině. To pro něj ale nebyl problém.

Mám maturitu z ruštiny a jsem dokonce vítěz celonárodního kola Puškinova památníku ‒ soutěže v recitaci ruské poezie. Byl jsem zhruba v sedmé třídě na základce a měl jsem výborné vedení rodilé mluvčí, která ze mě dostala tu správnou dikci. A navíc jsem nerecitoval básničku, ale jímavý příběh kluka, který skončí v nemocnici se slepým střevem a začne se trochu starat o malého spolupacienta, za kterým nikdo nechodí. A ve finále ho ten druhý chlapeček osloví „Mami.“ Oko nezůstane suché. Takže s v kombinaci tím, jak jsem byl dobrej a jak byl ten příběh dojemnej, jsem to prostě vyhrál,“ vylíčil herec. A na jakém způsobu interpretace se s režisérem shodli? Vystupuji v roli vypravěče a snažím se jen mírně modulovat hlasy různých postav. Arťom momentálně mluví jako já, ale na začátku jsem ho četl o něco naivněji. Teď už toho ale má docela dost za sebou – přece jen, když už člověk jednou visí na oprátce, tak ho to nějak poznamená,“ prozradil Filip Čapka. Jestli z toho ale Arťom vyvázl a jak to bylo dál… to už si musíte poslechnout sami.

Nahrávku v režii Hynka Pekárka doprovází zvukové efekty a originální hudební doprovod, který zdatně prohlubuje celkovou skličující atmosféru. Výlučně z mollových stupnic se rozplétají melodie hrané na klavír a dýchavičný akordeon asociující ruské prostředí. Ostře řezané varhanní preludování jako by samo napodobovalo skřípění brzd těžkých souprav metra. Zvuky a tóny se rozprchávají do temnoty tunelů a vracejí se s přesvědčivě výsměšnou ozvěnou. Zároveň se ozývá skoro neslyšné, všudypřítomné tupé bušení, nesrozumitelně šeptající koleje, hučící tma, kapání vody, nebo vysokonapěťový brum nemilosrdně bičují posluchačovu představivost a vtahují ho do podzemního labyrintu.

Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako 2CD mp3 za 349 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Profily tvůrců:

glukhovsky

Dmitry Glukhovsky (*1979)

Ruský spisovatel a žurnalista se věnuje převážně žánru sci-fi a magického realismu. Ve svých osmnácti letech zdarma uveřejnil na svých webových stránkách prózu Metro 2033. Román celosvětově získal přes 3 miliony čtenářů a roku 2005 byl vydán i knižně. Obdržel rovněž prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007 jako nejlepší literární debut za rok 2007 a stal se předlohou úspěšné počítačové hry. V roce 2007 vydal autor fantasy novelu Soumrak a o dva roky později pokračování prvotiny Metro 2034, které se stalo ruským bestsellerem roku. Sérii zatím završil třetí knihou Metro 2035. Jako novinář působil v EuroNews TV, Deutsche Welle a Russia Today; přispíval také do periodik jako Harper’s Bazaar, l’Officiel a Playboy.

Filip_Capka_studio_OneHotBook

Filip Čapka (*1974)

Vystudoval herectví na brněnské JAMU a po jejím absolvování nastoupil do olomouckého divadla. Hrál i v divadlech v Brně a Ostravě, vyzkoušel si práci na volné noze v Praze, vystupoval na Letních shakespearovských slavnostech a později rovněž v Divadle Bez zábradlí. V roce 2004 získal cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let. Od září roku 2010 je členem souboru Švandova divadla na Smíchově. Zahrál si i v televizních seriálech (např. Poslední sezona, Cirkus Bukowski) a ve filmech jako Restart, Mamas & papas, Román pro muže či Gangster Ka. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Norské dřevo (2013), Velký Gatsby (2013).

Dmitry Glukhovsky: Metro 2033

Čte: Filip Čapka

délka: 17 hod. 34 min.

vydává: OneHotBook

onehotbook-logo

1 268 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Comment od Kim — 30.5.2016 @ 20.42

    Díky nové práci mám méně času na četbu. Proto každou novou audio knihu jen vítám.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.