Ocenění

Michael J. Sullivan prorokuje Vzestup Nyphronu

Autor | Aktuality | Středa 29 února 2012 7.30

Po románech Královské spiknutí a Avempartha chystá nakladatelství Argo v edici Fantastika již třetí svazek fantasy série Dobrodružství Riyria z pera amerického spisovatele Michaela J. Sullivana. Ten je v době, kdy mocná americká nakladatelství podporují stále nové a nové autory masivními reklamními kampaněmi, přímo zjevením. Začínal v jednom z nejmenších nakladatelství na americkém trhu, ovšem čtenáři si ho přesto našli a zejména díky nadšení bloggerů se nakonec dočkal nejen smlouvy s velkým nakladatelským domem, který znovu vydal celou jeho románovou sérii, ale i četných překladových vydání, z nichž to české patří k vůbec prvním… Pro někoho je Riyria možná příliš málo akční či snad inovativní, ale přesto skýtá lehce nadprůměrnou, jiskřivou a nepolevující zábavu a to není zrovna málo.

Michael J. Sullivan: Vzestup Nyphronu

vázaná, obálka Michael J. Sullivan, 312 stran, vydá nakladatelství Argo v březnu 2012

Závoj tajemství halící minulost dráždí a vyzývá, ovšem odkrýt ho může mít nevýslovné následky…

Do Melengaru se blíží válka. Aby zachránil své království, rozehraje princezna Arista zoufalou hru, když se vzepře svému bratrovi a najme Royce a Hadriana na velmi nebezpečnou misi.

S tím, jak roste moc Nyphronské říše, sílí i Royceovo podezření, že čaroděj Esrahaddon využívá oba zloděje jako pouhé figurky ve své vlastní hře. Aby zjistil pravdu, musí odkrýt tajemství Hadrianovy minulosti, ovšem jeho snaha může změnit doslova vše, co doposud znal.

Třetí ze šestice relativně samostatných románů k nám opět přivádí oblíbenou dvojici svérázných hrdinů. Tentokrát před nimi ovšem není jen nějaký řadový šlechtic, jehož mají za úkol okrást, ale celá říše, s jejímž vzestupem přicházejí temné časy války a zmaru.

Sullivanův cyklus je důkazem, že klasická fantasy není mrtvá, pokud se jí chopí talentovaný vypravěč s citem pro dobrodružství a smyslem pro humor.

Profil Michaela J. Sullivana:

Americký spisovatel fantasy, narodil se 17. září 1961 v Detroitu. Psaní se začal věnovat už v dětském věku, mimo jiné pod vlivem četby Pána prstenů. Ještě před nástupem na střední školu sepsal sedm románů, ale vážněji se literární tvorbě začal věnovat až od roku 1985. V následujících deseti letech vytvořil dalších šest románů různých žánrů, ovšem ani jeden z nich se mu nepodařilo publikovat a psaní se na dlouhou dobu věnovat přestal. Místo toho se začal živit jako komerční grafik a ilustrátor, v roce 1996 založil vlastní reklamní agenturu a v této práci pokračoval až do roku 2005. Ke spisovatelskému řemeslu se vrátil s novým odhodláním teprve nedávno. Výsledkem je šestidílný cyklus Dobrodružství Riyria, jenž se skládá z šestice románů Královské spiknutí (The Crown Conspiracy, 2008, česky Argo 2011), Avempartha (2009, česky Argo 2011), Vzestup Nyphronu (Nyphron Rising, 2009), Smaragdová bouře (The Emerald Storm, 2010), Zimní příliv (Wintertide, 2010) a Percepliquis (2012).

Krátký úryvek z knihy:

Vězení v panské tvrzi nebyla ani tak kobka jako spíš stará studna. Hadrian byl přinucen slézt do ní po provaze a zůstal uvězněn na dně. Tiše seděl, čekal a hleděl na hvězdy. Vycházející měsíc do studny vrhal pruh bledého světla, který označoval pomalý postup noci.

Stěnami prosakovala studená voda a na dně tvořila mělké jezírko. Když už Hadrian cítil v nohou únavu, sedl si do studené louže. Ke vší bídě ho ještě trápilo ostré kamení, skryté pod hladinou. Po nějakém čase musel znovu vstát a bránit se chladu.

Měsíční světlo sestoupilo více než do poloviny stěny, když uslyšel shora hlasy a pohyb. Objevily se temné obrysy postav, ozvalo se skřípění, jak kdosi odsouval železnou mříž. Pak se dolů spustilo lano a Hadrian už si pomyslel, že snad změnili názor. Zvedl se a chystal se chytit lana, ale nechal toho, když uviděl, jak dolů sestupuje další člověk.

„Šup tam s tebou,“ nařídil kdosi nahoře a zasmál se, jeho smích se odrazil od stěn. „Strčíme tam všechny krysy!“

Neznámý byl obratný a sestupoval rychle.

„Royci?“ přeptal se Hadrian. „Oni… oni tě chytili?“

Lano se vzneslo vzhůru a mříž zapadla na své místo.

„Víceméně,“ odvětil Royce a rozhlédl se. „Neposkytují pravě příjemné ubytování, co?“

 

2 112 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by Pepa62 — 29.2.2012 @ 17.38

    První díl jsem zkusil a dobrý.Ale právě, že „jenom“ dobrý.A tak další díly ani nezkouším a netrpělivě čekám na Kaye, Rothfusse,Castra…

  2. Komentáře by Martin Sust — 1.3.2012 @ 8.27

    No, u Sullivana je důležité sžít se s postavami a pak se člověk těší na každý další díl. Každý svazek je drobný, dnes se víc nosí tlustopisy a to zase není nic moc pro mě 🙂

  3. Komentáře by hromotlk — 2.3.2012 @ 16.34

    má to iskru, je to aj vtipné, dokáže to prekvapiť…všetko, čo od knihy očakávam…prvé dve časti som prečítal „na počkanie“ a teším sa na ďalšie…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.