Ocenění

Morganův zabiják Takeshi Kovacs se vrací!

Autor | Aktuality | Úterý 31 července 2012 8.10

Richard K. Morgan si u nás v roce 2005 vybudoval dost slušnou pověst akčním románem Půjčovna masa, kterou spojuje prvky z díla Williama Gibsona s krvavými událostmi, jež by snad mohly zaujmout i nevděčné fanoušky Jiřího Kulhánka. Hrdina románu Takeshi Kovacs se pak o rok později vrátil v militárce Zlomení andělé a zahrál na trochu jinou notu, aniž by zklamal své příznivce. Od té doby se u nás objevily ještě dva samostatné Morganovy romány Brutální byznys a nedávno také Varianta 13, ale třetí a závěrečný díl s Kovacsem pořád nikde. Nyní našeho oblíbence čeká reinkarnace v podobě vydání celé trilogie v novém formátu a pod nevzhledným počítačovým obalem, který by vás však neměl odradit. Celá trilogie by měla vyjít najednou už 27. srpna (!) a rozhodně je na co se těšit.

Richard K. Morgan: Půjčovna masa

brožovaná, překlad Eva Brožová, 456 stran, 299 Kč

Kosmické lodě ještě stále nedokážou prorazit světelnou bariéru, ale informační signál ano. Lidé osídlili několik světů vzdálených desítky světelných let. Jednotu rodícího se lidského impéria střeží nelítostní psychicky kondiciovaní a vylepšení vojáci, jejichž osobnosti jsou pomocí hyperrychlého signálu přenášeny mezi světy a nahrávány do těl uzpůsobených pro boj. Jsou nemilosrdní, brutální, nelítostní. Dokonalí bojovníci, soudci a kati v jedné osobě.

Takeshi Kovacs je jedním z těchto specialistů. Za selhání si odpykává mnohaletý trest někde v datovém skladu, kde jeho digitalizované já pomalu podléhá entropii. Pak dostává šanci a probouzí se na Zemi, na nejbohatším a nejdekadentnějším světě lidského vesmíru. Má vyšetřit, proč si jeden z nejmocnějších lidí planety, muž, jenž střídá těla jako jiní kabáty, fakticky nesmrtelný Metuzalém, prostřelil mozek tak, aby se připravil o část svých vzpomínek a už nikde se k nim nedostal. Takeshi Kovacs nemá na Zemi žádné přátele, jen ženu, která milovala muže, jehož tělo teď obývá. Zato lidí, kteří touží zničit neúprosného vyšetřovatele, je spousta.

Vynikající román kombinuje prvky tradiční detektivní drsné školy s originálně a realisticky koncipovaným světem vzdálené budoucnosti, splétá gibsonovskou vizi technicky odlidštěného prostředí se syrovou živočišností odlišující člověka od jeho výtvorů.

Richard K. Morgan: Zlomení andělé

brožovaná, překlad Eva Brožová, 416 stran, 299 Kč

Zlomení andělé – druhý mistrovský příběh Takeshiho Kovacse, vyslance Protektorátu, organizace udržující pořádek mezi lidskými světy roztroušenými ve vesmíru. Takeshi Kovacs už však není vyslanec, ale jen vysoce kvalifikovaný nájemný žoldnéř. Jeho profese ho zavede na chudý a izolovaný svět Sanction IV zmítaný krvavou celoplanetární válkou. A Kovacs zde dělá, co umí nejlépe a za co mu tak dobře platí – zabíjí. Vyhrává šarvátky, bitvy, pomáhá zvítězit té straně, která ho najala. Jenomže tahle válka začíná být příliš krutá i na něho. Věci, které si lidé navzájem provádějí, by nedokázala vymyslet ani specializovaná umělá inteligence.

Zraněný Kovacs skočí po šanci dostat se z mlýnku na maso – a dostat se z něho bohatý. Stačí zajistit mimozemský artefakt a prodat ho žraločí obchodní korporaci, která s ním už bude umět naložit. Jenomže to znamená nenechat se zabít, donutit obě válčící strany, aby své hekatomby smrti provozovaly na jiném kontinentě, zradit a být zrazen a úplně nakonec – odhalit tajemství staré mimozemské rasy.

Takeshi Kovacs umí zabíjet lépe než kdokoliv jiný a jeho mezifázové geneticky kódované kalašnikovy nezahálejí. Umí zabíjet, ale už na to není hrdý. Rádoby cynický, ve skutečnosti smutný žoldák chce ven z pekla a za to musí zaplatit… Smrtí. Svou vlastní i smrtí těch, na kterých mu záleží.

Richard K. Morgan: Probuzené běsy

brožovaná, překlad Eva Brožová, 529 stran, 399 Kč

Takeshi Kovacs se vrátil domů na Harlanův svět. Pevnina se tu vynořuje z nebezpečných a nevyzpytatelných hlubin oceánu, který tvoří devadesát pět procent povrchu celé planety. Jakmile se pokusíte vzlétnout nad oblaky v něčem sofistikovanějším, než je helikoptéra, sestřelí vás marťanské orbitální základny. Smrt však nečeká pouze v moři a na nebi…

Na souši, od tropických pláží a bažin Kossuthu až po ledem a strojními zařízeními pokryté pláně Nového Hokkaida, přišly vniveč všechny těžce získané výdobytky quellistické revoluce. Vše mají pevně v hrsti První rody, korporace a jakuza. Na cestě za pomstou smrti své milované se Takeshi Kovacs zaplétá do sítě politických intrik a technologických záhad. O slovo se hlásí nejen duchové Harlanova světa, ale i stíny Takeshiho minulosti. Proslýchá se, že Quellcrist Falconerová vstala z mrtvých…

1 314 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Apu — 31.7.2012 @ 13.10

    Konečně.

  2. Komentáře by Locutus — 31.7.2012 @ 21.24

    Hurrrááá!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.