Ocenění

Mycelium – triumfální návrat Vilmy Kadlečkové? (ukázka)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 20 června 2013 7.30

Románová sága Mycelium nám dobře známé spisovatelky Vilmy Kadlečkové začala dostávat tvar po událostech jedenáctého září 2001. Příběh se sice odehrává ve vzdálené budoucnosti, ale zároveň je to současné a stále aktuální podobenství o střetu odlišných kultur. Padesát let po prvním kontaktu se starobylou teokratickou civilizací Össeanů se Pozemšťané stále marně pokoušejí vyrovnat s jejich mentalitou. Rovnováha sil se mění. Össenský náboženský fanatismus plíživě proniká do pozemské sekulární společnosti, velmi podobné té naší; a ta postrádá obranné mechanismy proti velkým ideologiím, takže reaguje buď xenofobií, nebo naopak až devótní, ostentativní vstřícností a pokryteckým multikulturalismem.

Ale náboženství nehraje jen roli politické síly. Pořád je přítomno v rovině osobního prožitku; a tak se různé postavy románu pokoušejí o nalezení vlastní podoby víry, která by byla alternativou k institucionalizovanému zlu ideologie. Jenže pro toho, kdo hledá Boha na vlastní pěst, je až příliš snadné sklouznout ke zdegenerované víře v zázraky a nekritickému obdivu k laciné ezoterice.

Mycelium je příběhem muže, který věří, že žádným iluzím nepodléhá. Fanatismus je mu k smíchu. Spoléhá na svůj nadhled. Skutečně jako jeden z mála postřehne nebezpečí – ale už si neuvědomuje, že ho vidí jen díky tomu, že sám se do světa Össe ponořil až příliš hluboko. V sítích tajných plánů össenské Církve svádí zoufalý poslední boj: ne s Össeany, nýbrž sám se sebou – o zbytky svého lidského já.

Vilma Kadlečková: Mycelium – Jantarové oči

brožovaná, obálka Tomáš Kučerovský, 316 stran, 348 Kč, vydá Argo 28. června 2013

Chodí po temných stezkách.
Klepe u dveří, kterým se ostatní vyhýbají.
Na zeď svého domu napsal Vzývání nicoty.
Pomalou smrt má v žilách.
Po kapsách nosí jed.

Planeta Össe. Svět po tisíce let neměnný… a po tisíce let svázaný s vesmírem. Z Össe pocházejí myceliální technologie i nadsvětelné Lodě, bez kterých by se Země neobešla. Jenže zatímco pozemská civilizace vítězně proniká do vesmíru, Össe jí stojí za zády.

Lucas Hildebrandt viděl i temnou stránku Össe: fanatickou víru a nedotknutelnost Církve; kult vesmírných sil; ocelové sochy Hmyzího boha… a krvavé náboženství, které v jeho jménu vyžaduje lidské oběti. Důvěrně zná ochromující sílu trëighrü, záludnost Pětice posvátných drog, spóry nitrožilních hub. Důvěrně to nenávidí. Přihlíží tomu, jak vliv Össeanů na Zemi vzrůstá; a marně hledá sílu, kterou proti tomu postavit.

Teď se to může změnit.

Aš~šád z Fomalhiwy, člověk nadaný psychotronickými schopnostmi, míří na Zemi. Fomalhiwa je protiváhou Össe; a Lucas dělá, co může, aby zinscenoval Aš~šádův příchod okázale a ve světle reflektorů. Jenže jak praví össenské přísloví – nejdůležitější věci se odehrají vskrytu.

Invaze.

Proměna.

Rozhodnutí.

Ukázka z knihy:

Profil autorky:

Vilma Kadlečková se narodila roku 1971 v Praze. Psaní a láska k fantastice ji provázely od dětství. Od roku 1987 se její povídky začaly objevovat v literárních soutěžích SF klubů a v pololegálních fanzinech. Na počátku devadesátých let, když se trh otevřel, v rychlém sledu vydala několik knih, které se odehrávaly v alternativní budoucnosti a na jiných planetách – ve světě, kde existuje psychotronika a nerost zvaný argenit, sloužící bytostem s mimosmyslovými schopnostmi jako zdroj energie. Knihy z „argenitového vesmíru“ byly přijaté dobře a vynesly jí několik literárních cen, ale psaní se nestalo jejím hlavním zaměstnáním. Po dostudování knihovnictví na Univerzitě Karlově pracovala jako redaktorka, založila rodinu (je vdaná a má tři dcery) a literárně se na dlouhá léta odmlčela.

Od roku 2007 znovu publikuje. Její povídky se objevují v žánrových antologiích (Imperium Bohemorum, Hvězdy české sci-fi, Krvavá čest), podílela se na dětské fantasy Tajná kniha Šerosvitu a v roce 2010 jí vyšla průřezová sbírka Na pomezí Eternaalu – Legendy o argenitu. Název Legendy o argenitu nesou i její webové stránky (www.argenite.org), na kterých se lze dočíst více o ní a jejích dalších projektech. Sága Mycelium má vlastní stránky mycelium.argenite.org, kde lze nalézt trailer, ukázky z dalších dílů a ohlasy. Na Facebooku existuje www.facebook.com/argenite (Legendy o argenitu) a recesistická stránka Církev Akkütlixova – www.facebook.com/akkutlix.

2 813 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by BorgDog — 20.6.2013 @ 12.30

  Rë Akkütlix, konečně! Už hrozně dlouho tu nebyla emzácká invaze bez emmerichovsko-byovských sraček (dámy prominou…) a stupidit, potřebuji si spravit chuť. Takže sem s tím a rychle! 🙂

 2. Komentáře by hseiner — 21.6.2013 @ 6.17

  No tybrďo. Skoro jako kdyby se na české scéně blýskalo na lepší časy a přicházela éra skutečných, myšlenkami disponujících sci-fi románů.

 3. Komentáře by idle — 23.6.2013 @ 21.29

  Na tohle jsem vážně zvědavá.

 4. Komentáře by Slavo — 24.6.2013 @ 14.07

  hm päť dielov? ak to bude také dobré ako to vyzerá tak to môže byť zásadné dielo českej fantastiky

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.