Ocenění

Na co se těšit na letošním Festivalu Fantazie?

Autor | Aktuality | Pátek 15 června 2012 7.30

Uběhl další rok plný fantastických událostí a v Chotěboři, malém městě na Vysočině, se opět chystá největší festival svého druhu u nás. Ti z vás, kteří jste navštívili některé z minulých ročníků, už jistě tuší, co vás na Festivalu Fantazie čeká, ovšem jistě se najdou i tací, kteří se chystají navštívit Festival Fantazie poprvé. A právě (i když vlastně nejen) pro ty, je určen následující text, který si klade za cíl upozornit na zajímavé body programu. Co by tedy skalní fanoušek fantastiky neměl minout a jakou náplň FF nabízí pro návštěvníky oblibující více knihy než hry a audiovizuální umění? Mimo již tradičních přednášek a setkání se spisovateli přijede samozřejmě i hodně atraktivních hostů, mezi kterými nechybí i jména nesmírně zajímavá a populární.

Předně je třeba připomenout, že celý festival bude opět naditý programovými liniemi, které obsáhnou snad všechno možné organizované žánrové universum u nás. Dočkáme se tedy nejen projekcí filmů, ale i deskových her i her na všech možných platformách. Ovšem vzhledem k tomu, že jsme časopis literární a upřednostňujeme literární fantastiku, připomeňme si, jaká lákadla Festival Fantazie přichystal pro nás. Asi největším tahákem letošního ročníku bude příjezd Davida Webera, autora knih o Honor Harringtonové. Podle předběžných zpráv se bude účastnit programu hned po zahájení festivalu a přítomen bude prakticky po celé jeho trvání. Dovolujeme si připomenout, že rozsáhlý rozhovor s tímto autorem vyšel v aktuálním čísle časopisu. Odpovídal na otázky, které kladl jeden z největších fanoušků military sci-fi u nás a zároveň také autor českých knih tohoto žánru Jan Kotouč. Jan Kotouč bude na festivalu přítomen také a naplánováno má i několik zajímavých přednášek.

Ale zpět k zahraničním hostům. Jako další si můžete užít polské autory literární fantastiky: Jarosława Grzędowicze, autora mnoha povídek a série Pán ledové zahrady, která vychází i v českém překladu, a jeho manželky Maji Lidie Kossakowské, které u nás zatím vyšel román Rozsévač větru. Polský pár navštíví festival v druhé půli jeho konání. Pokud jste zvědaví, kdo další do Chotěboře přijede, zmiňme hlavně hosty, kteří jsou známí především z audiovizuální fantastiky. Hned zpočátku bude možné potkat Jeremy Bullocha, představitele Boba Fetta v trilogii Hvězdné války, Garryho Chalka, kterého znají především fanoušci televizního seriálu Stargate SG-1 jako plukovníka Chekova, později také Nataliu Tenu, kterou proslavila role bystrozorky Nymfadory Tonksové ve filmu Harry Potter a Fénixův řád a v dalších dílech, v současnosti pak hraje v populárním seriálu Hra o trůny. V posledních dnech byla ohlášena rovněž návštěva herečky Miry Furlan, kterou známe především díky roli Danielle Rousseau ze seriálu Ztraceni.

Literární linii Festivalu Fantazie ovšem navštíví i čeští autoři fantastiky. Svou účast přislíbila jména jako Míla Linc, Jiří W. Procházka, Jaroslav Mostecký, Tomáš Němec, Pavel Renčín, Františka Vrbenská či šéfredaktor našeho časopisu Vlado Ríša. V rámci pořadů jsou ovšem ohlášeni i další, a tak bude možné navštívit přednášku Julie Novákové, Edity Dufkové, Hany Mudrové, která publikuje pod pseudonymem Anna Šochová, či již zmiňovaného Jana Kotouče. Pokud budete mít dost herců i spisovatelů, můžete zajít třeba na přednášku známého českého astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara.

Pokud by i toto bylo pro zarytého fanouška literární fantastiky málo, Festival Fantazie nachystal i jiná lákadla, která si v kombinaci s výše zmiňovanou literární linií může každý přizpůsobit svým potřebám. Ať už to je knihovna, prodejna knih, či čajovna nebo hoFFpůdka, kde se dá rozhodně také číst. Ovšem vzhledem k vášnivým debatám okolo popíjejících je možná lepší ve chvíli, kdy ulovíte krásnou knihu, poodejít do klidnějších částí města nebo se úplně ztratit v kouzelných lesích, které Chotěboř obklopují. Anebo se nechat nést na vlně jiné z programových linií, kterou upřednostňujete…

Vše potřebné pro účast na této báječné akci najdete na stránkách Festivalu Fantazie 2012.

629 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.