Ocenění

Na popcorn s Thorem

Autor | Aktuality | Pondělí 12 září 2011 7.00

Být severským bohem hromu může být celkem sranda. Jste prakticky nezranitelní, disponujete supermanovskou sílou, máte cool kladivo, které nejenže se hodí k rozbíjení hlav nepřátel, ale zároveň se dá během okamžiku proměnit z jednoručního na obouruční a ještě k tomu ho nemusíte hledat v případě, že ho v opilosti po někom jen tak z boku mrsknete, protože samo doplachtí zpátky přímo do vaší dlaně, za otce Anthonyho Hopkinse a navíc vám na hlavě neraší pleš, ale roste na ní naprosto bezkonkurenční blonďaté háro. Vikingský bůh prostě super život má… Dokud ovšem taťuldu nenakrkne a ten se ho nerozhodne potrestat odebráním veškerých božských schopností a uvrhnutím na Zemi mezi řadové obyvatelstvo. No a ke všemu se proti vám postaví vlastní bratr! Věřili byste tomu?

Příběh Thora, jenž se nám představuje ve stejnojmenné adaptaci dalšího z marvelovských komiksů ještě před dokončením chystaných The Avengers, není komplikovaný. Thor se prohřeší, skončí na Zemi, rozhodne se, že být přehnaně pyšný ve skutečnosti není tak fajn, jak si myslel, zamiluje se, je zrazen, je zachráněn, zachraňuje svou domovinu. Samozřejmě nechybí pokusy o nějakou tu hlubší myšlenku, nebo trochu konspiračního polemizování, když se na scéně objeví rádoby drsní agenti S.H.I.E.L.D.u, ale netřeba se bát, že by se někdo v ději ztratil. Je totiž opravdu jednoduchý. Což ovšem neznamená, že byste se snad nudili.

Thor je popcornovou zábavou v každém směru. Hlavní hrdina je sympaťák, vedlejších postav není zrovna málo, ale veskrze jsou ve snímku akorát do počtu a podle visáže na nich lehce poznáte, které se projeví jako záporné a které jsou naprosto odhodlány stát Thorovi po boku v každé situaci. Přiznávám, je trochu zvláštní, že na Asgardu, kde se značná část filmu odehrává a jenž slouží jako domov bohů a nalezneme tam jakousi pseudovikingskou společnost, tolerují, ba dokonce vítají přítomnost Japonce a šermíře, kteří do bojů vyrážejí dokonce po boku ženy, ale dejme tomu. Nejvíc si vás stejně pravděpodobně získá především postava divácky vděčného Raye Stevensona, případně Thorův bratr Loki, alias Tom Hiddleston. Fanoušci Jeremyho Rennera jistě uvítají jeho malé cameo, i když jako komiksový Hawkeye tenhle dnes ve všech pádech skloňovaný herec rozhodně nevypadá.

Netřeba verdikt dále prodlužovat, Thor se mezi ostatními superhrdinskými filmy určitě neztratí. Ne snad, že by šlo o něco lepšího, než lehký nadprůměr, ale přináší slušnou porci zábavy, pěkné triky, kvalitní herecký ansábl, minimum hluchých momentů a dokonce relativně překvapivý konec, takže výsledný požitek veskrze kazí akorát opravdu strašlivý český dabing.

Thor, USA, 114 min
Režie: Kenneth Branagh, hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins a další.

 

361 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.