Ocenění

Piráti z Karibiku plují Na vlnách podivna

Autor | Aktuality | Pondělí 5 září 2011 7.00

Johnny Depp se už počtvrté navlékl do pirátského mundůru a znovu se tak zhostil své pravděpodobně nejznámější role – kapitána Jacka Sparrowa. Tentokrát se ale musí obejít bez sekundujícího Orlanda Blooma a sličné Keiry Knightley. Jelikož původní trilogie byla pochybným třetím dílem jaksi uzavřena, vrací se pouze oblíbený zženštilý pirát Sparrow a po celou dobu trvání filmu sledujeme tedy samozřejmě především jeho. Nepotěší fakt, že režisérský post opustil Gore Verbinsky a dosedl na něj Rob Marshall, jenž je přeci jen mnohem méně nadaný a postrádá zkušenosti se snímky podobného ražení. Bohužel je to znát, přesto se ale posledním Pirátům nějakým způsobem daří blížit se kvalitou spíš Truhle mrtvého muže (2006), než úletu Na konci světa (2007).

Příběh se tentokrát točí kolem zlotřilého kapitána Černovouse a hledání pramene mládí. Nechybí ale tajemná proroctví, mořské panny, trocha černé magie, nějaká ta ochutnávka pirátské mytologie nebo Jackův skrytý záměr a v neposlední řadě posádka španělských lodí snažící se najít pramen jako první.

Zajímavá je absence prakticky všech známých postav z předchozích dílů. Kromě Sparrowa se objeví pouze kapitán Barbosa v podání Geoffreye Rushe a Kevin McNally jako diváky oblíbený Gibbs. Kvalita scénáře je navíc dosti kolísavá. Zatímco začátek vyloženě evokuje humorné scény z prvního dílu, posléze film sklouzne k průměru, ze kterého už ho nic nevytrhne. O nevyužitém potenciálu vedlejších charakterů, samotné linky se Španěly nebo momentům, kdy divák zničehonic neví, která bije, raději ani nemluvě.

Podobně se na tom zdá být i chuť některých představitelů hlavních rolí předvést se takříkajíc na plné koule. Johnny Depp jakoby se v průběhu filmu s Jackem Sparrowem už nedokázal pořádně sžít, Černovous Ian McShane zase působí jako nemohoucí stařík. Jediný, kdo si svou roli jaksepatří užívá, je Geoffrey Rush. Ovšem přírůstku do pirátské rodiny, Penélope Cruz, jež zde v anglickém znění vystupuje se sympatickým přízvukem, rovněž nelze upřít jistá dávka nadšení.

Přes všechny výtky je ale čtvrtý díl stále koukatelný a rozhodně dává větší smysl, než trojka. Jen už tolik nedokáže konkurovat prvním dvěma filmům. Verbinsky postupně dojel na špatně napsaný scénář, ale uměl si alespoň pohrát s vizuální stránkou a epické scény působily přímo velkolepě. Kulisy z Pirátů z Karibiku: Na vlnách podivna oproti tomu jakoby si tvůrci vypůjčili z divadla, což je při rozpočtu, jaký snímek měl, tragédie. Ale jak jsem napsal výše – strávit to jde a při dvouhodinové stopáži film překvapivě moc nenudí. Takže příjemný průměr, na který ovšem rychle zapomenete a nejspíš vás nikdy nepřepadne myšlenka na opětovné zhlédnutí.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides), USA, 137 min
Režie: Rob Marshall, hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush a další.

735 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.