Ocenění

Najde Gwind cestu do srdcí čtenářů fantastiky? (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 16 ledna 2014 11.00

Se jménem Lívie Hlavačkové jste se už museli minimálně jednou setkat. Ať už ve spojitosti s literárními soutěžemi (Cena Karla Čapka, Cena Fantázie), různými sborníky a antologiemi (MLOK, Fantastická 55, Čas hrdinov), anebo snad neméně známým měsíčníkem o fantastice Pevnost, ve kterém publikovala několik svých povídek různorodé žánrové směsi. Na přelomu loňského léta a podzimu se na knižních pultech objevil její debutový román, který by vás měl vtáhnout do nemilosrdného světa záhadného Společenství nájemných vrahů. Nuže, měl…

Nový slovenský fantastický román Gwind: Nezabiješ? vydalo nakladatelství Ikar, a i když by po něm mohl sáhnout každý velký či malý fanoušek fantasy, nemusí se líbit každému. Příběh o mladém děvčeti, které se jednoho dne ocitlo v neznámém světě a zažilo v něm sled nešťastných náhod, nepříjemných situací, zvláštních zákonů či přikázaní, následně vystupňovaný romantizujícím bojem o holý život, představuje známou šablonu, kterou se, bohužel, může pyšnit většina knih patřících pod označení fantastická literatura. A ani autorčina snaha oživit jednoduchý motiv složitou psychologickou sondou do temného a vlastně docela poklidného nitra zabijáka, která funguje pouze ojediněle, ve vás nijak neumocní pocit, že vám následující stránky přinesou minimálně příjemný zážitek z četby. Na druhou stranu, pokud patříte ke čtenářům (či spíše ke čtenářkám), kteří hledají oddychové čtení a nebojí se sáhnout ani po tzv. young adult literatuře, ani po vysloveně ženských románech s nádechem fantastiky (např. Rudovlasá od Petry Neomillnerové, Hot Boys od M. T. Majar, Vimka od Alexandry Pavelkové, Sklený vrch od Kataríny Soyky atd.), pak vás románová prvotina Lívie Hlavačkové může mile překvapit.

Hlavní hrdinka, Anna (Gwind), představuje přesně ten prototyp moderní hrdinky, která se nevzdává ani tehdy, když čelí na první pohled beznadějné situaci. I přesto, že se musí nedobrovolně adaptovat na výraznou změnu ve svém životě, a přitom učinit rozhodnutí, které zpečetí její osud ve Společenství nájemných vrahů, přes slzy, pot a „těžkou dřinu“ si postupně a pomalu získává sympatie nové rodiny. Anna, jak už to bývá zvykem, oplývá nejen půvabem či osobitým smýšlením, ale i tvrdohlavostí, podezřívavou povahou, přirozenou empatií a širokou škálou různých emocí, které se intenzívně derou na povrch. A protože ve světě, kde vládne magie, na sebe poutá pozornost nejen mágů, kupců a nájemných vrahů, ale mužů všeobecně, milostné pletky, zlomené srdce, únosy a obchodní transakce, stejně tak jako i různé boje, bitky, šarvátky a spory na sebe nenechají dlouho čekat a Anně tak trochu zkomplikují její plány na útěk.

Na první pohled jednoduchá dějová linka, která hrdinku posouvá stále dál od domova a  hlouběji do neznámého fantastického světa, se začne zašmodrchávat v momentě, kdy na scénu vstoupí kruté Společenství vrahů a syžet odkryje odbočku plnou dvorních intrik a boje o trůn. Nové postavy s sebou přinášejí nejen nové zvraty, ale také exotická místa, z nichž nezůstane kámen na kameni a která nám ještě neodkryla všechna svá malá tajemství. Gwind: Nezabiješ? je do jisté míry decentním ženským románem, který byl všem nenáročným milovnicím a možná i milovníkům (nejen slovenské) fantasy ušit na míru. Je hravý, záhadný, občas přímočarý, občas surový, někdy plný lásky a smutku. Zároveň však představuje četbu zajímavou pouze pro konzumní typ čtenáře fantastiky, protože v sobě, paradoxně, mísí jedno známé klišé za druhým.

Zatímco vás Anna bude svým neustálým strachem a pláčem pomalu dohánět k zuřivosti už od začátku, a ani vyhlídky na změnu v jejím chování v sobě nenesou stopy pozitivní změny, hned po úvodu na vás číhá tajemné Společenství nájemných vrahů. Vrahů, kteří nejenže dennodenně bojují s různými formami výčitek, ale jejich sedlácké myšlení (ovšem ne v tom pozitivním slova smyslu) vytváří v běžné dějové lince absurdní až komické situace. A také autorčina snaha vnést do jejich fungovaní nějaký ten pořádek, několik morálních zásad a zákazů a značnou koncentraci direktiv a jiných dohod o tom, jak musí společenství fungovat, aby se uchránilo před nepřízní okolního světa a aby se tato „striktní“ pravidla mohla kdykoli a k tomu ještě i čestně porušit, vám bude čím dál tím víc dotíravě našeptávat, že ani nejbližší minuty ve společnosti této knihy vám nedokážou přinést přinejmenším alespoň tu seriózní hru o trůny.

Musíte vynaložit pozoruhodnou námahu, abyste dokázali odhodlaně vykročit dál a ignorovat výrazné začátečnické chyby, směs mnohokrát zneužívaných laciných osudových tajemství (Ador a jeho rodina), mileneckých pletek (Anna, Ador a Syab), nepřemožitelných záškodníků (Chrezz a Zagurg), plytkých nástrah a zidealizovaného pohledu na málo prozkoumaný a značně nebezpečný kouzelný svět, který jen stěží odlišíte od jemu podobných kouzelných světů, a to ať už snad držíte v rukách Divergenci od Veroniky Rothové, Draki od Sophie Jordanové, Střípky duší od Mary Lindseyové, anebo se kocháte pohledem na exotická místa, která vám svými neobyčejnými schopnostmi ukazuje šarmantní David Rice ve filmu Jumper či Daniel Jones ve snímku Jsem číslo čtyři.

Ano, Gwind: Nezabiješ? je románovou prvotinou Lívie Hlavačkové, která, kromě jiného, doplatila na to, že ji vydalo nakladatelství Ikar. Proto na vás text působí neotesaně a narůstající množství gramatických i stylistických chyb ubírá z vašeho odhodlání bojovat po boku Anny až do konce, protože přímo upozorňuje na nedostatky, kterým byste jindy nevěnovali zvýšenou pozornost. Jsou jednoduše banální. Ano, Gwind: Nezabiješ? si může přečíst jakýkoliv velký nebo malý milovník literatury, pokud se však smíří s tím, že je tenhle fantastický román určený spíše pro romantické duše nenáročných ženských čtenářek či čtenářů Young Adult literatury, protože právě tímto směrem se celý jeho koncept ubírá. Což nakonec není nijak špatnou volbou. Ano, recenze, kterou jste si právě mohli přečíst, má dva závěry. Ten jeden knihu doporučuje a uděluje jí 65 procent ze sta a je také trochu zvědav na to, zda a jak bude neveselé dobrodružství mladé „vražedkyně“ pokračovat. A ten druhý sa s potešením poohlédne po něčem, co splní běžné nároky recenzenta a jeho čtenářské krevní skupiny a dovolí si vám doporučit, abyste bez váhání sáhli po jiném knižním titulu.

Lívie Hlavačková: Gwind – Nezabiješ?

vázaná, obálka Emil Křižka, 360 stran, 299 Kč / 12,90 €, vydalo nakladatelství Ikar

Autorka textu: Veronika Inglotová

Jazyková úprava: Dana Mačudová

1 015 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.