Ocenění

Naruto – nindžou za každou cenu!

Autor | Aktuality | Úterý 7 června 2011 11.00

Japonská manga je celosvětový fenomén a jako taková nemohla dlouho unikat pozornosti českých nakladatelů. Komiksové nakladatelství Crew hodlá v letošním roce představit českým čtenářům hned tři špičkové manga série. Tu první – Crying Freeman, příběh zabijáka, jenž pracuje pro mafii proti své vůli – jsme vám už představili. Druhá série bude spíše než čtením pro dospělé dobdrodužstvím pro dospívající chlapce (ale jistě nejen je). Naruto je sirotek vyrůstající ve vesnici nindžů, ovšem sen, že se jednoho dne stane jejich vůdcem, je proto tohoto osudem stíhaného sirotka opravdovou výzvou, která si nějaký čas pro své naplnění určitě vybere (v originále má Naruto už více než 50 souborných knižních dílů). Nakladatelství Crew této sérii očividně důvěřuje a jednotlivé svazky hodlá chrlit ve velmi krátkých rozestupech. První svazek vyjde koncem června, další pak dle edičního plánu každé dva měsíce…

Masaši Kišimoto: Naruto

brožovaná, 190 černobílých stran, cca 180 Kč.

Masivní epická sága začíná! Stát se nejlepším nindžou na světě není věc snadná, dokonce ani když nejste obecně zatracovaný outsider, který má v sobě zapečetěného devítiocasého démona, jenž kdysi málem srovnal se zemí celou nindžovskou vesnici. Naruto je však pevně odhodlaný splnit si tento sen a vzdát se za žádných okolností nehodlá. Nejspíš proto, že neví, co to slovo znamená (a prakticky určitě ho nedokáže správně napsat).

Galerii ukázek z komiksu najdete na stránce nakladatelství Crew.

Naruto – japonská manga jako fenomén dospívajících chlapců

A máme tu opět oblíbené téma úkladných vrahů a školených zabijáků, tentokrát však tvůrci sáhli pro inspiraci hluboko do japonské historie a oživují tradici nindžovských škol a klanů. Titulní Naruto je dost neomalený a svérázný puberťák, který vyrůstá ve vesnici nindžovského klanu Konoha. Jako všichni zdejší obyvatelé, i on už odmalička pilně trénuje, aby se stal plnohodnotným mistrem tajných bojových dovedností a mohl začít plnit zadání. Narutovi však život komplikuje jedna „maličkost“ – v jeho těle je zapečetěný devítiocasý démon, který kdysi dávno napadl vesnici a kterého se tehdejší klanoví válečníci nedokázali nijak jinak zbavit. Malý sirotek se tak nikoliv vlastním zaviněním stává vyvrhelem, avšak jeho odhodlání splnit si svůj největší sen to snad jenom posílí – je rozhodnutý, že z něj jednoho dne bude nejsilnější válečník ze všech a stane v čele jako příští vůdce!

Narutova cesta za splněním snu bude dlouhá a stejně tak dlouhá bude i cesta čtenáře, který se rozhodne osudy mladého nindži sledovat. Série, která v Japonsku začala vycházet v roce 1999 a jejímž autorem je Masashi Kishimoto (v české transkripci Masaši Kišimoto) totiž pořád ještě není uzavřená a její aktuální počet souborných knižních dílů se přešplhal přes číslo 50. Není se celkem čemu divit, vzhledem k tomu, že se Naruto těší neutuchajícímu zájmu a přízni fanoušků po celém světě a v mnoha zemích představuje naprostý bestseller, včetně rodného Japonska, kde se této série prodalo celkem již více než 100 milionů výtisků!

Kouzlo a přitažlivost Naruta spočívá v dobře aplikovaném osvědčeném modelu, ze kterého těží většina akčních chlapeckých mang: vyprávění je vystavěné kolem charakterově zajímavého (nebo přinejmenším „z průměru se vymykajícího“) pubertálního hrdiny (to aby se s ním čtenář hlavní cílové skupiny – čili dospívající chlapec – mohl snadno ztotožnit), který se na své cestě na piedestal nejlepšího bojovníka krůček po krůčku – zarputile a nezlomně – propracovává zástupem pořád silnějších a nezvyklejších protivníků a sám se při tom učí neustále nové a ještě účinnější techniky a metody boje. Série na první pohled těží z mnohasetleté tradice klasického japonského budó, konkrétně nindžucu, které si ale bez rozpaků přetváří dle svých potřeb a vnáší do něj řadu prvků, které ve skutečném světě stojí daleko za hranicí reality. Potkáte zde tudíž například válečníky, kteří dokáží vytvářet kopie sebe samých, uvěznit soupeře svým stínem, využívat k boji pohyblivý písek, povolávat bytosti z jiných sfér, chodit po vodě a hladkých stěnách či využívat speciální oko, které předem vidí každý protivníkův pohyb dříve, než ho udělá.

Pokud jste příznivci originálně pojatých soubojů, které se někdy protáhnou i na několik knih, pak je tato série pro vás jako stvořená. Pokud už jste z podobných „klukovin“ vyrostli, možná vás zaujme pseudohistorický svět nindžů či složitá síť intrik, které různé mocenské kliky rozehrávají na pozadí. Naruto je každopádně fenomén, který je dobré znát.

Jiří Pavlovský, původně vydáno v časopise Crew.

1 199 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.