Ocenění

Neal Asher: Agent Řádu

Autor | Aktuality | Úterý 1 března 2011 8.00

I když mě osobně agent Ian Cormac zprvu příliš nesedl, jeho poslední dobrodružství v románu Mosazňák mě se vší parádou přesvědčilo, že se opravdu vyplatilo vydržet a dát mu šanci. Cyklus s agentem Zemské bezpečnostní centrály v hlavní roli je důkazem, že se i Asher musel nejprve pořádně rozepsat, aby mohl střílet pecky typu Stahovače jen tak od boku. A protože fanoušek science fiction má na našem knižním trhu opravdu krušný život a pořádné space opery se dočká jen párkrát do roka, těšme se na dalšího Ashera dvojnásob. A aby těch důvodů k radosti nebylo málo, mohli bychom se ještě v letošním roce vrátit na planetu Spatterjay v románu Orbus a s překladatelem Petrem Kotrlem jsme dokonce nahlédli i do vzdálenější budoucnosti a řekli si něco o tom, co Asher kutí v současnosti…

Neal Asher: Agent Řádu (brož., obálka Steve Rawlings, překlad Petr Kotrle, 400 stran, vyjde koncem března)

První kontakt… ve stylu Řádu! Mezi Řádem a osm set let vzdálenou budoucností se otevře runciblová brána a ti, kdo přes ni procházejí, jsou podle všeho vysláni, aby odvedli Tvůrce zpět do jeho domova v Malém Magellanově mračnu. Jakmile tito cizinci bezpečně projdou, brána se rychle začne zavírat, protože v patách mají něco zlého. Nakonec je brána svržena do blízkého slunce.
Od těch, kteří prošli, se agent Cormac dozví, že civilizace Tvůrců byla zničena zhoubným virem známým jako džainská technologie. Samozřejmě se naskýtá otázka: proč doopravdy byl Drak, obří biokonstrukt Tvůrců, poslán do Řádu a proč se džainský uzel náhle ocitl v rukou někoho, kdo by s ním mohl natropit nejvíce škody? Mezitím entita nazývaná Vyslanec rozmisťuje zhoubné džainské uzly a útočná loď odpadlíků Srdcový král se mimo hranice Řádu setká s něčím velice zlým…

Pro nedočkavce si Polaris připravil úryvek z románu

Rozhovor s Petrem Kotrlem:

Na co se mohou fanoušci Asherova cyklu těšit v novém románu Agent Řádu?

Nejvíc asi na to, že se děj posune zase o kus dál, objeví se v něm noví výrazní hráči (zejména Orlandina, umně vyvedená na obálce nejnovějšího vydání, by mohla nějaké to srdce uchvátit), zasáhne do nových prostředí. Řada čtenářů jistě uvítá, že autor prozradí něco víc o minulosti entity nazývající se Drak, která byla doposud hodně nevyzpytatelná. A snad nevyzradím příliš, když řeknu, že nebezpečí pro Řád, která se doposud zdála být poměrně izolovaná, dostávají v novém románu o mnoho větší, hrozivější rozměry.

Agent řádu je dosud předposlední Cormakův příběh a na letošek rovněž chystaný román Orbus prozatím uzavře sérii ze Spatterjay, co má Asher ještě v rukávu, už jsi měl možnost dozvědět se něco jeho nové sérii a jak se ti vlastně líbil jeho poslední román The Technician?

Román The Technician jsem bohužel ještě nečetl, protože cesta originálů od agentů do nakladatelství trvá někdy nepochopitelně dlouho, což je i tento případ. Na novou sérii se těším velice, neboť věřím, že Asher je schopný jako autor rozehrát víc partií než jen ty, které se dějí ve vesmíru Řádu. První kniha s názvem The Departure by se měla objevit už letos na podzim, další román Zero Point už je v hrubých rysech hotov a třetí s mnohoslibným názvem Jupiter War se chystá. A jelikož autor má smlouvu přinejmenším na tři další knihy, určitě se můžeme těšit ještě na mnoho příběhů okořeněných pořádnou dávkou akce a pro Ashera typickými rafinovanými nepřáteli lidstva. Zájemce bych odkázal na Asherův blog, na kterém se dá průběžně nacházet mnoho informací z jeho tvůrčí dílny.

Už je to delší čas, co ses mi zmínil o plánovaném českém vydání sbírky Asherových povídek, můžeme se na ni těšit třeba už příští rok?

Bylo by dobré, kdyby vyšla, protože povídky z vesmíru Řádu zajímavě doplňují a rozvíjejí hlavní dvě dějové linie z románů. Jestli letos stihnu přeložit Orbuse a jestli nás v příštím roce nepoloží zvýšení DPH, mohlo by v roce 2012, po románu Line War, dojít i na tuto sbírku.

821 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.