Ocenění

Neil Gaiman odhalí Oceán na konci cesty (preview)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 15 listopadu 2012 8.00

Neil Gaiman patří k nejsledovanějším autorům fantastiky a každá jeho nová kniha je tak malým svátkem. A navíc si můžeme být takřka jisti, že se jeho nový román brzy objeví i v českém vydání, což je důvod upozornit na jeho příchod s předstihem. Románová novinka se jmenuje The Ocean at the End of the Lane, je určena dospělým čtenářům (i když je její hrdina velmi mladý) a v originále by měla vyjít 18. června 2013. I tak zkušený autor přiznává, že je s blížícím se datem vydání skutečně nervózní, krátký román je totiž až překvapivě osobní. Navíc připomeňme, že Gaiman může v dohledné době očekávat velkolepé televizní zpracování Amerických bohů stanice HBO a přemýšlí o napsání přímého pokračování tohoto oblíbeného románu. Jeho věrní čtenáři se tak opravdu mají na co těšit.

Oceán na konci cesty je román o paměti a magii a přežití, o síle příběhů a temnotě uvnitř každého z nás.

Pro našeho vypravěče začíná před čtyřiceti lety, když mu bylo sedm let: podnájemník ukradne rodinný vůz a spáchá v něm sebevraždu, čímž vyruší pradávné síly, které je lépe nechat dlít v poklidu. Stvoření zpoza okraje světa jsou osvobozena a vezmou našemu vypravěči vše až na holý život: dočkáme se děsivých událostí, odkrytí hrozby uvnitř rodiny a rozpoutání sil, které se shromažďují k jejímu zničení.

Jedinou obranou je trojice žen žijící na osamělé a polorozpadlé farmě. Nejmladší z nich tvrdí, že jejím rybníkem je oceán. Nejstarší si pamatuje Velký třesk.

Oceán na konci cesty je mýtem, jenž přetváří moderní fantasy – román dojemný, děsivý a elegický – čistý jako sen, jemný jako motýlí křídlo, nebezpečný jako nůž skrytý v temnotách.

962 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by tomeek — 15.11.2012 @ 8.14

    Tak tohle nám „odfoukne klobouky“, jak se říká…

  2. Komentáře by Pepa62 — 15.11.2012 @ 17.43

    Kéž bys měl pravdu!

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.