Neuromancer konečně na plátnech kin?
O první regulérní adaptaci kultovního Neuromancera (nepočítejme filmy, které si z něho napůjčovaly někdy měrou více než vrchovatou) se mluví poměrně často a sám William Gibson už k takovým nápadům zaujal postoj, že „dokud to neuvidím točit, tak ničemu nevěřím“. Teď se však zdá situace konečně nadějná a realisticky se o filmovém přepisu mluví přibližně dva roky. Sice se zpráva o tom, že by měl Joseph Kahn připravovat snímek s Haydenem Christensenem v hlavní roli, objevila už v roce 2007, projekt se však nikdy nerozjel (což mnozí kvitovali s povděkem, vzhledem k dosavadní kariéře režiséra, která se skládá hlavně z popových videoklipů). V roce 2010 byl tento úkol předán do rukou Vincenza Nataliho, který už prokázal, že originální snímky dělat umí (Kostka, Spletenec).
Loni se hovořilo o tom, že by se mělo začít točit na jaře 2012. Ale v létě 2012 se teprve jedná o obsazení hlavních rolí. Předpokládaný termín dokončení se posunul na rok 2014, otázku jeho splnitelnosti nechme raději stranou… Do médií se v červenci dostaly nové informace, které toho zatím moc o charakteru filmu nenaznačují, a zda se těšit, nebo spíš obávat, nijak nenapoví. Pozitivní je, že snímek nebude produkovat žádné mamutí hollywoodské studio, ale že by měl mít zajištěn relativně komfortní rozpočet 60 milionů dolarů (i když se mu říká „nízkorozpočtový“). Debaty se rozběhly hlavně po uvedení jmen herců, kteří byli osloveni. Oficiální nabídku na roli Armitage dostal Liam Neeson. Hlavní postava, tedy Case, by měla být svěřena Marku Wahlbergovi. Názory na jeho obsazení se různí, kritikové poukazují hlavně na to, že literární Case je podstatně mladší a že má Wahlberg ke zlomenému, vyžilému a závislému hackerovi, který se ocitl na existenčním dně, dost daleko. Ale rozhodně by byl neokoukanou tváří v typu filmu, kde si většina diváků představí nejspíše Keanu Reevese. Nejlepším řešením by ale pravděpodobně bylo, kdyby šanci dostali méně známí herci.
Obálka vytvořená Tomaszem Marońskim pro české vydání románu Neuromancer.
Režisér si zvolil záměrně odstup od velkých studií a doufá, že mu to zajistí dost volnosti a zároveň kontroly nad samotným natáčením i finální podobou snímku. Přišlo by mu proti smyslu předlohy, aby jeho filmová adaptace mířila do mainstreamových vod. Produkční firma GFM Films zveřejnila na svých stránkách první vizuální návrh od Amra Attii, se kterým už Natali dříve spolupracoval.
Nelehkým úkolem a otazníkem visícím nad schopnostmi Nataliho je, do jaké míry může přinést něco, co diváci ještě neviděli. Bude se od něj očekávat, že tak, jak kniha změnila SF literaturu, měl by i on mít ambice přijít s něčím převratným, nebo se o to alespoň pokusit. Některé její pasáže se s oblibou označují jako nezfilmovatelné, navzdory veškerému pokroku, kterého tvůrci speciálních efektů za téměř třicet let od vydání Neuromancera dosáhli. Jako u každé zfilmované knihy bude i tady nutné vynechat množství motivů a soustředit se na jednu vybranou linii bez dějových odboček. Se striktním osekáním románu se pak může příběh velmi jednoduše překlopit do pouhé akční podívané. Stejně tak hrozí nebezpečí, že se režisér aktivně pokusí dopovědět, co Gibson nechal v závěru záměrně otevřené.
Prozatím jsou to však všechno spekulace, možných interpretací může být celá kupa a natáčení se ještě nerozjelo. Natali prohlásil, že se chce soustředit na zkoumání našich rostoucích vazeb na kyberprostor, na novou evoluci lidské mysli. I proto tu určitá šance, že by mohl nakonec vzniknout neobvyklý a chytrý film, pořád je.
1 009 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora