Ocenění

Ponořte se do hlubin Nočního oceánu (recenze)

Autor | Aktuality | Středa 12 prosince 2018 11.50

Howard Phillips Lovecraft nepřestává fascinovat ani osmdesát let po své smrti. Jeho povídky se už dávno zařadily do zlatého kánonu hororové literatury, vytvořil v nich osobité univerzum, na které dál a dál navazují nové generace autorů. Neméně lákává se však zdá být i Lovecraftova rozporuplná osobnost. Nejen na ni se zaměřil americký spisovatel Paul La Farge v pozoruhodném románu Noční oceán. Ten sice není hororem, dokonce neobsahuje žádný fantastický prvek, hlavu vám však zamotá pořádně. Na počátku příběhu stojí doktorka Marina Willetová, od níž se čtenář dozvídá, že její manžel Charlie uprchl z psychiatrické léčebny a jeho poslední stopy končí na břehu jezera Agawam…

Nocni-ocean-obalka

Charlie je novinář fascinovaný vztahem mezi mladým spisovatelem a pozdějším expertem na aztéckou kulturu Robertem Barlowem a H. P. Lovecraftem. Postupně se dobere až ke skandálnímu Lovecraftovu deníku Erotonomicon, z něhož je zřejmé, že dvojice mezi sebou udržovala milenecký poměr. Určité souvislosti z deníku vyplývající jsou až dojemné a čtenář se neubrání lítosti nad tím, že zakázaná romance spěje k neodvratnému krachu. Deník je navíc plný rozmanitých pikantností, ovšem vybízí také k otázkám, zda tomu tak skutečně bylo? Není Erotonomicon pouze senzacechtivým podvodem, majícím za úkol pošpinit jméno stále slavnějšího spisovatele? Čím víc se Charlie dobírá pravdy, tím je mu paradoxně vzdálenější a zapálený novinář začíná nebezpečně balancovat na hraně příčetnosti.

Noční oceán je bravurní mystifikační hrou se čtenářem. La Farge mistrně líčí jak události odehrávající se v časovém úseku bezmála sta let, tak i charaktery jednajících postav, přičemž si nikdy nemůžeme být jisti tím, co je pravda a co fantazie. Některé odpovědi pak mohou být překvapivé až zneklidňující. Vedle silných hlavních postav oplývá román i řadou těch jen letmo vystupujících. V epizodních rolích se tak mihnou například čtenářům fantastiky dobře známí Frederik Pohl, A. E. Van Vogt, S. T. Joshi, Donald A. Wolheim, Clark Ashton Smith, Isaac Asimov či Ursula K. Le Guinová, jejíž krátký výstup patří k vtipným momentům knihy, ale třeba i mexičtí malíři Frida Kahlo a Diego Rivera. Zábavné je úvodní setkání s Futuriány, kteří si při přípravě na První světové setkání science fiction vyrábějí vesmírné skafandry. Zásadnější úlohu zde sehrává William Seward Burroughs, jenž v příběhu sice vystupuje pod dvěma různými jmény, díky svým vražedným hláškám (a drogové závislosti) je však přesto zcela nezaměnitelný.

V Nočním oceánu si přijdou na své vyznavači H. P. Lovecrafta, čtenáři tzv. weird fiction (legendární magazín Weird Tales je v knize zmiňován mnohokrát) i milovníci kvalitní literatury. Román dokáže upoutat od prvních stránek a na závěr se budete omámeně ptát, zda jste stále těmi samými lidmi, jakými jste byli na začátku, zda do vás snad nevstoupila jakási cizí duše, protože i o tom tato kniha je. Stačí jen přistoupit na autorovu uhrančivou mystifikační hru a nechat se provést labyrintem uliček, z nichž většina je buď slepá, anebo vás dovede k branám šílenství…

Paul La Farge: Noční oceán

vázaná, překlad Petr Kotrle, obálka Will Staehle, 320 stran, 349 Kč

Související článek:

Omamný trip do zrcadlících se světů… (ukázka)

Paseka-logo-new

2 207 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.