Ocenění

Nominace na cenu Locus za rok 2011

Autor | Aktuality | Čtvrtek 3 května 2012 10.00

Nominace na ceny Locus, jejichž výsledek určuje hlasování čtenářů stejnojmenného odborného časopisu, patří každý rok k tomu nejzajímavějšímu (a tradičně jsou o dost zajímavější než konečné výsledky). Ani čtenáři Locusu nejsou odolní vůči osobním sympatiím, proto jsem také tentokrát své komentáře vedl v podobné rovině (stejně nakonec vyhraje zase Neil Gaiman). Je více než sympatické, že mnohé nominované práce se objeví i v českém vydání (níže recenzovaný Miévillův Ambasadov je v tomto případě něco jako mohutný předvoj). Otázka je, zda je to při současném stavu knižního trhu nadále udržitelné, ale na to nám odpoví až delší čas. Prozatím si můžeme užívat toho, že nakladatelé neztrácejí odvahu a jdou s moderními žánrovými trendy…

SF román

– James S. A. Corey: Leviathan Wakes
– Stephen King: 11/22/63
– China Miéville: Embassytown
– Charles Stross: Rule 34
– Vernor Vinge: The Children of the Sky

Tímhle tempem začne Miéville brzy ohrožovat postavení Mikea Resnicka, jako nejčastěji nominovaného autora fantastiky. Je fajn, že je Chinova kniha k dispozici českým čtenářům, přičemž King a Corey (alias tandem Daniel Abraham & Ty Franck) budou snad už zanedlouho následovat.

Fantasy román

– George R.R. Martin: A Dance with Dragons
– Terry Pratchett: Snuff
– Patrick Rothfuss: The Wise Man’s Fear
– Catherynne M. Valente: Deathless
– Jo Waltonová: Among Others

I zde už se pracuje na českém vydání trojice nominovaných knih, což je jistě dobrá bilance a snad nám to tak vydrží i do dalších let. Uvidíme…

Debutový román:

– Ernest Cline: Ready Player One
– Kameron Hurley: God’s War
– Will McIntosh: Soft Apocalypse
– Erin Morgensternová: The Night Circus
– Genevieve Valentine: Mechanique: A Tale of the Circus Tresaulti

Skvělý román Ernesta Clinea si už může přečíst i český čtenář, zatímco ten slovenský jistě nepohrdne ani románem Erin Morgensternové. Vedle Clinea patří k mým osobním favoritům i Kameron Hurley, nemluvě o stoupající hvězdě SF žánru v osobě Willa McIntoshe. Na debuty dobrý ročník. Snad jen u Genevive Valentine, ačkoli je její nominace bezesporu zasloužená, šance na české vydání nevidím příliš vysoké…

Kniha pro mládež

– Ian McDonald: Planesrunner
– Nnedi Okoraforová: Akata Witch
– Ransom Riggs: Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children
– Catherynne M. Valente: The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making
– Scott Westerfeld: Goliath

Velice příjemnou zprávou je nominace Iana McDonalda, snad se mu u knih pro mládež bude dařit i komerčně. Domácí čtenář má i zde možnost poznat jednoho z nominovaných v podobě chystaného vydání knihy Scotta Westerfelda.

Povídková sbírka

– Peter S. Beagle: Sleight of Hand
– Carol Emshwiller: The Collected Stories of Carol Emshwiller, Volume 1
– Caitlín R. Kiernanová: Two Worlds and In Between
– Maureen F. McHughová: After the Apocalypse
– Tim Powers: The Bible Repairman and Other Stories

V Argu se mluví o vydání výběru z povídkové tvorba Petera S. Beaglea, zatímco Laser-books pokukuje po sbírce Tima Powerse, ovšem o všem nakonec rozhodnou až prodejní výsledky nedávno publikovaných knih obou autorů. Zde bych však vítězství přál především Maureen F. McHughové, jejíž sbírka je jedním slovem skvělá a něco z ní najdete i na stránkách XB-1.

Antologie

– Holly Black & Ellen Kushner sest. Welcome to Bordertown
– Gardner Dozois ed. The Year’s Best Science Fiction: Twenty-eighth Annual Collection
– Kelly Link & Gavin J. Grant sest. Steampunk!
– Jonathan Strahan sest. Eclipse Four
– Jonathan Strahan sest. Engineering Infinity

Jonathan Strahan si i nadále upevňuje svou pozici jednoho z nejlepších editorů současnosti a my se můžeme těšit na jeho další ročenku, snad ji Laser-books opět stihne k předvánočnímu prodeji, pokud jde o mě, jde o jeden z nejlepších dárků. A samozřejmě doufám, že Jonathan mezitím obdrží i cenu Locus, jedno v jaké kategorii.

Kniha mimo beletrii

– Margaret Atwoodová: In Other Worlds: SF and the Human Imagination
– Jonathan R. Eller: Becoming Ray Bradbury
– Robert Silverberg: Musings and Meditations
– Gary K. Wolfe: Evaporating Genres: Essays on Fantastic Literature
– Gary K. Wolfe: Sightings: Reviews 2002-2006

Gary K. Wolfe patří v rámci publicistiky k nepřehlédnutelným postavám zejména díky své práci pro časopis Locus, jeho vítězství v této kategorii bych si dokázal představit, ovšem dvě různé nominace mohou být nevýhodou…

Výtvarné album:

– Mike Ashley sest. Out of This World: Science Fiction But Not As You Know It
– Cor Blok: A Tolkien Tapestry: Pictures to Accompany The Lord of the Rings
– Cathy & Arnie Fennerovi: Spectrum 18: The Best in Contemporary Fantastic Art
– Karen Haber sest. Masters of Science Fiction and Fantasy Art
– Jeffrey Jones: Jeffrey Jones: A Life in Art

Ročenku Spectrum si v posledních letech objednávám pravidelně a rozhodně nelituji, je to něco úžasného. Letos jsem neodolal ani výběru Masters of Science Fiction and Fantasy Art, Karen Haberová odvedla skvělou práci a cenu bych osobně udělil právě jí, mít tu možnost. Přece jen, Spectrum už má cen Locus na rozdávání…

Novela

– James P. Blaylock: „The Affair of the Chalk Cliffs“ (Subterranean)
– Kij Johnsonová: „The Man Who Bridged the Mist“ (Asimov’s SF)
– Mary Robinette Kowalová: „Kiss Me Twice“ (Asimov’s SF)
– Robert Reed: „The Ants of Flanders“ (F&SF)
– Catherynne M. Valente: „Silently and Very Fast“ (WSFA)

Trojice žen obhájila své nominace na cenu Hugo i v případě Locusu a řekl bych, že vítěz se bude rekrutovat právě z nich, přičemž mou osobní favoritkou je Catherynne M. Valente, snad se její novela objeví i na stránkách XB-1.

Noveleta

– Peter S. Beagle: „Underbridge“ (Naked City)
– Paul Cornell: „The Copenhagen Interpretation“ (Asimov’s SF)
– Kelly Linková: „The Summer People“ (Tin House: The Ecstatic/Steampunk!)
– Geoff Ryman: „What We Found“ (F&SF)
– Catherynne M. Valente: „White Lines on a Green Field“ (Subterranean Podzim)

Zde si v porovnání s Hugem udrželi své pozice britští autoři Paul Cornell a Geoff Ryman. I když už díky své národnosti mají drobnou nevýhodu, cenu bych jednomu z nich jistě přál.

Povídka

– Peter S. Beagle: „The Way It Works Out and All“ (F&SF)
– Neil Gaiman: „The Case of Death and Honey“ (A Study in Sherlock)
– Ken Liu: „The Paper Menagerie“ (F&SF)
– Catherynne M. Valente: „The Bread We Eat in Dreams“ (Apex)
– E. Lily Yu: „The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees“ (Clarkesworld)

Dvě exoticky znějící shody s nominacemi na Huga, plus Catherynne M. Valente exceluje ve všech třech povídkových kategoriích, o románu nemluvě. Že by se k dvojici oblíbenců ve složení Beagle a Gaiman přidala i žena? Ať už to v této kategorii dopadně jakkoli, doufám, že Gaiman si cenu nevyslouží už jen kvůli svému jménu, jak tomu párkrát bylo v minulosti…

Magazín/časopis

– Analog
– Asimov’s
– Clarkesworld
– F&SF
– Tor.com

Trojice silných tištěných legend proti dvojici online časopisů, které je v budoucnu dost možná převálcují (pokud se tedy v dohledné době nedočkáme také online podoby tištěných časopisů). Pro mě je F&SF jasnou volbou.

Vydavatel

– Baen
– Night Shade
– Small Beer
– Subterranean
– Tor

Souboj obřích nakladatelství proti trojlístku snaživých malonakladatelů, osobně bych cenu přál Subterraneanu za jejich péči, kterou vkládají do každé své knihy, ale v téhle nominaci je vlastně jedno, kdo vyhraje, cenu si zaslouží všichni. Snad jen Baen není zrovna mým osobním favoritem.

Editor

– Ellen Datlow
– Gardner Dozois
– Jonathan Strahan
– Ann & Jeff VanderMeerovi
– Gordon Van Gelder

Tři z nominovaných znám osobně, dva další poměrně dobře z e-mailové komunikace, to se pak těžko rozhoduje, kdo z nich by si cenu zasloužil nejvíc. Ale pokud to vezmu bez osobních vazeb, pak bych cenu za poslední rok přál manželům VanderMeerovým.

Výtvarník

– Bob Eggleton
– John Picacio
– Shaun Tan
– Charles Vess
– Michael Whelan

Whelan a Eggleton jsou legendami, zatímco Tan a Vess už k tomu nemají daleko (pokud už jimi rovněž nejsou) a navíc do žánru přinášejí lehkost a osobitost, přesto bych cenu přál Johnu Picaciovi, kterého český čtenář může znát z několika obálek.

1 081 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 8 »

  1. Komentáře by Lamahe — 3.5.2012 @ 12.59

    Držme si palce, aby čoskoro nasledoval aj preklad Vingeho pokračovania Hlbiny – to by bola udalosť!

  2. Komentáře by Riddick — 3.5.2012 @ 14.36

    No a ja budem dúfať, že čísla predaja budú dobré a dočkáme sa aj ďalšieho Powersa 🙂 Priznám sa, že v originále sa mi číta ťažkopádne 🙂

  3. Komentáře by Dilvermoon — 4.5.2012 @ 10.28

    to Lamahe: To mi povídej! 🙂 Oheň nad Hlubinou a Hlubina na nebi mě nedávno donutili změnit TOP autorů, takže The Chidren of the Sky by byla naprosto skvělá volba (tedy pro mě rozhodně). Ale mezi kandidáty na překlad  uvedena není….

     

  4. Komentáře by Martin Sust — 4.5.2012 @ 11.48

    Ono je to docela těžké. Co vím, tak Fantom Print se před nějakým časem dal slyšet, že s knihou nepočítá. V případě, že do toho vstoupí někdo jiný, asi by nebylo od věci znovu vydat obě předchozí věci ve stejném formátu. Na dnešní situaci je to docela risk, ale třeba se někdo najde 🙂

  5. Komentáře by Dilvermoon — 4.5.2012 @ 17.46

    A reedice v Mistrovských dílech sci – fi a navíc tuhle novinku? To by nešlo? Myslím, že do téhle edice by se Vinge vešel. Snad jen ten rozsah není úplně typický….

  6. Komentáře by Martin Sust — 4.5.2012 @ 18.01

    Všechno by šlo, ale ediční plán Laseru je naditý na několik let dopředu a tohle je poměrně nákladná záležitost bez větších záruk úspěchu…

  7. Komentáře by Pepa62 — 4.5.2012 @ 19.59

    To, že i u nás vyjde nový King,určitě moc překvapivé není,ale vydat Leviathan Wakes to chce asi dost odvahu.Teď ještě,aby se to Tritonu podařilo vydat v nějakém rozumném termínu.
    Pokud jde o Vingeho, tak první vydání Hlubin mě nějak minulo, takže já bych se za reedici taky přimlouval,podle všeho jde o velmi dobré čtení,ale ještě by to chtělo asi pár stovek podobně smýšlejících lidí sehnat,co?
    Ale vážně.Těch důvodů, proč brblat, že nevyjde to,či ono, je určitě dost. Na druhou stranu jsem ale neustále příjemně překvapován informacemi o dalších a dalších chystaných zajímavých titulech, a to už jsem několik let skeptik, který tvrdí, že se to přece musí podělat, že lidi nebudou ochotný akceptovat určitou cenovou hladinu.A pak se objeví třeba nový Sanderson za 650Kč a zdá se, že se prodává…
    Ale jednou se to musí přece podělat,no ne? 

  8. Komentáře by Martin Sust — 7.5.2012 @ 7.46

    O Leviathana mělo zájem nejedno nakladatelství, ostatně už to tu padlo, až na sbírku povídek (ty vycházejí postupně na stránkách XB-1 i jinde) tu postupem času vyjdou téměř všechny publikované knihy Daniela Abrahama (práva jsou dosud volná pouze u jeho urban fantasy série).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.