Ocenění

Nominace na ceny Hugo za rok 2011

Autor | Aktuality | Středa 11 dubna 2012 9.30

Jako každý rok patří nominace na cenu Hugo k nejsledovanějším událostem na poli science fiction a fantasy. A jako každý rok vám nominace přinášíme i na našich stránkách, i když je to letos teprve podruhé. V některých kategoriích jsme se dočkali očekávaných jmen, ovšem v těch pro čtenáře XB-1 nejzajímavějších, povídkových, je hra o ceny rozehrána více než zajímavě. A stejně jako v minulém roce se nám ještě před vyhlášením nominací podařilo vydat alespoň jednu nominovanou povídku (i když to v případě Mika Resnicka byla stejně jako v minulém roce u Teda Chianga takřka sázka na jistotu). Samozřejmě jsme se i letos pokusili připojit k nominacím zajímavý komentář a budeme velmi rádi, pokud nám napíšete, komu byste cenu přáli, kdo je váš favorit a na koho nejvíce sázíte…

Román:

– James S. A. Corey: Leviathan Wakes (Orbit)
– Mira Grant: Deadline (Orbit)
– George R. R. Martin: A Dance With Dragons (Bantam Spectra)
– China Miéville: Embassytown (Macmillan / Del Rey)
– Jo Walton: Among Others (Tor)

Nominace G. R. R. Martina se vzhledem k vlně popularity spojené se vznikem seriálu dala určitě čekat. A stejně tak i China Miéville byl očekávaným účastníkem nominace, zvláště když poprvé zavítal do žánru science fiction. Autorský tandem Daniel Abraham a Ty Franck (pod pseudonymem James S. A. Corey) vcelku překvapili, ale Abrahamova hvězda stoupá a jeho první románový výlet do hájemství SF, obzvláště když jde o poměrně klasickou space operu, rovněž nemohl ujít zvýšené pozornosti. Všechny tyto romány budou snad už brzy k dostání i v českém překladu (Miévilla vydal Laser-books, Martina chystá Talpress a Coreyho nakladatelství Triton). Škoda, že jediný česky vydaný román Jo Waltonové se před pár lety dočkal vlažného přijetí, zvláště když k tomu připočteme nepříliš zdařilý překlad. Dalších děl této autorky se jen tak nedočkáme… Snad jediným přešlapem se zdá být nominace Miry Grantové (opět jde o pseudonym), ale to už je otázka vkusu a zombie jsou stále ještě na vzestupu.

Novela:

– Carolyn Ives Gilmanová: „The Ice Owl“ (F&SF)
– Mira Grantová: „Countdown“ (Orbit)
– Kij Johnsonová: „The Man Who Bridged the Mist“ (Asimov’s SF) •
– Mary Robinette Kowalová: „Kiss Me Twice“ (Asimov’s SF)
– Ken Liu: „The Man Who Ended History: A Documentary“ (Panverse 3)
– Catherynne M. Valenteová: „Silently and Very Fast“ (WSFA)

Výrazná převaha žen v nominaci dnes už asi nikoho nepřekvapí, však i na stránkách XB-1 se v odezvě na tento trend začaly spisovatelky SF/F objevovat častěji. Ken Liu jako nový talent hájí čest mužů, ale v této konkurenci to bude mít velmi těžké. Přesto je právě on (spolu s Mary Robinette Kowalovou) favoritem pro vydání na stránkách našeho časopisu.

Noveleta:

– Charlie Jane Andersová: „Six Months, Three Days“ (Tor.com)
– Paul Cornell: „The Copenhagen Interpretation“ (Asimov’s SF)
– Geoff Ryman: „What We Found“ (F&SF) •
– Rachel Swirskyová:“Fields of Gold“ (Eclipse Four)
– Brad R. Torgersen: „Ray of Light“ (Analog)

Jedno je nutné přiznat, v poslední době nelze v povídkových kategoriích nijak lehce najít favorita, každopádně pro čtenáře XB-1 je kategorie novelet zajímavější a lze v ní najít hned několik horkých kandidátů pro české vydání, snad se nám je podaří představit našim čtenářům.

Povídka:

– Nancy Fulda: „Movement“ (Asimov’s SF)
– Ken Liu: „The Paper Menagerie“ (F&SF) •
– Mike Resnick: „The Homecoming“ (Asimov’s SF)
– John Scalzi: „Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue“ (Tor.com)
– E. Lily Yu: „The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees“ (Clarkesworld) •

Opět pár skvělých povídek, jen si vybrat… A podruhé za sebou jste si na stránkách XB-1 mohli jednu z nominovaných prací už přečíst, i když to Resnickova povídka stihla jen tak tak, aktuální číslo vyšlo jen o den dříve než byly ohlášeny nominace. Dokáže rekordman Resnick opět triumfovat, nebo se snad John Scalzi dočká svého prvního Huga za beletrii (doposud získal „jen“ dvě ceny v nepříliš sledované kategorii „fan writer“ a několik nominací, což mě přivádí k tomu, abych se jménem časopisu XB-1 omluvil čtenářům za mylnou informaci v recenzi na Scalziho román z posledního čísla, kdy jeden z našich recenzentů napsal, že Válka starého muže cenu Hugo získala). Osobně bych to přál někomu z nováčků, takové ocenění dokáže nastartovat kariéru do zářných výšin.

Zajímavý je rovněž fakt, že letos se dařilo zejména tištěným médiím a ty onlinové zažívají v povídkových kategoriích značný ústup.

• Povídky označené tímto znakem vyjdou v ročence Jonathana Strahana chystané nakladatelstvím Laser-books.

Text mimo beletrii:

– John Clute, David Langford, Peter Nicholls a Graham Sleight sest. The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition
Daniel M. Kimmel: Jar Jar Binks Must Die… and Other Observations about Science Fiction Movies
Jeff VanderMeer a S. J. Chambersová: The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature
Seanan McGuire: Wicked Girls
– Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowalová a Jordan Sanderson: Writing Excuses 6

Film:

– Captain America: The First Avenger
– Game of Thrones
– Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
– Hugo
– Source Code

Celá sezóna Hry o trůny nominovaná ve filmové kategorii proti hollywoodským trhákům…

Krátký film / seriálová epizoda:

– „The Doctor’s Wife“ (Doctor Who)
– „The Drink Tank’s Hugo Acceptance Speech
– „The Girl Who Waited“ (Doctor Who)
– „A Good Man Goes to War“ (Doctor Who)
– „Remedial Chaos Theory“ (Community)

Pán času / Doctor Who stále dominuje kategorii krátkého filmu.

Poloprofesionální časopis:

– Apex Magazine sest. Catherynne M. Valenteová, Lynne M. Thomasová a Jason Sizemore
– Interzone sest. Andy Cox
– Lightspeed sest. John Joseph Adams
– Locus sest. Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wongová a další
– New York Review of Science Fiction sest. David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikemanová a Avram Grumer

Knižní editor:

– Lou Anders
– Liz Gorinsky
– Anne Lesley Groellová
– Patrick Nielsen Hayden
– Betsy Wollheimová

Editor kratších prací:

– John Joseph Adams
– Neil Clarke
– Stanley Schmidt
– Jonathan Strahan
– Sheila Williamsová

Výtvarník:

– Dan dos Santos
– Bob Eggleton
– Michael Komarck
– Stephan Martiniere
– John Picacio

Kompletní nominace na cenu Hugo najdete zde.

789 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

 1. Komentáře by idle — 11.4.2012 @ 10.56

  Tak nějak jsem si tu vzpomněla, jak sedáváme třeba nad deskovkou nebo na podobné akci, cpeme se tyčinkami, křupkami, oříšky nebo podobným svinstvem, čas od času demonstrativně odstrkujeme misku a vykřikujeme „Nedávejte to přede mě“.
  Ty odkazy na povídky jsou úplně stejné. Ale stejně vím, že si zase naberu plnou hrst, koneckonců už jsem začala nad Nebulou. Teď mám zrovna rozečteno „The Man Who Bridged the Mist“ a dobré to je (mimochodem v Asimov’s je jenom ukázka, ale na stránkách autorky je k dispozici celý text).
  Nějaké fandění nebo tipování radši provozovat nebudu.

 2. Komentáře by Pepa62 — 11.4.2012 @ 19.13

  Trochu mě vrtá v hlavě fenomén zvaný Miéville.Je to opravdu tak vynikající autor,aby v podstatě každá jeho kniha znamenala takové množství nominací a cen?Jsou opravdu jeho knihy lepší než to kvantum titulů, které každý rok na anglo-americkém trhu vychází?A nebo už si vypracoval takovou formu „zbožštění“ve smyslu Miéville rovná se kvalita?Sám jsem zvědav, jak bude nový titul přijat u nás,přece jenom mám dojem, že po počátečním poměrně všeobecném nadšení z Nádraží a Jizvy už přijetí dalších titulů bylo rozpačitější.
  Takže bez ohledu na případnou kvalitu románu Ambasadov,bych cenu přál odvážnému tandemu Corey.A je skvělá zpráva, že by se titul měl objevit i u nás.A podle počtu značek se zdá, že připravovaná Strahanova ročenka bude opravdu pěkně „nadupaná“ kvalitním čtením. 

 3. Komentáře by Martin Sust — 12.4.2012 @ 7.22

  Můj názor na Miévilla: Přes různé výhrady k doslova každé jeho knize musím uznat, že je to výjimečně nadaný autor. Neustále zkouší nové přístupy a není tedy divu, že ne vždy vše dokáže zvládnout řemeslně na jedničku. Ale u jiných autorů se po přečtení cca 5 jejich knih dostavuje pocit, že tohle je vlastně stále stejná písnička a u Miévilla se u mě osobně ještě nedostavil. Těším se na každou jeho novou knihu a jsem rád, že si na trhu vydobyl takové postavení a není svazován svými předchozími díly. Když už chce napsat něco jiného, nemusí to být pod pseudonymem. Vůbec se nedivím tomu, že každá jiná kniha takhle dominuje. Až začne psát stále to samé jako ostatní, tak tenhle příval cen postupně pomine…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.