Ocenění

Jak se kdysi obcovalo se smrtí? (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 26 listopadu 2014 7.30

Pražské nakladatelství Gorgona dosud vydalo jen pár knih, ovšem všechny lze prohlásit za přinejmenším zajímavé, a tak se jistě vyplatí jejich nabídku bedlivě sledovat. Na začátek prosince si nejen pro čtenáře fantastiky připravilo novou knihu amerického spisovatele Jesseho Bullingtona, kterého Jeff VanderMeer označuje na obálce původního vydání za úžasný nový talent a další ohlasy to pouze potvrzují. Noir historický román s fantaskními až magickými prvky nezní jako kniha pro nenáročného čtenáře, ovšem o to větší zvědavost Obcování se smrtí vzbuzuje, nehledě na netradiční obálku využívající výřez z díla dnes už bohužel pozapomenutého švýcarského umělce Niklause Manuela Deutsche…

Jesse Bullington: Obcování se smrtí

brožovaná, překlad Lucie Mikolajková, obálka Jan Kravčík, 520 stran, 389 Kč

Americký autor Jesse Bullington přináší českému čtenáři noir historický román s fantaskními až magickými prvky. Své Obcování se smrtí staví na reálných historických základech – Evropa přelomu 15. a 16. století, pád Granadského sultanátu a počínající renesance, ale i nekompromisní inkvizice.

Mladičká Maurka Awa se neblahým řízením osudu naučí černé magii a putuje Evropou za svým štěstím. Nadaný malíř Niklaus Manuel Deutsch hledá krásu v ošklivosti a snaží se získat peníze coby žoldák. Alchymista Paracelsus vidí v lidském těle mnohé, jen taje lidské duše mu zůstávají skryty. Dle očekávání se linie všech tří postav protnou a děj nabírá nečekaný spád.

Kniha Obcování se smrtí nese prvky pikareskního románu, je plná symbolů a temně laděných tónů, mnohdy až šokující. Scény popisující nekrofilii, kanibalismus, lesbickou erotiku či mrtvoly po bitvě nejsou podány vulgárně, ale správně zvolenými slovy navozují hutnou atmosféru, kterou místy odlehčí autorův smysl pro černý humor. V celém Bullingtonově díle jsou patrné aluze na evropské reálie a inspirace jinými literárními mistry. Jak sám autor přiznává, miluje Umberta Eca a ke knihám Franze Kafky se vždy s oblibou vrací.

Ukázka z knihy:

O autorovi:

Jesse Bullington (nar. 1982) je americký spisovatel žijící v coloradském Boulderu. Narodil se v Pennsylvánii, kde trávil dětství touláním se po lesích a čtením všeho, co mu přišlo pod ruku. Po roce stráveném v Nizozemsku se vrátil do USA a vystudoval anglickou literaturu a historii. Je autorem tří románů: Sad Tale of the Brothers Grossbart (2009, česky v roce 2015 jako Chmurná historie bratří Grossbartů), The Enterprise of Death (2011, česky Obcování se smrtí) a The Folly of the World (2012). Jako milovník gotického románu a evropského středověku zpracovává bizarní, temná a fantaskní témata, založená na historických reáliích. Hlavní hrdinové jeho takřka pikareskních děl bývají vyčlenění ze společnosti a bojují s nedobrovolným údělem – ať už jde o mladou Maurku ovládající nekromancii či vykradače hrobů nesoucí si své řemeslo jako rodinné dědictví. Bullingtonovy romány jsou kromě reálného dějinného základu okořeněny špetkou satiry a černého humoru. Jeho knihy byly přeloženy do několika světových jazyků, například francouzštiny, španělštiny nebo němčiny.

1 447 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.