Ocenění

Oko na nebi

Autor | Aktuality | Čtvrtek 12 ledna 2012 9.30

Nakladatelství Argo právě vydalo novou knihu dnes už kultovního amerického autora Philipa K. Dicka. Jedná se o jedno z jeho raných, ještě poměrně syrových děl, román Oko na nebi (Eye in the Sky, 1957), ale téma nejednotnosti reality a osobních světů, který si každý sám nese svým životem, je příznačné i pro jeho pozdější tvorbu. V lednovém suchopáru sice není nouze o zajímavé čtení, protože snad nikdo z nás jistě nestihl vstřebat všechny zajímavé tituly, které na nás nakladatelé vychrlili před Vánoci, ale byla by škoda proto přehlédnout jeden z prvních skutečně výraznějších titulů letošní nabídky. Pokud budeme věřit prohlášení nakladatelství Argo, pak jejich ambiciózní a obsáhlá edice věnovaná mistru fantastiky P. K. Dickovi bude pomalu končit. Je čas si ji zkompletovat…

Philip K. Dick: Oko na nebi

brožovaná, překlad Štěpán Valášek, obálka Pavel Rút, 240 stran, 269 Kč

Osm lidí, osm individualit. Mysl každého z nich obsahuje temná zákoutí, která zůstávají skryta pod jejich nenápadným zevnějškem. Co se ale stane, když je po nehodě částicového urychlovače osm naprosto odlišných lidí uvězněno v sérii halucinogenních světů, stvořených na míru jejich hodnotovým systémům?

Ve svém raném románu Philip K. Dick nastoluje otázky subjektivity reality, (ne)možnosti poznání lidské osobnosti na základě vnějšího pozorování a také víry v sebe sama. Přestože román vznikl v polovině padesátých let 20. století jako reakce na mccarthismus, jedná se o jedno z prvních Dickových mistrovských děl, které ani po letech nijak neztratilo na čtenářském přitažlivosti.

 

812 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by adam — 12.1.2012 @ 11.17

  chudak PKD, pan Rut by si zasluzil po prstech za ty obalky 🙂

 2. Komentáře by idle — 12.1.2012 @ 11.52

  Eye in the Sky jsem četla před pár lety (nafasovala jsem ji v originále) a jak jsem si teď dohledala svou tehdejší reakci v jedné diskusi, „líbilo velmi“. Akorát mi tam na konci něco trošičku chybělo, možná se na to podívám znova, jestli to tam není nějak důmyslně schované.

 3. Komentáře by PMarek — 12.1.2012 @ 12.34

  To znamená, že 4. a 5. dílu souborného vydání povídek se s vysokou pravděpodobností nedočkáme, že ? Jestliže Argo už záměr vydávat Dicka pomalu opouští… Ale zaplať Bůh, že vyšly všechny ty knihy dosud. Dick patří mezi mé nejoblíbenější. Baronet prý končí s Devittem, takže tam máme asi taky po žížalkách. Uvidíme, co čas přinese. Nedávno jsem zoufal, jestli se ještě dočkáme povídkových antologií a taky jsme se dočkali. A jakých skvělých!

 4. Komentáře by filtr — 13.1.2012 @ 19.37

  obálka je vážně otřesná, nechci věřit vlastním očím!

 5. Komentáře by Polinius — 15.2.2012 @ 10.53

  Mám koupené a čtu, zatím dobré. (informace na prd, co? 🙂 )

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.