Ocenění

P. K. Dick odkrývá svou Předposlední pravdu

Autor | Aktuality | Pátek 13 dubna 2012 8.00

Philip K. Dick je mistrem bezbřehé nejistoty, zmaru, deprese a paranoie, což znamená, že v době, kdy se lidé snaží veškeré tyto pocity co nejvíce potlačit a v literatuře hledají ponejvíce pouze únik a ničím neředěnou zábavu, je téměř zázrak, že nakladatelství Argo chystá už dvacátý (!) svazek věnovaný tomuto americkému spisovateli, jenž si jako málokdo jiný zasluhuje přívlastek kultovní. Přiznávám, že osobně si knihy P. K. Dicka schraňuji v knihovně jako sysel tuk na zimu a v rámci udržení duševního zdraví se do jeho tvorby pouštím jen tu a tam, ale v době, kdy knižní trh co nevidět smetou elektronické texty a kniha se pro mnohé již brzy stane přežitkovou vzácností, nelze jinak. Tohle chování považuji za vskutku dickovské a vlastně tím mistru vzdávám tichý hold…

Philip K. Dick: Předposlední pravda

brožovaná, překlad Filip Krajník, obálka Pavel Růt, 240 stran, 298 Kč, vychází 18.4.2012

Paranoidní thriller od velmistra žánru sci-fi vrhá čtenáře do chmurného světa budoucnosti, do Ameriky zničené válkou, mezi Američany, kteří sice žijí hluboko pod povrchem zemským, protože jinde není bezpečno, zato ctí svého prezidenta, jenž k nim pravidelně moudře promlouvá a ani trochu nestárne. Podobně jako v některých svých dalších prózách, i zde P. K. Dick nepředvádí své prapodivné vize a neuvěřitelné mezilidské vztahy, ale dotýká se jejich prostřednictvím toho, co je nám všem až příliš dobře známé: prapodivných lidských charakterů a odpudivých pohnutek k tomu nejhanebnějšímu, čeho je člověk schopen.

665 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Dilvermoon — 14.4.2012 @ 9.06

    Výborně. Jedeme dál. Dicka můžu. Z mého pohledu v jeho díle nevidím nic extrémně vyčnívajícího, ale o to je jeho tvorba vyrovnanější a do každé knihy se rád ponořím, protože zkrátka nepředpokládám zklamání. Tenhle „nepředpoklad“ se zatím vždy vyplnil a cítím, že ani tohle nebude výjimka. Všechny knihy samostatné, poměrně útlé… styl poznatelný. Už se těším. 
    (koukám, že autor obálky si docela vyhrál, máme tu dva státníky v jednom 🙂
     

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.