30. ročník Parconu ve znamení vzpomínek i změn
Dokázal se letošní jubilejní 30. ročník Parconu vyrovnat svým nedávným předchůdcům? Odpověď zní, alespoň v případě ročníků 2008 a 2009, ano i ne – v něčem se jim vyrovnal, v jiných věcech je i předstihl. Stal se tak více než důstojným pokračovatelem tradice, jejíž osud je bohužel v příštích letech nejasný. Chotěbořský Parcon měl velmi příjemnou komorní atmosféru; na rozdíl od obou plzeňských Parconů v letech 2008 a 2009 prostory naprosto vyhovovaly programu i množství účastníků, takže nehrozily prázdné opuštěné chodby a vzdálené sály obsazené pěti lidmi; místnosti programových linií byly pohodlně vedle sebe, člověk tedy nemusel nikde dlouho přecházet a nic hledat a naopak se mohl snadno setkávat s dalšími návštěvníky a třeba se s nimi i posadit do čajovny přímo naproti třídám s přednáškami nebo k baru KD Junioru. S loňským Parconem v Českém Těšíně letošní ročník srovnávat nemohu, jelikož loni jsem se nezúčastnila.
Draky a její talkshow „UFOlněte se, prosím“ se Zdeňkem Rampasem a Namuras.
I po programové stránce byl con zvládnutý pěkně; klasické literární přednášky, které jsou těžištěm Parconů, mohl člověk nalézt v liniích Parcon a Avalcon Speciál, populárně-vědecké a spekulativní ve Sci-fi & Future a nově i seriálové v rámci SeriesConu. Prezident Fandomu, Zdeněk Rampas, také zajistil instalaci zajímavé výstavy dokumentující celou bohatou historii Parconu. Přijeli i slavní spisovatelé jako Ondřej Neff, Josef Pecinovský či František Novotný. Musím však přiznat, že ze všeho nejvíce mne zaujala vědeckofantastická linie, obzvláště kosmonautické pořady Petra Tomka a astrobiologické přednášky Toma Petráska.
Jan Kotouč, Martin D. Antonín, Jana Rečková, chybějící místo Vlada Ríši a František Novotný.
Součastí conu byl i druhý Slet autorů fantastiky, kde se fanoušci mohou na jednom místě setkat s mnoha českými a slovenskými spisovateli, poslechnout si jejich přednášky a nechat si od nich na hromadné autogramiádě podepsat knihy. Letos na ní bohužel výrazně převažovali autoři nad čtenáři, na rozdíl od minulého ročníku na Festivalu Fantazie, kde knihy a podpisy proudily obratem. V programu nechyběly ani zajímavé novinky převzaté z letošního FF, například Drakyina talkshow „UFOlněte se, prosím“, která se na FF i zde dočkala značné popularity – a tak mne potěšilo, když jsem se stala jedním z hostů sobotní talkshow, která probíhala po slavnostním večeru s vyhlášením CKČ.
Samotné vyhlašování proběhlo ve tradičním stylu s tradiční sehranou moderátorskou dvojicí – Martinem Koutným a Jaroslavem Mosteckým. Předávání cen bylo příjemně svižné, ale zároveň s dostatkem prostoru pro oceněné a nominované. Neobešlo se však bez menších zádrhelů, jako když se pan Mostecký ptal již potřetí nominovaného Daniela Tučka, jestli už do CKČ někdy něco posílal. Cenu Ludvík si odnesl Vlado Ríša, který ji dle svých slov měl dostat už dávno – jednou přece zachránil topícího se Ludvíka Součka, a tak by cena bez něj vůbec neexistovala! Mloka za zásluhy získal za činnost pro podporu slovenské sci-fi Juraj Toman, který si ho bohužel ze zdravotních důvodů nemohl osobně převzít. Cenu Prezidenta Fandomu získal za dlouholetou aktivní organizaci conů Václav Pravda.
Jako člen elitního klubu Parcoránů nesmí Vlado Ríša chybět na žádném Parconu…
Celkově byl 30. ročník Parconu povedený, naplněný dlouhými debatami o literatuře a vědě, zajímavými přednáškami a posezeními s přáteli – a samozřejmě byl díky ocenění Vlada Ríši úspěšný i pro XB-1… Uvidíme, co přinese příští Parcon, konající se v Bratislavě v rámci IstroConu a Comics Salónu. A rok 2013? Ten nám zřejmě ukáže, jestli tradice přežije v současné podobě, zanikne nebo se změní. Osobně doufám, že druhá možnost nenastane. Byla by věčná škoda o Parcony přijít.
1 130 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora