Ocenění

PF 2012

Autor | Aktuality | Pondělí 2 Leden 2012 13.13

Možná opožděně, ale přece jen vám jménem časopisecké i internetové redakce přeji mnoho zdraví, štěstí a fantastických povídek do roku 2012. Jistě jste si všimli, že jsme si na stránkách XB-1 vybrali týdenní dovolenou. Snad jsme v internetové redakci během těch pár dnů načerpali dostatek sil pro každodenní příspěvky na celý další rok. Je až neuvěřitelné, že už je to více než rok, co jsme narychlo vytvářeli nový časopis a s ním i nový web. Podle čtenářských reakcí to vypadá, že jak časopis, tak i náš web je lepší než byl předtím, což nás samozřejmě velmi těší. V nadcházejícím roce bychom rádi nadále zlepšovali časopis i naše stránky, snad se podaří rozjet elektronické vydání časopisu a rozšířit redakční kruh internetových přispěvatelů.

Rád bych všechny internetové čtenáře vyzval, aby zhodnotili uplynulý ročník časopisu i webu a napsali nám své názory. Dejte nám vědět, co se vám líbí a co ne. Není v našich možnostech vyhovět všem vašim přáním, ale přesto chceme vědět, jak bychom se podle vás mohli zlepšit a třeba se nám to po malých krůčcích v roce 2012 podaří.

Za XB-1 Martin Šust

811 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 21 »

 1. Comment by Apu — 2.1.2012 @ 20.54

  Přeji redakci i čtenářům vše nej do nového roku a doufám, že se na těchto stránkách setkáme i za 10 let.

 2. Comment by Erunamo — 2.1.2012 @ 21.35

  Redakci přeju mnoho originálních a dobrých nápadů, chuť a dostatek energie neustále časopis inovovat a „někam posouvat“. Kdybych na něco přišel dám vědět :). Žel ty dobrý nápady jsou vzácným zbožím.

 3. Comment by Cherrie — 3.1.2012 @ 19.43

  Také přeji celé redakci úspěšný rok 2012. Ráda bych taky napsala svůj názor na časopis. Sice jsem úplně první číslo časopisu propásla, ale poté jsem nevynechala ani jediné. A je obdivuhodné, že tak narychlo spíchnutý časopis je tak skvělý a nepřestává překvapovat. Ale neodpustím si malou poznámku. Vím možná jsem jediný čtenář, kterému to vadí, ale uvítala bych větší velikost písma. U některých povídek je písmo ještě zmenšené což mi celkem vadí.  Ale i přes to přeji ještě více úspěchů  v dalším roce. :-)

 4. Comment by Cloudy.PVW — 4.1.2012 @ 13.04

  Přeji všechno dobré pro tento rok a i pro všechny následující. Prý to bude potřeba (si to alespoň navzájem přát).
  XB-1 je dnes už jediným časopisem, který kupuji pravidelně a který také čtu. Podařilo se mu pozvednout pohasínající zájem o fantastiku, mimojiné také díky webovým stránkám, které jsou místem, kde dotazy nezůstávají bez odpovědi a kde se mám důvod zastavit (články, soutěže, fórum, ..).
  K různému řádkování a formátu písma mám také výhrady, v tom určitě není Cherrie osamocena. Některé nadpisy (na obálce i uvnitř časopisu) nejsou umístěny jako nadpisy, ale spíš jako předěly – od předchozího textu mají stejnou vzdálenost jako k textu následujícímu. Ale to už jsou prkotiny.

 5. Comment by Cherrie — 4.1.2012 @ 18.48

  Jsem ráda že v tom nejsem sice sama, ale mě jde hlavně o povídky uvnitř. nejsem z těch co vidí bezchybně a povídky psané menším písmem mam dost velký problém přečíct. Jednu už jsem dokonce musela kvůli tomuto problému i vynechat.

 6. Comment by idle — 4.1.2012 @ 19.09

  A to je další argument pro elektronickou variantu, kde si člověk může nastavit velikost písma podle potřeby. :) Přeju redakci, ať všechno klape a tahle varianta brzy přijde na pořad dne.

 7. Comment by arwenu — 6.1.2012 @ 11.40

  Hurá, splnilo se mi moje nevyslovené vánoční přání a Vlado Ríša má v úvodníku prvního letošního čísla novou fotku! Díky redakci a hodně úspěchu v novém roce.

 8. Comment by Vlado — 6.1.2012 @ 18.46

  Rozptyl velikosti písma u povídek není zase až tak velký. vždycky se snažím, aby to bylo kolem 10 bodů. takže zdaleka to už není těch 7, které jsme leckdy používali v Ikarii. Záleží to na délce povídky, protože je zvykem, že končíme na celé stránce.
  větší písmo se nedává ani do knih, pouze u lifestylových časopisů, kde je víc obrázků než písmenek O:))).
  Co se týče elektronického vydání, stále na tom pracujeme, ale zatím jsou problémy dva: je to příliš drahé (hledáme jinou variantu), za druhé stále jsme kolem nuly a potřebujeme si na sebe vydělat a zabezpečení proti krádeži není zatím optimální.

 9. Comment by Vlado — 6.1.2012 @ 18.46

  jsem rád, že se vám moje nová fotka líbí, však se také pan fotograf nadřel, aby ze mne udělal člověka…

 10. Comment by standa.e — 8.1.2012 @ 2.50

  K tomu zabezpečení – faktem je, že nyní je v podstatě největším problémem je to, zda je jeden „pirát“ ochotný strávit nějaký čas u scanneru, OCR a následnou opravou chyb a převodem. A zda ten druhý umí používat vyhledávače či se orientuje v tom, „kde hledat“.. Jsem totiž přesvědčený, že na webu ty povídky visí všechny stejně.

 11. Comment by Erunamo — 10.1.2012 @ 11.29

  standa.e: To je sice pravda, ale pořád je to něco jinýho, než kdyby se ten časopis vesele kopíroval komplet. To bych možná šel raději cestou placené sekce na webu XB-1 v které by se ty povídky s odstupem času zveřejňovali + něco navíc.

 12. Comment by idle — 10.1.2012 @ 11.44

  Ne, placená sekce na webu má do elektronického časopisu daleko. Elektronická verze má smysl, pokud si ji člověk může stáhnout do čtečky a číst na cestách – obávám se, že zájemců o čtení z webu (zvlášť zpožděné) nebude zdaleka tolik.

 13. Comment by Martin Sust — 10.1.2012 @ 12.02

  Přemýšlíme o e-knihách v různých formátech, nikoli o placené sekci na webu, ačkoli i ta může být časem na pořadu dne.

 14. Comment by Erunamo — 10.1.2012 @ 12.07

  Ta placená sekce by mohla mít pro nějaké čtenáře výhodu, že by si mohli zaplatit jen za otevření konkrétní povídky. Ale to už asi moc komplikuju. Já u nás v Čechách prostě nevěřím v plnohodnotnou verzi elektronické verze. To si může dovolit leda tak denní tisk, který druhý den ztrácí aktuálnost.

 15. Comment by KeB — 10.1.2012 @ 17.16

  Placená sekce by mohla mít význam pro nepředplatitele a fanoušky konkrétního autora.
  Nechci časopis, ale chci si přečíst povídku (např. Sanforda) pošlu sumu (nějaký ekvivalent) a dostanu heslo pro otevření. Povídka se dá přečíst i z monitoru nebo vytisknout, ale je to asi technicky dost náročné :)

 16. Comment by standa.e — 11.1.2012 @ 22.04

  Nemám zatím žádnou čtečku ani zatím neplánuji. Ale určitě vím, že bych raději měl i možnost volby stáhnout jen konkrétní text, konkrétní článek. Samozřejmě za menší peníz, než celý časopis. S případnou placenou sekcí se to, myslím, nevylučuje. Tam by šlo ovšem i o autory. Protože by se musela pořešit oprávněná otázka autorských práv, honorářů (pokud by šlo o placenou sekci) a třeba možnosti autora povídku dále upravovat. Ale to jsou jen takové úvahy.

 17. Comment by Martin Sust — 12.1.2012 @ 9.04

  Děláme literární časopis, a tak by to mělo vypadat i v jeho elektronické formě, pokud má být jako celek výdělečná. Je možné, že k nějakému dělení skutečně dojde, ovšem rozložit časopis na prvočinitele není dobrý záčatek, pokud vezmeme v úvahu, že časem může XB-1 přejít pouze na elektronické vydání. Osobně nejsem v pozici, abych o tom rozhodoval, ale jako editor zahraniční sekce se ze všech sil zasadím o to, aby alespoň zahraniční povídky tvořily jednotnou část. Chápu, že povídku Chiny Miévilla by si stáhlo dva až třikrát tolik lidí než K. K. Ruschovou a A. Steela, ale ten kdo četl všechny tři myslím potvrdí, že by to byla škoda a navíc bychom na povídkách méně známých autorů prodělávali, takže bychom časem mohli přestat riskovat úplně. Sbohem budoucím Jonathanům Sherwoodům, Aliettám de Bodardovým, Jasonům Sanfordům atd. Takhle by to jednoduše nefungovalo dobře. Osobně bych o takovou práci mohl rychle přestat mít zájem.

 18. Comment by KeB — 13.1.2012 @ 15.30

  Ano s tím se nedá než souhlasit. Ale nebyla by jedna z možností zřídit archiv již vydaných povídek a po nějaké době (střelím, půl roku) je dát elektronicky, za nějakou sumu, k dispozici?

  Příklad: Zjistil jsem, že před časem vyšel žalozpěv za mladého losa (Hannu Rajaniemi. Časopis už seženu těžko a navíc mě zajímá jen tahle povídka. Řešit to přes knihovny je takřka neřešitelné (už jsem to zkoušel), ale na stránce bych si ji mohl koupit. Vydělali byste na jedné povídce xkrát. (netuším jak fungují autorská práva, takže nevím jestli je to vůbec možné).
   
  Nestálo by to za úvahu :)

 19. Comment by Martin Sust — 13.1.2012 @ 16.26

  Ano, ale v tom je to jádro problému. Máte-li zájem o nějakou povídku, kupte si celý časopis a třeba zjistíte, že se vám líbí a budete ho chtít číst i dál. Pokud si ale pořídíte jednu konkrétní povídku, ta vás ke čtení celého časopisu s velkou pravděpodobností nenaláká. On ten vzorek nebude zase tak drahý, abyste to nemohl projednou risknout…

  To máte jako s problémem pirátských knih. Souhlasím s tím, že u některých knih mohou pirátské kopie vést ke zvýšení prodeje. Ovšem v celkových číslech je to dle mého názoru naopak. Pokud nakladatel vydá knihu, která je sice nadmíru kvalitní, ale má šanci zaujmout jen úzký okruh čtenářů, pak její pirátská kopie je vyloženě ke škodě. Můžete namítnout, že čtenář má právo vědět, o jakou knihu jde, dokud si ji nekoupí. Ale k tomu slouží recenze, publicistika, komentáře jiných čtenářů atd. Když budu prodávat chleba, dám vám možná ochutnat, ale asi bych se rozčiloval, pokud byste si sám kousal do jednotlivých bochníků…

  Přesto si myslím, že tahle nejistota a rozhodnutí koupit si knihu, kterou byste si jinak nekoupil, vede mnohdy k objevu autorů, jež vás mohou zaujmout i přesto, že byste to jinak nečekali a dosud jste četli něco jiného. Mám jednoduše rád rozšiřování obzorů. A že se přitom často spálím? Ano, ale to je součást věci.

  Rovnou upozorňuji, že nechci vyvolat žádný flame, který se kolem elektronických knih zpravidla spustí takřka automaticky a nehodlám se ho účastnit. Osobně si myslím, že e-booky jsou skvělá a užitečná věc, která však může být v určitých podmínkách vysoce destruktivní. Bylo by to na obsáhlou debatu a těch už se kolem tohoto tématu spustilo nespočet.

 20. Comment by KeB — 13.1.2012 @ 18.08

  V pohodě :) Já to myslel jen jako konstruktivní námět. Rozhodně jsem tady nechtěl nic podpalovat. S pozdravem… :)

 21. Comment by Martin Sust — 13.1.2012 @ 20.28

  Ono to varování proti flame bylo míněno na e-booky obecně. O elektronické verzi XB-1 budu debatovat klidně do aleluja :-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.