Ocenění

Planetary – archeologové nemožného přicházejí… (preview)

Autor | Aktuality | Úterý 29 ledna 2013 7.15

Warren Ellis je u nás znám především jako scenáristický stvořitel vychlastaného „gonzo“ novináře Spidera Jerusalema z komiksové série Transmetropolitan, ovšem pokud dáváte přednost (super)hrdinským rubačkám, pak jste na jeho příběhy mohli narazit při četbě akčních dobrodružství Iron Mana, Johna Constantina, Wolverina či Spider-Mana. Před lety se nám v Crwi představil také jako autor scénáře ke kraťasu ze série Planetary. Tentokrát se nám ve čtyřech omnibusech od BB artu dostane do pařátů hned všech sedmadvacet sešitů této série vydané v letech 1998-2009 pod hlavičkou nakladatelství Wildstorm, což je rozhodně důvod ke zvýšené pozornosti a mezi znalci přímo k oslavám. Série se navíc ujal překladatelský polobůh Richard Podaný, takže ani v tomto směru není co řešit.

Warren Ellis & John Cassaday: Planetary 1

vázaná, obálka John Cassaday, překlad Richard Podaný, 160 stran, 399 Kč

Slavná série se točí kolem tříčlenné skupinky „archeologů nemožného“, kteří po celém světě odhalují záhady a taje a specializují se na bytosti se superschopnostmi a jejich vliv na svět lidí. Působí proto svým způsobem jako mnohem zábavnější a pestřejší komiksová obdoba Akt X. V prvním svazku najdeme krátký úvod a šest propojených prvních příběhů týmu, které nás zavedou tam, kam název slibuje: od japonského ostrova obydleného obludami podobnými dinosaurům, přes Hong Kong, kde se zločinem bojují duchové vyzbrojení přízračnými zbraněmi, jež není nikdy třeba dobíjet, až po objev kvantového počítače vyrobeného v roce 1945.

Warren Ellis tu podal svůj vrcholný výkon a vytvořil neskutečné panoptikum barvitých postav, jimž vložil do úst zábavné a duchaplné dialogy a které uvrhl do víru rafinovaných dobrodružství.

1 425 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.