Ocenění

Pod nebesy – feudální Čína dle Guye Gavriela Kaye

Autor | Aktuality | Pátek 20 července 2012 8.05

Kanadský spisovatel Guy Gavriel Kay sice stále ještě bojuje o přízeň českých čtenářů, ovšem i tak se mu podařilo v českém překladu publikovat svou téměř kompletní románovou tvorbu. Nakladatelství Argo se po klasické fantasy trilogii Fionavarská tapiserie rozhodlo vydat jeho dosud nejnovější dílo – historický román s lehkými prvky fantastiky Pod nebesy, v němž nás zavede do feudální Číny za vlády dynastie Tchang. Příběh se pak soustředí na syna proslulého generála, jenž si svými činy vyslouží neuvěřitelný dar od vládnoucí princezny – dar dvou set padesáti sardských koní. Dar, kterého je hoden snad jen sám císař a komukoli jinému hrozí přinést nebezpečí ztráty života. Máte-li rádi historickou fantasy, pak je román Pod nebesy pro vás přímo povinnou četbou.

Guy Gavriel Kay: Pod nebesy

vázaná, překlad Richard Podaný, obálka Larry Rostant, 480 stran, vychází v srpnu

Šen Tchaj je synem generála, který před dvaceti lety vedl vojska Kithájského císařství do poslední války proti jejich západním nepřátelům z Taguru. U odlehlého horského jezera tehdy padlo v bitvě čtyřicet tisíc mužů z obou stran. Sám generál Šen Kao zemřel nedávno. Tchaj chtěl uctít jeho památku, a tak strávil dva roky o samotě, obřadným oplakáváním otce na někdejším bojišti, mezi duchy padlých, a přitom ukládal nepohřbené kosti vojáků k odpočinku. Jednoho jarního rána se dozvěděl, že jeho čin nezůstal bez povšimnutí. Bílá jadeitová princezna z Taguru mu poslala dvě stě padesát sardských koní a doprovodný list, v němž píše, že dar je oceněním jeho odvahy a toho, jak uctil mrtvé.

Když někomu dáte jednoho z proslulých sardských koní, je to veliká pocta. Když mu jich dáte pět nebo šest, pozvednete ho nad ostatní a přinesete mu žárlivost a závist, ba možná i smrtelné nebezpečí. Dvě stě padesát, to je nepředstavitelný dar, který by byl snad příliš i pro císaře. Tchaj se vydává k východu, k oslnivému, nebezpečnému císařskému sídelnímu městu, a od osamělosti u horského jezera se vrací zpět ke svému životu, který je však provždy změněn.

965 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.