Ocenění

Podzimní seriálové pecky. Která z nich se stane vaším favoritem?

Autor | Aktuality | Pondělí 6 srpna 2012 7.50

Na jaké seriály se těšit na podzim? Mnozí z nás si užívají léta plnými doušky, ale i ti, kterým tropické teploty venku vadí a raději si v pokoji se staženými žaluziemi sednou k televizi, si i mimo seriálovou sezónu můžou vybírat z celé řady více či méně povedených kousků pro fanoušky fantastiky. Druhou sérií se rozběhla sci-fi Falling Sky, v němž se odboj lidí brání proti invazi mimozemských návštěvníků, i Alphas, který silně čerpá z kultovních Heroes (k oběma se vrátíme v samostatných příspěvcích). Krom toho stanice Syfy vypustila na obrazovky zajímavě pojatou duchařinu School Spirits, v níž se mísí dokumentární výpovědi svědků s příběhem v pozadí a k letním večerům se příjemné mrazení jistě hodí. Podívejme se ale, na co se s ubývajícími prázdninami můžeme těšit v podzimním vysílacím plánu.

Revolution

Rozhodně nejzářivějším projektem, který si na podzim odbude svou premiéru, je seriál Revolution z dílny producenta J. J. Abramse (jistě netřeba představovat). Tomu příliš nevyšel Alcatraz, ačkoli měl celkem slušný dějový potenciál a sympatické herecké obsazení. Ale ani to nezachránilo jeho skon po první sérii, a tak se Abrams plný síly mohl pustit do nového projektu. Jak to vypadá, když ze světa zmizí elektřina a s ní veškeré výdobytky moderní civilizace? Když nejdou žádné přístroje, nefunguje žádná doprava, školy a nemocnice zarůstají vegetací? Do této postapokalyptické Ameriky, v níž se život výrazně zpomalil, se vydáváme patnáct let po katastrofě, která její obyvatelstvo uvrhla do středověku, ale nikdo neví proč. Hlavní hrdince se však i v tomto světě obrátí život naruby, když milice zabijí jejího otce, jenž měl patrně s blackoutem něco společného, a zároveň zajmou jejího bratra. Nezbývá jí než se vydat do Chicaga za svým strýcem, který snad ví dost na to, aby pomohl rodinu ochránit. Na základě traileru a dřívější Abramsovy tvorby můžeme čekat složitou a mystickou zápletku, která může vydat na několik sérií. Pilot má na starosti Jon Favreau, který své režisérské schopnosti nejednou úspěšně prokázal, a tak jistě není nad čím váhat. Revolution si musí přidat do kalendáře každý, kdo to s televizní fantastikou myslí vážně a patrně nebude litovat. Seriál startuje 17. září.

Arrow

Seriál Arrow se řadí spíše mezi dobrodružnou akci s lehce komiksovými prvky (však také vznikl dle poměrně známé komiksové předlohy) a podle prvních obrázků vypadá velice slušně. Miliardář Oliver Queen je jediný, kdo přežil ztroskotání lodi a po pěti letech, které strávil na pustém ostrově, ho objeví rybářská loď a dopraví do civilizace. Jenže už to není ten muž, kterým býval. Ostrov jej změnil k nepoznání. Jeho tělo nese řadu jizev a špatně zhojených zlomenin, které svědčí o boji o přežití. Cítí se cizí mezi lidmi, které znával. A pokud si jeho blízcí myslí, že se vrátí k původnímu životu, jsou na omylu. V den, kdy Oliver Queen na ostrově v duchu zemřel, zrodil se Green Arrow (Zelený šíp), hrdina, jehož cílem je boj za spravedlnost. Typicky komiksová zápletka se nese bez kulis, které jsou pro komiks typické, a vyznívá spíše jako Robin Hood přenesený do moderního světa. Temná atmosféra a řada otázek, které se nad zápletkou tyčí, zaručují pro fanoušky daného žánru slušnou zábavu. Co se s Oliverem na ostrově stalo? Bylo ztroskotání lest, která jej měla zničit? To máme možnost zjistit v pilotním dílu, který má premiéru 10. října.

Beauty and the Beast

Kdo by neznal příběh o krásce a zvířeti, který byl mnohokrát zfilmován, ať už jako disneyovka nebo u nás pod názvem Panna a netvor Jurajem Hertzem. Tajuplné drama vycházející z francouzské pohádky nyní chytila do svých spárů televize CW, která se rozhodla jej přetavit do podoby (vědecko) fantastické romance. Když mladou dívku napadnou muži, kteří se ji snaží zabít, zachrání ji na poslední chvíli tajemný tvor. Přesvědčuje se, že to bylo divoké zvíře, ale po devíti letech, kdy se jako policistka v New Yorku dostane k sérii případů, které ji dovedou na stopu doktora Vincenta Kellera, zjišťuje, že o zvíře v žádném případě nešlo. Keller si z minulosti nese tíživé stigma založené na manipulaci s DNA za účelem vytvoření vojáka budoucnosti, a aby se alespoň nějak přiblížil k lidskosti, vydává se do nočních ulic a pomáhá slabším. V hlavní roli seriálu uvidíme Kristin Kreuk, známou například ze supermanovského Smallville.

666 Park Avenue

A poslední perličku nakonec. Líbil se vám Ďáblův advokát? Rádi se bojíte? Máte rádi domy, které skrývají děsivé tajemství? Právě pro vás je určen seriál 666 Park Avenue. Na tuto adresu na Manhattanu se přistěhují Jane a Henry, mladý pár, který přijal místo správců domu. Jeho majitel Gavin Doran (Terry O’Quinn ze Ztracených) se svou ženou však skrývají tajemství svého domu, který dokáže splnit jakékoliv přání. Moc, peníze, lásku, cokoli si lze pomyslet. Za vše je ale nutné zaplatit a na 666 Park Avenue se platí cenou nejvyšší, tedy vlastní duší. Jaké nadpřirozené síly se v domě skrývají? A jak lze odolat pokušení, které vás nutí uzavřít ďábelskou smlouvu? Obyvatelé domu žijí své sny, dokud nezjistí, kde má veškerá posedlost a zlo své kořeny. Za seriálem, jehož pilotní díl je naplánován na 30. září, stojí řada zkušených tvůrců známých seriálů, proto se lze již předem těšit na slušnou podívanou.

1 716 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 16 »

 1. Komentáře by standa.e — 8.8.2012 @ 23.01

  Američtí producenti mi neuvěřitelně pijou krev, že nepožadují existenci „alternativního materiálu“ pro případ ukončení seriálu. Ale zase chápu – proč rvát peníze navíc do seriálu, který se STEJNĚ rozhodnou ukončit? Diváci zapomenou. A budou koukat dál a na další… Takže je to na tvůrcích samotných. Jenže jak vymyslet uzavřený konec, jenž by byl ZÁROVEŇ cliffhangerem a držel člověka v napětí do další řady? Flashforward i Caprica udělali takovou „znouzectnost“, kdy jim zbylo dost materiálu na nějaké podobné sestřihání a byť trochu utažené uzavření, tak přeci jen uzavření. Ale Outcasts končí ve chvíli, kdy se konečně vyslovily otázky a přichází rozhodující střet (alespoň ten jeden celovečerák by to mohl spasit…). Remake Véček je něco podobného.
  Jinak k seriálům, které tu zazněly (a s vědomím, že každý má rád to své) – Falling Skies pro mě byly a jsou velikým zklamáním a nemohlo to z podstaty dopadnout jinak. Celá ta mimozemská invaze je natolik neefektivní, až bych i věřil v „ne-lidskou“ logiku (jenže oni ti hlavní emzáci pak lidsky uvažují). Obávám se, že kdyby hlavní emzáci dostali k rukám Alberta Speera či někoho podobných organizačních schopností a schopností domýšlet souvislosti, moc by nám toho ke koukání nezbylo. Mám takové podezření, že s auty s matracemi na kapotě by si fakt poradila i naše současná technologie. Natož technologie chlapíků, co létají mezi hvězdami… Největší rozpor seriálu je v tom, že si neumí poradit s tím, zda chce být „malým příběhem o malých lidech, kteří přežívají v podstatě jen díky tomu, že emzákům nestojí za dovyhlazení“ – což by vysvětlilo ty praktické nesmysly, nebo „příběhem sice malých lidí, ale velkých hrdinů zasazujících smrtelnou ránu cizím hnusákům“. Protože pokud by byli pro emzáky takovým rizikem, jakým se tváří být, tak jsou prostě zašlápnutí. Nám také víceméně nevadí každé vosí hnízdo v dosahu, ale kdyby mě opravdu začaly ty vosy ohrožovat na životě (a seriál se tváří, že to ta parta lidiček dokáže – a sami emzáci – to je podstatné – se toho bojí!), zničíme je. Ten technologický nepoměr a úroveň zdrojů jsou prostě nepřekonatelné a nesrovnatelné s naší historickou zkušeností (např. střet Španělů a Aztéků.)
  Každopádně jsem zvědavý, co z toho vyleze – stále ten seriál má určitý potenciál a jsou tam momenty, které mě baví. Bude záležet na tom, zda nalezneme věrohodná vysvětlení na nejedno „Proč“. Zda je dostaneme.
  Remake „V“ má pro mne jediný světlý moment – Annu. Zbytek je, s prominutím, nehorázná pitomost, která se zároveň bere děsně vážně. To je na tom to nejhorší. Klasické „V“, které mám opravdu rád a jeho první řada je až děsivá (rozpad sociálních struktur a vztahů ve stylu nacistického Německa a podobných diktatur byl výborný), byť natočená stylem poplatným době, se zároveň netváří, že dělá něco velkého. A od dalších sérií už to bylo opravdu jen přiznané „Tady máte příběh jak z šestákového sešítku do vlaku, pár papundeklových paprskometů a víc nečekejte“. To nové „V“ neumělo a po zásluze bylo stopnuté. Policistka, konspirace, mezigenerační problémy, mezi rasová láska, zlá a krásná sokyně… Vlastně to má všechna klišé, která se dají v žánru čekat. A nebylo z toho nic jiného, než jedno velké nabubřelé nepůvodní klišé. Prostě standardní krmivo televizního času 😉
  Ale nechci se tady kvůli novému „V“ mydlit, za to mi fakt nestojí 😉 Jen mi to přijde legrační v kontextu s naší nedávnou debatou na téma Iron Sky, které si z těch klišé alespoň dělala prču a nebrala se vážně ;-).

 2. Komentáře by MaMs — 9.8.2012 @ 0.52

  Jenom v pár větách, Stando, protože je pozdě a taky se nechci hádat. Ono hodnocení může být buď objektivní (tzn. shoda většiny) nebo subjektivní (tzn. můj názor) – nejlepší potom je, pokud se můj názor shoduje s většinou, což v případě Iron Sky platí (psal jsem, že je to film o ničem, což je – v novém XB třeba dostal 2,5 hvězdy myslím, což znamená průměr…). Pokud si ale stojíš za svým, tak ti to můžu vyvracet různými cestami a ze zkušenosti vím, že to stejně nepomůže, jinými slovy lidi neradi mění své postoje, protože by museli uznat svou chybu…
  K Flashforwardu jsem svoje řekl – pro mě top5 scifi seriál. Capricu nesleduju. K Falling Skies se vyjádřím později a co se Véček týká – je fakt, že původní seriál má své kvality, ale dnes je to film pro pamětníky. V remaku museli jít tvůrci s dobou a co se tobě zdá jako klišé, mě upřímě zabaví. Já si naopak myslím, že seriál celkem kvalitně naroubovali na problémy dnešního světa (otázka moci, vlády, terorismu, rasismu,…), za cenu zachování jistých kulis vědeckofantastického seriálu (to je právě to „klišé“, ale s tím se setkáš u všeho – reálný život prostě v televizi neuvidíš…). Jako hodně silný moment seriálu navíc považuju postavu kněze, a jeho krizi víry, čímž se ten seriál dostal zase někam výš z bahna průměru. Asi máme jen rozdílný vkus, což je samozřejmě v pořádku, ale myslím, že Véček je taky škoda.
  A poslední věc, pokud někdo dočetl až sem – před chvílí jsem dokoukal poslední díl seriálu Continuum a jsem naprosto nadšený. Co ostatní?

 3. Komentáře by Jana Dvořáčková — 10.8.2012 @ 19.03

  Že se tu zmínila „Véčka.“ Ta starší jsem sledovala děsně pozdě večer před xy lety a v rychlodabingu :). Po letech jsem je viděla znovu a byla jsem fakt příjemně překvapena, „že se mi stále líbila.“ No a nová se mi líbila také. Anna je skvělá a v souvislosti s ní a s Moreenou bych uvedla ještě „Firefly,“ jehož zrušení mě vytočilo.
  Pustím si to takhle jednou za dva roky, dělám, že jsem zapomněla, o čem to je a pak mi to celé sedne jako zadek na hrnec.
  To se jen tak říká.
  „Flashforward“ – odtrhla jsem se až na konci.
  „Outcasts“ – Doufala jsem, že to neskončí, mělo to potenciál.
  Mně se normálně líbila i „Svatyně,“ kterou beru jako takovu bláznivinu z jiného pohledu.
  „Terra Nova“ – Kdyby mi bylo deset, tak to beru všema pěti pařátky, ale coby „dospělému“ se mi to nelíbilo. Snad až na první díl.
  „Hru o trůny“ miluju, ač jsem nečetla.
  Na „Zmetky“ bych potřebovala nemít občanku, abych si nemusela ťukat na čelo a přitom to nedokázala vypnout, protože takovou ujetinu člověk jen tak nepotká.
  No… co dál?
  Zajímaví byli i „Survivors,“ které jsem někde našla. Bylo to krátké a docela to šlo. Nakonec atmosféra vylidněného světa po nějaké epidemii u mně zabere vždycky.
  Co mělo opět potenciál, byl „Stav beztíže,“ který měl jen nějakých asi 13 dílů, které by se ale obsahově vešly do pěti. Pak by to bylo super, protože do oněch třinácti by tvůrci nacpali všechny ty odpovědi na otázky, které jsem měla. Zkrátka to bylo hezké, ale děsně se to táhlo a asi i na tohle to doplatilo.
  A škoda, že nevznikl seriál z „Virtuality.“
  Vzpomenu si na další, možná.

 4. Komentáře by standa.e — 10.8.2012 @ 21.49

  MaMs: Přiznám se, že jsem si do tebe rýpl, ale přátelsky. Vůbec mi nešlo o Iron Sky, tahle debata je uzavřená (nebo jsi zapomněl jaké hvězdičky bych přiděloval? ;-)). Spíš mi šlo o to selektivní hodnocení, kde člověk v jednom případě „nevidí“ (omlouvá) to, co v jinému dílu neodpouští.
  Jo, ten kněz – vidíš, to je také pěkné, takové didakticky názorné, aby každý pochopil, jakou že krizi víry má (možná spíš krizi poslušnosti). Další zářez. V souvislosti s knězem tady máme navíc veterána s válečným traumatem ;-). Další spolehlivé klišé odškrtnuto. Přemýšlím, zda se v seriálu vyskytl nějaký homosexuál a černošský prezident USA?
  Mně to fakt přišlo, že si tvůrci udělali soupis všeho, co má „průměrný divák rád“ a to tam zakomponovali. A hlavně to tam zakomponovali tak, aby to moc neprovokovalo, hezky tak, jak jsou diváci zvyklí… Ono i to zapojení Diany z původních sérií bylo okoukáno ze zapojení tradičních cylonů a rekvizit do nové BSG… Hele, koukat se na to dalo, ale to je asi tak všechno. Dovolím si použít tvůj způsob hodnocení: Iron Sky má na IMDB 6.3 z deseti. „V“ dosáhlo na „úžasných“ 6.9 bodů… Takže kvalitativně to fakt moc rozdíl nebude (vezmeme-li jako hodnotící kritérium vůli mas), jen ten Iron Sky byl asi na minutu času výrobně levnější 😉
  Mimochodem, to „nemoderní“ původní „V“ začíná na 7.8 a ty nejslaboučtější epizody z r.1985 dostaly 7.0 😉

  Hele, fakt to ale neber jako nějaký atak nebo hádku. Diskutujeme. Nic víc.

 5. Komentáře by standa.e — 10.8.2012 @ 21.59

  Jana Dvořáčková: „Defying Gravity“ – vidíš, tohle zrušení mě také hodně zamrzelo. Ani mi ten rozsah a ty „civilní pozemské“ pasáže nevadily. Doufal jsem v odpovědi. Přál bych si je. Mám slabost pro podobně „klasicky pojaté“ kosmické lety a tajemství a dobrodružství nezaložených na „pif pif, bum!“. Je to takové klasické, objevitelské… Škoda.
  Virtuality hodně slibovalo, ale i hodně riskovalo (že budou tvůrci příliš svévolní ve využití simulátoru).

 6. Komentáře by MaMs — 11.8.2012 @ 10.08

  Však to není nic jiného než přátelská diskuze – chápu, že každý má svůj vkus. Já jsem s Véčkama každopádně spokojen a snad jsem vysvětlil proč. Takže jen doufám, že se potkáme u dalšího seriálu. BTW: pokud jsi Stando ještě nezkusil to Continuum, které jsem zmínil, tak na něj mrkni…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.