Ocenění

Na každého z nás čeká Poklidné a tiché místo…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 7 července 2011 7.00

„Mrtví jsou po nějakou dobu hodně osamělí, zmatení, vyděšení. Propast, která je odděluje od živých, je stejně velká jako ta, která odděluje živé od sebe navzájem; nebo nejspíš ještě širší. Toulají se temným městem stejně bezmocně, jak se toulávali městem z kamene, a nakonec si najdou tichou postel a pokoušejí se usnout.“ Ukázka z chystaného románu Poklidné a tiché místo amerického spisovatele Petera S. Beaglea napovídá, že tentokrát bude téma příběhu poměrně ponuré, jak si ostatně prostředí hřbitova, v němž se odehrává, žádá. Přesto se však v tomto nestárnoucím románovém debutu skrývá rovněž naděje a milostný příběh. Výsledkem je vskutku nezapomenutelné dílo jednoho z nejvýraznějších spisovatelů fantastického žánru. Beagle dokazuje, že rozhodně není jen autorem kultovního Posledního jednorožce.

Hrob je tak poklidné a tiché místo,

však objímat tam nelze, to je jisto.

ANDREW MARVELL, „SVÉ OSTÝCHAVÉ MILÉ“

Peter S. Beagle: Poklidné a tiché místo

vázaná, překlad Veronika Volhejnová, obálka Tomáš Kučerovský, 216 stran, 298 Kč, vychází v půlce července

Celých čtrnáct let se Jonathan Rebeck skrýval před světem za hřbitovními zdmi a svůj domov si potají zařídil v dávno opuštěné hrobce. Rozmlouval s novými nebožtíky a zjišťoval, kam vlastně duše zesnulých putují, poskytoval jim útěchu, vyslechl je a občas si s nimi zahrál šachovou partii.
Avšak samotářský život pana Rebecka byl náhle narušen. Mezi dvěma duchy rozkvete nečekaný milostný vztah a i on sám je stržen do víru života jednou návštěvnicí hřbitova. Za pomoci cynického mluvícího havrana a tajemné hřbitovní stráže se čtyři lidské duše naučí skutečnému rozdílu mezi životem a smrtí a učiní rozhodnutí, jež ovlivní jejich osudy vskutku na věčné časy.

Beaglův autorský debut se ve své zasmušilé životní moudrosti stal nadčasovým dílem plným naděje a křehkého kouzla. První české vydání klasického románu vám napoví, že i ve světě mrtvých můžete poznat mnoho ze života, snad dokonce i z toho vlastního…

♦ ♦ ♦

Poklidné a tiché místo je krásně napsanou knihou, s postavami, jež vás zahřejí u srdce. Její stránky jsou naplněny rozhovory, které vyvolávají pestrou škálu lidských pocitů. V dnešních dnech, kdy k nám vše přichází v co nejstručnější formě a v čím dál rychlejším tempu, působí Beaglův román až staromódně, jak si dává načas s rozvíjením příběhu. Ale víte, existuje důvod, proč lidé stále čtou Dickense a Austenovou, a je tu i důvod, proč si oblíbí tuto knihu: kvalita se počítá.“

Charles de Lint, kanadský spisovatel

501 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.