Ocenění

Velmistr žánru Poul Anderson jako vítěz

Autor | Aktuality | Úterý 13 září 2011 7.00

V roce 1992 se v českém překladu objevila povídková sbírka Královna vzduchu a temnot. Tehdy sice obsahovala jen tři kratší práce, ale na dlouho se tak stala jedinou autorskou sbírkou jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů science fiction 20. století (samozřejmě s výjimkou souhrnných vydání cyklu o Strážcích času). Soubor Vítězové je v podstatě rozšířením dříve vydané sbírky z roku 1992. Stejně jako ona přináší pouze kratší práce odměněné cenou Hugo. Poul Anderson získal tuto cenu v povídkových kategoriích celkem sedmkrát a všechny oceněné práce najdete právě v tomto jedinečném souboru. Chybět samozřejmě nebude podrobný autorský profil s přehledem vskutku bohaté Andersonovy tvorby. Pro každého ctitele žánrové klasiky je to doslova „doporučená četba“, ale také zábavný pohled do historie žánru.

Poul Anderson: Vítězové

Vyjde jako třetí kniha z řady Autorské profily.

brožovaná, překlad kolektiv, obálka John Picacio, 352 stran, vydá nakladatelství Laser-books

Poul Anderson patřil k největším postavám science fiction dvacátého století. Za svou téměř padesátiletou kariéru napsal bezpočet románů i kratších prací, které si po celou dobu uchovaly bezpříkladně stabilní vysokou kvalitu. V roce 1998 získal po zásluze titul Velmistra žánru, nejvyšší žánrové ocenění. Během své kariéry se mu rovněž podařilo sedmkrát získat cenu Hugo a třikrát cenu Nebula. A ne náhodou vždy v kategoriích kratších prací. Všechny oceněné povídky shrnuje právě vydávaný soubor. Většina z nich je českému čtenáři známa, ovšem zde vůbec poprvé vycházejí pohromadě. Těšit se tedy můžete na sedm oceněných prací – Nejdelší plavba, Není smíru s vládci, Sdílení těla, Královna vzduchu a temnot, Bláznova píseň, Lovcův měsíc a Saturnská hra. Nenechte si ujít jedinečný soubor shrnující jedny z nejlepších SF povídek dvacátého století!

OBSAH:

Nejdelší plavba (Hugo 1961)

Není smíru s vládci (Hugo 1964)

Sdílení těla (Hugo 1969)

Královna vzduchu a temnot (Hugo a Nebula 1972)

Bláznova píseň (Hugo a Nebula 1973)

Lovcův měsíc (Hugo 1979)

Saturnská hra (Hugo a Nebula 1982)

 

780 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 4 »

 1. Komentáře by Lamahe — 13.9.2011 @ 22.37

  chcem sa opýtať, tých 5 poviedok, čo už u nás vyšli, budú v novom preklade, či už vydanom?

 2. Komentáře by Martin Sust — 14.9.2011 @ 18.38

  Některé starší překlady byly použity, některé ne.

 3. Komentáře by Lamahe — 14.9.2011 @ 22.09

  ešte som sa chcel opýtať – v pôvodnom vydaní Winners myslím nefiguruje poviedka Saturnská hra – na rozšírenie zbierky sa vybavujú špeciálne podmienky, alebo s tým nie je problém – samozrejme za podmienky úhrady štandardných nákladov za poviedku?

 4. Komentáře by Martin Sust — 15.9.2011 @ 7.56

  Oproti originálu jsou ve sbírce přidány hned dvě oceněné povídky. Přece jen původní sbírka vyšla ještě dříve, než Anderson získal poslední cenu Hugo. Vše je samozřejmě věcí smlouvy s poskytovatelem práv. Původní sbírku tak nakladatelství Laser-books v podstatě využilo jen jako inspiraci a vydalo soubor VŠECH Andersonových oceněných prací (stejně jako v Polsku).

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.