Ocenění

Monografie Oty Hofmana, tvůrce Návštěvníků

Autor | Aktuality | Středa 20 června 2018 8.30

Každý obor má svého génia. Géniem filmové scenáristiky v oblasti tvorby pro děti a mládež byl bezpochyby Ota Hofman. Spisovatel vládnoucí nesmírně sevřeným, dynamickým stylem, využívaným ovšem zejména v psaní pro film. Autor, který dovedl neobyčejně skloubit smysl pro civilní příběh s fantastickým vyprávěním. Pro fanoušky sci-fi pochopitelně především autor seriálu Návštěvníci, ale i mnoha dalších děl, možná ne tak známých. I s těmi vás seznámí kniha Poutník světem fantazie Ondřeje Slaniny (vydal Charon media). Publikace obsahující množství fotografií a reprodukcí plakátů i knižních obalů poskytuje poměrně důkladný přehled Hofmanovy tvorby. Byla připravena v úzké spolupráci s autorovým synem Ottou a nepochybně také s velkou úctou k samotnému tvůrci, takže spíše než o kritický pohled se jedná o pietní připomínku mimořádné autorské osobnosti. Mimochodem, Hofman nebyl jen zdatný spisovatel, byl také vedoucím dramaturgem ve Filmovém studiu Barrandov, takže byl zároveň jednou z určujících osobností podoby filmů pro mládež té doby.

Poutnik-svetem-fantazie

Pojďme se podívat, kde všude se Hofmanova fantazie dotkla science fiction. Poprvé to bylo ve filmu Zpívající pudřenka (1959, scénář), detektivním muzikálu na motivy knihy Svatopluka Hrnčíře Případ skončil v pátek. Sci-fi motivem tu je pudřenka, která je ve skutečnosti technickým vynálezem. Následoval Klaun Ferdinand a raketa (1963, scénář), o němž je známo, že vznikl především pro to, aby byly nějak využity extrémně drahé kulisy pro snímek Ikarie XB-1. (Podobný postup byl využit i později, když byly v kulisách filmu Panna a netvor natočeny ještě další dvě Hofmanovy pohádky Deváté srdce a Kočičí princ.) Hofman byl muž pracovitý, zadání od Jindřicha Poláka, později dlouholetého spolupracovníka a přítele, přijal a film o dobrodružství dětí ztracených v raketě s tajuplným robotem vznikl od začátku psaní scénáře po natočení za neuvěřitelné čtyři měsíce. V září 1963 byl film uveden na MFF v Benátkách, kde zaujal německého producenta Gerta Münterferinga. Ten se okamžitě vypravil za Hofmanem, jenž uměl výborně německy, a tak započala plodná spolupráce se studii východního i západního Německa trvající dalších dvacet let.

Celosvětově úspěšný byl seriál Pan Tau, který Hofman s Polákem vytvářeli od roku 1964. Tajemný muž v buřince, jak prozrazuje i knižní zpracování, k nám přiletěl z vesmíru. I jméno připomíná hvězdu Tau Ceti, u které se hledaly signály mimozemské civilizace. Velmi málo známý je snímek Délka polibku devadesát (1965, scénář společně s manželkou Irenou), režijní debut Antonína Moskalyka, který se později stal Hofmanovým sousedem v novém bydlišti v Říčanech. Obyčejné české rodině se narodí paterčata (tehdy u nás věc ještě neznámá) a jelikož stát razí politiku co nejvyšší porodnosti, stane se rodina centrem rozsáhlého experimentu, kdy je každý jejich krok zkoumán a vyhodnocován.

pan-tau

Přátelství se Součkem

Hofmanovi se dařilo tvořit i na počátku normalizace, dokonce umožňoval práci kolegům, kteří se ocitli na indexu, například pod různými krycími jmény. Politicky byl sice vyhodnocen jako „pomýlený“, ale filmy jeho dramaturgické skupiny prý tvořily 85% všech příjmů Filmexportu v 70. letech. Hofman měl v oblibě žánr sci-fi, jeho čistokrevnou podobu si vyzkoušel až v roce 1976 snímkem Odysseus a hvězdy vyprávějícím o setkání s mimozemskou civilizací způsobem připomínajícím o rok mladší film Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu. Hofman se přátelil s Ludvíkem Součkem a právě mimozemské civilizace byly prý jejich častým tématem.

Naplno se pak do žánru opřel s Jindřichem Polákem v seriálu Návštěvníci (1984), který má dohromady sedm a půl hodiny, točil se neuvěřitelných 223 dní a bylo kvůli němu postaveno 175 různých dekorací. První nápady pro příběh autorovi přicházely již pět let před dokončením scénáře. Ještě před Návštěvníky si mohl Hofman ověřit řadu sci-fi postupů na jiném seriálu, u nás neuvedeném. Jmenoval se Připoutejte se, letíme nad Atlantidou! (německy Unterwegs nach Atlantis, uveden 1982) a byl napsán na motivy knih německé herečky Johanny von Koczianové. V příběhu se hodně cestuje stroji času do minulosti, hrdinou je chlapec z roku 3000, syn vynálezce onoho stroje času. V seriálu hraje řada českých herců jako Tomáš Holý či Rudolf Hrušínský. Hofman do původního příběhu dodal svou oblíbenou postavu, mága Kelleyho. Velká škoda, že je u nás neznámý.

Na sci-fi premise je založený i seriál Chobotnice z II. patra postavený na trampotách s dvěma chobotničkami z inteligentní hmoty vylovené z hlubiny oceánu. Zajímavostí je, že původně neměly být animované, ale byly koncipovány jako metr velké latexové loutky, které navrhl výtvarník Václav Houf, známý i ilustracemi ke sci-fi knihám a conům. Ukázalo se ale, že by potvůrky vypadaly nechtěně směšně a nevěrohodně, nakonec byly animovány v Německu, které bylo koproducentem. Málo známou skutečností také je, že Hofman napsal i rozhlasovou hru Čtvrtý rozměr smrti spojující žánry detektivky a sci-fi. Byla natočena v roce 1977 a je k nalezení a zpoplatněnému stažení na internetu.

Navstevnici

Nerealizované filmy

Zmiňme se ještě o dvou nerealizovaných sci-fi. Velkým objevem této publikace jsou detailní informace o projektu Rozsévači slávy, což měla být filmová verze slavné povídky Ludvíka Součka Bubáci v Deception Bay. Souček dodal v roce 1970 filmovou povídku, do dialogů ji měl rozepsat Pavel Juráček, který vypomáhal i s Ikarií XB-1. Režírovat měl Jaromil Jireš. Z projektu ale sešlo, kniha důvody neuvádí. Jireš namísto toho natočil film o budování pražského metra. Ve stejné době se jednalo o filmu s Karlem Zemanem Fantastická dobrodružství. Čtrnáctiletý Petr se měl s pomocí fantazie přenést se svou kamarádkou do pravěku a vrátit se později zpátky do naší doby i s pravěkým ještěrem. Film byl zrušen z finančních důvodů. Nerealizoval se ani výpravný fantaskní film Čas malých čarodějů, který měl zobrazovat Prahu Rudolfa II. jako místo plné aktivních mágů a vysvětlit svým dějem vznik legendy o Faustovi.

Ondřej Slanina: Poutník světem fantazie

vázaná, 232 stran, 500 Kč

1 520 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Kim — 22.6.2018 @ 14.09

    Borec

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.