Ocenění

Pověz mi, zrcadlo, kdo ze spisovatelů je nejúspěšnější?

Autor | Aktuality | Čtvrtek 6 září 2012 9.35

Světoznámý ekonomický magazín Forbes zveřejnil žebříček patnácti nejúspěšnějších spisovatelů uplynulého roku řazený dle jejich výdělků v milionech dolarů. A jak už to tak v současnosti bývá nejen u knih, fantastika v něm sehrála rozhodně více než slušnou roli. Je sice pravda, že být spisovatelem není zpravidla pohádkové zaměstnání vysokých výdělků, zvláště pak v regionálním prostředí, ovšem v tom světovém se vám z výsledných částek patrně značně zamotá hlava. Žebříček byl sestaven dle mnoha různých ukazatelů, přesto nemůže být pokládán za zcela přesný, což mu však rozhodně neubírá na zajímavosti. Přinejmenším jde o pohled na spisovatelský byznys velkých peněz, filmových, televizních a herních práv, vydavatelských smluv, ale i starých a nových tváří.

Ačkoli jsme se na prvních místech nedočkali žádného překvapení, trendem současnosti je nástup ženských spisovatelek, které v budoucnu mohou ohrozit dosud neotřesitelné postavení těch pánů „nahoře“. Spisovatelky jako Suzanne Collinsová, E. L. Jamesová a J. K. Rowlingová šplhají do výšin velmi rychle a slaví celosvětové úspěchy.

TOP 15 ZA ROK 2011

1. James Patterson – 94 milionů dolarů

Jen v minulém roce publikoval 14 nových knih a patří mezi spisovatele, kteří své obrovské příjmy čerpají zejména z vlastní tvorby, nikoli z filmových či televizních práv, ačkoli ani o ty nemá samozřejmě nouzi. V rámci fantastiky slaví úspěchy s románovou sérií pro mládež Maximum Ride, které se však u nás příliš nedařilo.

2. Stephen King – 39 milionů dolarů

Krále hororu netřeba blíže představovat, v žebříčku nejúspěšnějších spisovatelů současnosti se ostatně drží už dlouhou řadu let. V roce 2011 zaujal především časovkou Dallas 63 a novým dílem Temné věže, u které se už delší dobu mluví o plánovaném filmovém či televizním zpracování.

3. Janet Evanovichová – 33 milionů dolarů

Brzy už devatenáctidílná série s lovkyní odměn Stephanií Plumovou čtenáře stále láká. U nás sice velké úspěchy zrovna neslaví, ale i to se může rychle změnit. První tři svazky série vyšly letos v novém omnibusovém vydání u nakladatelství BB art.

4. John Grisham – 26 milionů dolarů

Tvůrce skvělých thrillerů (ale nejen jich) se už přes dvacet let dokázal udržet na špici a za svůj úspěch překvapivě nevděčí žádné sáhodlouhé série. To je styl hodný obdivu.

5. Jeff Kinney – 25 milionů dolarů

Deníky malého poseroutky také stále táhnou, v roce 2011 se nového svazku série prodalo přes tři miliony svazků a úspěch slavilo i filmové zpracování jednoho z dílů série.

6. Bill OʼReilly – 24 milionů dolarů

Televizní moderátor a politický komentátor si v poslední době přilepšil knihami s tématem atentátů na americké prezidenty Lincolna a Kennedyho.

7. Nora Robertsová – 23 milionů dolarů

Publikuje rovněž pod pseudonymem J. D. Robbová a dosud napsala přes 200 knih pro ženy, zejména ty v domácnosti, ale samozřejmě nejen je. U nás jich vyšlo poměrně dost, stačí si vybrat.

8. Danielle Steelová – 23 milionů dolarů

Ústup z pozic minulého roku pro patrně nejznámější autorku romantických knih pro ženy, z nichž mnohé se dočkaly zfilmování zpravidla pro televizní obrazovky.

9. Suzanne Collinsová – 20 milionů dolarů

Autorka veleúspěšné série Hunger Games si všechny výše zmíněné peníze vydělala pouze prodejem knih, což znamená, že v letošním roce si díky filmovému zpracování prvního svazku série povede patrně o mnoho lépe. A protože píše science fiction pro mládež, budiž jí přáno!

10. Dean R. Koontz – 19 milionů dolarů

V poslední době si tento známý autor fantastiky nejvíc peněz vydělává prostřednictvím knižních sérií Frankenstein a Podivný Thomas. Obě známe i z českého vydání a samozřejmě spadají do fantastiky.

11. J. K. Rowlingová – 17 milionů dolarů

Celých pět let po posledním dílu Harryho Pottera se Rowlingová stále drží na špici. V loňském roce zaujala svébytným prodejem elektronických knih a za svou první knihu pro dospělé obdržela zálohu ve výši 8 milionů dolarů.

12. G. R. R. Martin – 15 milionů dolarů

Díky televiznímu fantasy seriálu Hra o trůny stanice HBO se z Martina takřka přes noc stal jeden z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti. V roce 2011 se mu po šesti letech podařilo vydat dlouho očekávaný Tanec s draky a hned s ním ovládl žebříčky bestsellerů.

13. Stephenie Meyerová – 14 milionů dolarů

Další autorka romantických příběhů pro ženy, ovšem tentokrát spadajících do fantastického žánru, což je významné plus.

14. Ken Follett – 14 milionů dolarů

Známý autor thrillerů a historických románů uzavřel svou monumentální historickou ságu Století, kterou u nás vydává Knižní klub, a dočkal se příprav televizní minisérie volně navazující na dřívější Pilíře Země.

15. Rick Riordan – 13 milionů dolarů

Populární autor fantasy série knih pro mládež s Percy Jacksonem v hlavní roli se snaží rozšířit řady čtenářů fantastiky a daří se mu to natolik, že se propracoval mezi nejúspěšnější spisovatele planety.

1 763 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 10.9.2012 @ 13.11

    Pro mě je na tom nejzajímavější zjištění, že o většině autorů jsem buďto neslyšel a nebo od nich nic nečetl.

  2. Komentáře by standa.e — 10.9.2012 @ 17.38

    Také to tak mám. 😉

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.