Ocenění

Poznejte sílu Green Lantern

Autor | Aktuality | Pondělí 21 listopadu 2011 9.30

Superhrdinské filmy pod záštitou Marvelu se těší nemalé oblibě a proto není divu, že se na popularitě tohoto řekněme filmového odvětví snaží přiživit i jiné společnosti. Nemůžu říct, jak moc je hrdina s vizáží zeleného šprcgumáka a kouzelným prstenem v našich končinách známý, protože nápad s galaktickými strážci, kterým superschopnosti propůjčuje zářící šperk, jenž je nutno dobíjet o zelenou lampu, mi vždycky připadal dost natvrdlý, a tak jsem se komiksové předloze vyhýbal jako čert kříži a to samé platilo i o filmové adaptaci, ale ve výsledku musím uznat, vlastně jsem se docela dost bavil. Komiksy po knihkupectvích asi shánět nepoběžím, poněvadž mám strach, že původní Green Lantern ani zdaleka není taková bžunda, jako snímek, ale moc rád se podívám na případné pokračování.

Příběhová linka je zde bohudík upozaděna a omezena prakticky jen na vysvětlení co znamená Green Lantern, kdo jsou členové tohoto společenství, atd. Samozřejmě se tedy brzy seznámíme s hlavním hrdinou, testovacím pilotem Halem Jordanem, kterého ale jednoho krásného večera poznamená setkání s mimozemšťanem, jenž na jeho bedra uloží nelehký úkol, předá mu prsten a lampu a odporoučí se do vyšších sfér bytí. A právě tehdy začíná pravé rodeo. Hala odnese prsten na planetu jeho zelených soukmenovců, kde podstoupí „tvrdý výcvik“, který mimochodem tvoří snad nejzábavnější část snímku, no a poté se vrací na Zemi, aby se stal víceméně neúspěšným superhrdinou. Jak jinak, nechybí zklamání ze sebe sama, ani zachraňování sličné děvy, jež donutí heroje znovu se vzchopit a naplnit svůj osud, ale… Příběhové pletky jsou vážně tím posledním, co si budete po deseti minutách od zhlédnutí pamatovat.

Green Lantern působí spíš jako soubor jednotlivých scén, které na sebe zhruba navazují, ale zato jsou pořádně zábavné. Je sice otázka, zdali byl snímek skutečně zamýšlen jako akční komedie až s prvky parodie, výsledek je ale každopádně, nemůžu si pomoct, naprosto skvělý. Hláškuje se ostošest, vtipných situací je ještě více a hrátky s prstenem, kterýžto umí zhmotnit cokoliv si jeho nositel usmyslí, neskutečně nápadité. Na všechno se pak díky krásným trikům pěkně kouká a že představitel Hala Jordana před kamerou pobíhal v přiléhavé kombinéze se senzory a greenlanternovský stejnokroj mu přibyl až po protáhnutí počítačem by jeden ani nepoznal. Navíc je pěkné vidět, že Ryan Raynolds se během natáčení opravdu vyřádil a přestože má za sebou tematicky podobného Wolverina (2009), konečně ho vidíme v roli sympatické postavy. Škoda jen jindy perfektního Marka Stronga, jemuž role až příliš snaživého klaďase moc nesedla, ale což, koukat se na něj dá a je to především on, kdo sice podivným způsobem, ale přesto nakonec otevírá zadní vrátka pro pokračování, takže by se mohl ukázat ve dvojce na druhé straně barikády. Inu, nebylo by to špatné.

Green Lantern, USA, 114 min
Režie: Martin Campbell , hrají: Ryan Raynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard a další.

 

500 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.