Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 16 – Spielberg 2/4

Autor | Aktuality | Pátek 11 listopadu 2011 8.00

Hvězdnou sestavu Nového Hollywoodu vyprodukovala na počátku sedmdesátých let nejen stagnace tehdejších postupů vyprávění, ale i hlad po novém pohledu v příbězích. Pro obdobný trend v Evropě se zažil termín Nová vlna a výraznou stopu zanechali její tvůrci nejen v audiovizuální fantastice. Pouze jednomu se však podařilo skloubit obrovské kasovní úspěchy s inovativními postupy a následně tak znovu zformulovat pravidla filmové zábavy, které paradoxně období Nového Hollywoodu ukončily. Nejen pro fantastický žánr je tedy Steven Spielberg velice významnou osobností. V minulém článku jsme sledovali první náznak jeho pojetí hrdinů i nový náhled na mimozemské bytosti, ve druhé části se zaměříme na žánr, který jeho prostřednictvím doslova vstal z mrtvých.

Co by se asi tak stalo, kdyby se dali dohromady Steven Spielberg a George Lucas? Otázka, která rozhodně napadla na počátku osmdesátých let nejednoho diváka. A skutečně se tak stalo. Po uvedení svých megahitů Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje a Blízká setkání třetího druhu (obojí r. 1977) se opravdu setkali, aby stvořili legendu, která překročila meze všech žánrů. Když v roce 1981 na plátna kin doslova vtrhl archeolog-dobrodruh, který kolem sebe mával bičem a jeho věty nepostrádaly klukovský humor, vypukla po celém světě další mánie a hollywoodská pravidla úspěšnosti byla definitivně přepsána. Steven Spielberg, který se ujal režie, a George Lucas, který film produkoval, vzkřísili a znovu formulovali dobrodružný žánr ve snímku Dobyvatelé ztracené archy (Riders of the Lost Ark). S nadsázkou by se dalo říci, že vlastně stvořili žánr nový – archeologická fikce, ale audiovizuální fantastika už své náznaky podobných hrdinů-dobrodruhů-objevitelů měla. A jak už to u Stevena Spielberga bývá, nakonec i tady na mimozemšťany dojde. Ale zpět k Indianu Jonesovi.

V Dobyvatelích ztracené archy (Raiders of the Lost Ark, 1981) ožili hrdinové, kteří se cestovali po zeměkouli na stránkách románů už od nástupu romantismu, a znovu připomněli jména jako Allan Quatermain apod. Stateční muži, kteří se proháněli džunglí či dávno zapomenutými ruinami starých civilizací, objevovali temné kulty, bojovali se zlotřilými šamany a zachraňovali unesené ženy, byli archetypem, který se velice rychle osvědčil v dobrodružné literatuře koloniálního období. A skutečně již zmiňovaného Allana Quatermaina a jeho cestu k zapomenutým dolům krále Šalamouna mohli diváci spatřit na plátně již v padesátých letech v hlavní roli s Deborou Kerr a Stewartem Grangerem.

Dlužno také podotknout, že ušlechtilí hrdinové dobrodružného žánru bývali často nejen schopní, ale i vzdělaní. Indiana Jones tak sice čerpal s osvědčených postupů, dokázal je však v mnohém překonat. Hrdina-objevitel například ztrácí v podání Stevena Spielberga westernovou zkostnatělost a ukazuje i svou hravou a lidskou tvář. Touží po objevech starých artefaktů, na rozdíl od hrdinů před ním, nikdy neví, do čeho jde. A aniž by se jakkoliv snažil, často se věci kolem něj jen tak “stanou”, takže je spíše mistrem úniků než boje. Úspěch snímku byl obrovský, a tak na sebe pokračování nedalo dlouho čekat.

Příběhy Indiana Jonese ale dokázaly nejen vzkřísit zájem o vědu, historii a studium dávných civilizací, rozpoutaly také vlnu, na které se svezli další z hrdinů. Jen namátkou zmiňme opět Allana Quatermaina, kterého si zahrál Patrick Swayze nebo Richard Chamberlain, Laru Croft v podání Angeliny Jolie, Noaha Wyle v roli Flynna Carsena nebo Brendana Frasera jako Richarda ‚Ricka‘ O’Connella a další.

Postava samotného Indyho se v mnoha ohledech odrazila například i do módních trendů, hudební motiv (jak jinak u Johna Williamse) opět zlidověl. Fanoušci se dočkali tří dalších pokračování (Indiana Jones a chrám zkázy r. 1984, Indiana Jones a Poslední křížová výprava r. 1989, Indiana Jones a Království křišťálové lebky r. 2008), televizního seriálu Mladý Indiana Jones (Adventures of Young Indiana Jones 1992-1993) i několika televizních filmů a obohacení herní průmyslu o další filmovou postavu, která pronikla na monitory počítačů a do herních konzolí (George Lucas založil herní divizi svého impéria LucasArt v roce 1982).

Ačkoliv hlavní představitel Harrison Ford již zestárl a zdá se, že další Indyho dobrodružství jsou ohrožena, věřím, že dvojice George Lucas+Steven Spielberg svého hrdinu neopustí. A tak nezbývá než čekat a těšit se na další z jeho dobrodružství.

 

471 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.